Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reprodukčním klinikám chybí dárkyně. Poptávka je po vzdělaných ženách

  7:11
V Brně, ráji center asistované reprodukce, je nedostatek dárkyň vajíček. Kliniky přesto příspěvek navyšovat nehodlají. Poptávka je totiž hlavně po vzdělaných ženách, pro které však peníze nehrají hlavní roli.

Ilustrační snímek. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Neplodné páry z celého světa využívají věhlasu sedmi brněnských reprodukčních klinik hlavně díky jihomoravským studentkám. Dárkyně vajíček nejčastěji nalákají letáčky v tramvajích či nemocnicích, a pokud se rozhodnou pomoci, mohou si i slušně přivydělat.

Jenže ačkoli tu v roce 2015 poskytlo svá vajíčka 1 225 žen, tedy asi čtvrtina všech dárkyň v republice, v současnosti to nestačí. Poptávka je totiž mnohem vyšší.

Dárcovství krok za krokem

  • Dárkyně musejí mít kromě daného věku (ze zákona od 18 do 35 let, ale většina dárkyň je do 29 let) minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, index tělesné hmotnosti BMI pod 28, nesmějí být závislé na drogách, alkoholu a cigaretách ani psychicky nemocné.
  • Zařazení do registru předchází vyšetření na přenosné infekční choroby, ženy absolvují endokrinologické, gynekologické a genetické testy.
  • Reprodukční kliniky jim přispívají na vynaložené náklady, cestovné či ušlou mzdu. Reprofit nebo Unica až do výše 25 000 Kč, Centrum asistované reprodukce při Fakultní nemocnici Brno do 15 000 Kč.

„Vyplývá to ze situace, kdy se za poslední dekádu zvýšil průměrný věk žen, které k nám chodí s potížemi s početím. Je jim kolem 36 let, tedy o pět více, než tomu bylo dříve. Ubývá nám manévrovacího prostoru, a když se ani s naší pomocí další dva roky nedaří, musíme často přikročit k vajíčku darovanému,“ vysvětlil vedoucí lékař brněnské kliniky Reprofit Pavel Otevřel.

„Žen ochotných darovat vajíčka není nekonečno, a když přihlédneme k tomu, kolik existuje reprodukčních center, nikdy nebude situace s dárkyněmi jednoduchá. Je proto nutné tyto ženy aktivně vyhledávat,“ souhlasí PR manažerka kliniky Repromeda Agáta Jičínská.

Ženy za dárcovství odměnu nedostávají, kliniky jim ale vyplácí kompenzaci za vynaložené náklady až do výše 25 tisíc korun. „Peníze motivují sociálně nižší vrstvy, po těch ale zase není poptávka. Budoucí rodiče jsou velmi nároční, a přestože si nesmí vybrat konkrétní dárkyni, mají požadavky na vzdělání. Takové ženy ale vnímají dárcovství v širším kontextu. Řeší, zda darování nebude mít dopad na zdraví či je příliš časově neomezí,“ podotkl Otevřel s tím, že navýšení kompenzace v Reprofitu zájem nových dárkyň nijak výrazně nezvýšil.

„Z rozhovorů s dárkyněmi vyplývá, že peníze pro spoustu z nich nejsou hlavní motivací,“ míní i Michaela Šilhavá, vedoucí dárcovského programu a psychoterapeutka Institutu reprodukční medicíny Unica. Podle ní se lehce rozšířila věková hranice.

Dárkyně motivuje sounáležitost s těmi, kdo dítě mít nemohou

Zatímco ještě loni šlo hlavně o studentky ve věku 20 až 26 let, letos se pro darování čím dál častěji rozhodují i mladé pracující ženy do 28 let, pro něž nejsou peníze zásadní. „Těší mě to. Vidím v tom ženskou sounáležitost, kdy jedna pomáhá druhé. Velmi často se tyto ženy s neplodností setkaly ve vlastní rodině nebo u kamarádky a uvědomují si, co pro příjemkyně pomoc znamená,“ dodala Šilhavá.

Ženy s dítětem na rodičovské dovolené jsou dokonce hlavní cílovou skupinou Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno. „Výhodou je, že mají tímto způsobem už plodnost ověřenou,“ poznamenal vedoucí úseku Igor Crha.

To je ostatně i příklad Lenky Zelené ze Znojma. Ta vajíčka darovala po prvním těhotenství, kdy se její sestra dlouhodobě snažila o dítě. „Bytostně se mě dotýkala ta nespravedlnost, že někdo počne snadno a dalšímu je dítě odepřeno. Darovat vajíčka bylo to nejmenší, co jsem mohla udělat,“ prohlásila.

Brno, kde ročně přijme vajíčka okolo 1 800 žen, se stalo jedním z nejvýznamnějších center reprodukční medicíny ve střední Evropě i z historického důvodu. Z týmu profesora Ladislava Pilky, který „vytvořil“ první dítě ze zkumavky v ČSSR, se totiž vydělili odborníci a jejich žáci, kteří dnes v tradici pokračují v soukromých centrech.

Klienti z mnoha koutů světa

I díky tomu jihomoravská krev koluje v těle dětem po celém světě. „Máme zahraniční páry z evropských zemí i klienty z USA, Izraele, Ruska. Důvodem je kvalita péče, poměr cena versus kvalita, dále čekací lhůty a v některých případech i legislativa,“ vyjmenovala Jičínská.

Unica má zase většinu zahraničních pacientů z Německa, Rakouska, Itálie a Francie. „Pacientky sem jezdí hlavně proto, že české kliniky jsou na světové úrovni. Ta naše má strategické partnerství s reprodukčním centrem nejprestižnější kanadské Univerzity McGill, které patří mezi světovou špičku, což nám samozřejmě dělá ve světě dobré jméno,“ zdůvodnila Šilhavá.

Přestože jsou darovaná vajíčka drahocennou komoditou, neplodné páry si kromě vzdělání často kladou i řadu jiných požadavků, například na barvu očí a vlasů dárkyně. Kliniky se snaží vyhovět po stránce fyziologické, sladit krevní skupinu.

Jiná přání ale splnit nemohou, například prosbu neplodného páru na blonďaté modrooké dítě, přestože otec je „italský typ“. „Je jasné, že i kdybychom vyhověli, otcovy dominantní geny vše přebijí a určitě se jim nenarodí modrooké blonďaté dítě,“ pousmál se Otevřel.

Šilhavá je navíc přesvědčená, že dítě ženy, která otěhotní pomocí darovaného vajíčka, je ovlivněno i geny příjemkyně. „Existují studie z oboru epigenetiky, které jasně ukazují, že dítě v průběhu nitroděložního vývoje dostává přes placentu jistou strukturu své matky, která jej nosí ve svém těle. Později postupně přebírá i gesta svých rodičů a chová se podobně jako oni. Je neuvěřitelné, jak moc se nakonec podobá mamince, která jej nosila v děloze, i když vzniklo z darovaného vajíčka,“ uzavřela odbornice z Unicy.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  12:59

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  12:59

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

OBRAZEM: Na D1 u Brna se pracuje i v noci, práce skončí o dva měsíce dřív

25. dubna 2024  12:22

Na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů se v nejvytíženějším úseku u Brna mezi sjezdy na hlavní tahy...

Automotodrom chtěl 27 milionů za neodjetý ročník MotoGP, soud žalobu zamítl

25. dubna 2024  10:07,  aktualizováno  11:19

Brněnský Automotodrom si chtěl pomocí žaloby vymoci 27 milionů korun, které požadoval od města a...

Přítelkyni polil hořlavinou a zapálil. Muž dostal za vraždu sedmnáct let

25. dubna 2024  9:45,  aktualizováno  11:07

Na sedmnáct let do vězení poslal Krajský soud v Brně muže za upálení jeho družky v Rajhradě na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...