Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pod ministryní se houpe židle. Přitom stále nevyřešila potíže památkářů

  14:15aktualizováno  14:15
Nevyřešená témata a dluhy má na jihu Moravy ministryně kultury Alena Hanáková, o jejímž odvolání se začalo spekulovat minulý týden. Slíbila například, že se bude zabývat kontroverzním odvoláním šéfa brněnských památkářů Petra Kroupy. Sama však má nyní před sebou nejistou budoucnost.

Ministryně kultury Alena Hanáková | foto: ČTK

Neobratné vysvětlování církevních restitucí, loňská rošáda ve vedení Národního divadla a nejnověji také škrty v rozpočtu na podporu takzvané živé kultury. To vše vyčítají kritici ministryni kultury Aleně Hanákové (STAN), jejíž budoucnost ve vládě je nyní nejistá.

Ve svém resortu má ovšem Hanáková i další nevyřešená témata a dluhy, a to i na jižní Moravě.

Změny u památkářů

* Dosud měl Národní památkový ústav samostatné pracoviště v každém kraji. Jeho pracovníci se starali o příslušné hrady a zámky. Současně vydávali odborná stanoviska pro památkově chráněné objekty.

* Od ledna se pravomoci rozdělily. Hrady a zámky si mezi sebou rozdělila jen čtyři pracoviště: Praha, České Budějovice, Sychrov a Kroměříž. Ostatní pracoviště jsou nyní zaměřena jen na odborná stanoviska.

* Definitivní verdikt pro majitele památkově chráněných staveb ovšem stále vydávají úřady příslušných radnic. Stanovisko NPÚ slouží jako odborné doporučení.

Vášně a spory zde vyvolává končící restrukturalizace Národního památkového ústavu, tedy důležité instituce, která pečuje nejen o hrady a zámky. Stanovisko památkářů totiž potřebují všichni majitelé nemovitostí, jejichž domy spadají pod památkovou ochranu.

Odvolaný Kroupa šéfuje evropskému projektu

Rozruch kolem památkářů se rozpoutal loni v listopadu v Brně, když ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková bez jasného zdůvodnění odvolala ze dne na den uznávaného odborníka Petra Kroupu z postu ředitele brněnského pracoviště.

Za Kroupu, který změny u památkářů kritizoval, se tehdy postavila řada odborníků i ministryně kultury. Ta tehdy slíbila, že se na jeho případ osobně podívá.

To bylo ovšem na konci listopadu a od té doby se o situaci v Brně přestalo mluvit. "Paní ministryně se tématem stále zabývá," vzkazuje do Brna opakovaně Hana Chýlová z tiskového odboru ministerstva.

Fakticky se ovšem nic neděje. Památkářům v Brně dočasně šéfuje Zdeněk Vácha. A vyhozený Kroupa se stal šéfem Centra obnovy památek architektury 20. století v brněnské vile Stiassny. Významný projekt financovaný z Evropské unie dostal na starost navzdory tomu, že důvodem jeho odvolání z křesla ředitele byly prý závažné manažerské nedostatky.

"Stalo se tak po dohodě s ministerstvem a žádný rozpor v tom nevidím. Jako ředitel nově vzniklého metodického centra bude řídit pouze čtyři pracovníky. Váha projektu navíc významně spočívá na dalších dvou lidech, koordinátorovi a administrátorovi," říká ředitelka NPÚ Goryczková.

Situaci v Brně nyní považuje za klidnou. "Napjatá nálada, která zde panovala po odvolání pana Kroupy, se zklidnila. Bezpochyby i díky odborné autoritě dočasného ředitele pracoviště pana Váchy," míní Goryczková.

"Moje odvolání nebylo fér"

Z jiné strany ovšem situace tak idylicky nevypadá. O změnách ve fungování Národního památkového ústavu debatoval minulý týden sněmovní podvýbor pro kulturu. A jeho členové vyjádřili nesouhlas s tím, jak reorganizace u památkářů probíhá.

"Vyzvali jsme paní ministryni, aby se situací zabývala. Vše bylo připraveno k řešení, ale bohužel se paní Hanáková začala zabývat něčím jiným," konstatoval člen výboru a stranický kolega ministryně Hanákové Stanislav Polčák.

Místo sporů o památkáře totiž ministryně musí vysvětlovat své kroky odpůrcům a bojovat o své místo ve vládě. Situace v oblasti památkové péče je tak nyní nejasná. Pokud se Hanáková na postu ministryně udrží, mohla by teoreticky odvolat ředitelku NPÚ. Nebo naopak z vlády odejde a sporné body v koncepci památkové péče bude řešit její nástupce.

V Brně mezitím probíhá konkurz, jehož vítěz se stane novým oficiálním šéfem zdejšího pracoviště památkářů. Od 1. května by měl tento nový ředitel vystřídat dočasného ředitele Váchu.

Ten se do konkurzu také přihlásil, stejně jako odvolaný Kroupa. "Stále si myslím, že mé odvolání nebylo fér. Nic jiného než přihlásit se znovu do konkurzu na toto místo mi tedy nezbývalo," zhodnotil Kroupa.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Ilustrační snímek

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz