Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Retardéry v historickém centru Znojma: odborníci si je chválí, řidiči nadávají

  11:01aktualizováno  11:01
Znojmo se rozhodlo rázně zatočit s vyznavači rychlé jízdy v ulicích. Řidiči-hazardéři musejí čím dál častěji šlapat na brzdu, nebo zvolit rozvážnou plynulou jízdu jako většina obyvatel. Jinak riskují poškození svého vozidla. Na znojemských vozovkách totiž nyní jeden za druhým vyrůstají zpomalovací prahy.

Zpomalovací pruhy, které se táhnou přes celou vozovku - Většina řidičů je nesnáší. kromě zhoupnutí si stěžují, že jim retardéry ničí auto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"O jejich aktuálním počtu již ztrácím přehled. Každopádně jen teď jich je asi patnáct nových. A budou přibývat," řekl místostarosta Jan Blažíček, který má městskou dopravu na starosti.

Znojmo je v tomto ohledu spíše výjimkou, třeba Brno se zpomalovacím překážkám brání. "Poškozují vozovky," vysvětlil Vladimír Bielko, vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu.

Experti přitom vidí v retardérech důležitého pomocníka pro zklidnění dopravy ve městě. Dodávají však zároveň, že rozhodně nejsou všelékem. Znojemští na ně ale spoléhají - doprava v historickém centru je kritická desítky let.

První místa pro zpomalovače vybralo vedení města na základě měření radaru. Ukázal, kde řidiči překračují povolenou rychlost nejčastěji. Další pak začala schvalovat dopravní komise města na základě žádostí od samotných obyvatel. "Naposledy jsme umístili dva ve Smetanově ulici, kde chodí děti do školy a na obědy," popsal místostarosta Blažíček.

Stále nová místa s brzdícími pruhy přitom nijak zásadně nevadí znojemské záchranné službě, pro niž je rychlost v ulicích nezbytností. "Když jedeme zasahovat do centra, tak tím, že v nějakém místě musíme zpomalit, to výrazná časová ztráta není. Z bezpečnostního pohledu je to pro obyvatele jistě pozitivní prvek," míní šéf znojemské záchranné služby Arnošt Růžička.

Znojmo vybralo typ zpomalovače, který má být šetrný k okolí. Kotouče z recyklovaného plastu nejsou hlučné a jsou cenově přijatelné. Celý pruh přijde na necelých deset tisíc korun. "A je to jediný retardér, který technicky nepoškozuje vozidlo. Ty klasické, tedy ucelené pruhy, nelze umístit tam, kde jezdí autobusy. Praskaly jim totiž rámy. To u těchto není. Tím, že vytvářejí jakýsi klikyhák, tak na ně nelze nikdy najet oběma koly naráz," popsal Blažíček.

Brno retardéry nechce
Zatímco Znojemští centrem projedou stylem brzda-plyn, v Brně ani nadále zpomalovače dopravu zbržďovat nebudou. "Vozidla, která jezdí rychleji, poskočí kolem retardéru, a tím se ničí vozovka," uvedl hlavní důvod šéf zdejšího odboru dopravy Bielko. Navíc má s překážkami problém zimní údržba. "Poškozují její vozidla a retardéry se vytrhávají. Navíc v zimě, když zasněží, jsou pro řidiče dost nebezpečné," tvrdí Bielko.

I když v posledních dnech "vyrostl" retardér například na jedné z křižovatek v Brně-Králově Poli či u obchodního domu IKEA, budou zřejmě jen výjimkami potvrzující pravidlo. Totiž že Brno raději dává přednost jiným prvkům zklidňujícím dopravu. "Provádíme například zužování vozovek. Třeba v Bystrci se před několika lety dělalo kompletní zúžení profilu Odbojářské, kde byl čtyřpruh. I v nájezdech do města se udělalo podobné zúžení. Je to psychologický prvek, který nutí řidiče zpomalit," dodal šéf odboru.

. Retardéry Montovat, či ne?

Argumenty pro

Sníží v obytných zónách rychlost automobilů na minimum. Přispívají k menší nehodovosti vozidel navzájem. Působí na plynulost silničního provozu. Jejich instalace je snadná. Cena je oproti jiným úpravám komunikací, které omezují rychlost, přijatelná. Dají se odmontovat a přemístit.

Argumenty proti

Mohou zvýšit hlučnost. Mohou způsobovat vyšší prašnost. Mohou poškozovat podvozky vozidel. Mohou poškodit vozovky. Vadí řidičům v jízdě po zasněžené vozovce a překážejí při zimní údržbě silnic.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz