Z propanbutanových bomb bez pravidelných revizí se může stát nebezpečná součást domácnosti.

Z propanbutanových bomb bez pravidelných revizí se může stát nebezpečná součást domácnosti. | foto: HZS Karlovarského kraje

Prodávaným plynovým lahvím chybí revize, inspektoři zpřísní kontroly

  • 5
Mnoho propanbutanových lahví, které lidé používají k vytápění chalup nebo k vaření, je nebezpečných. Často jim totiž podle bezpečnostních techniků chybí revize. Lidé doma mají i lahve, na které patnáct let nikdo nedohlížel. Podobně jsou na tom ale i ty, jež si lidé na jižní Moravě kupují jako nové. Na prodejce se proto chystají kontroly.

"Maximální lhůta pro opakovanou prověrku lahve je deset let. Akreditované společnosti, které plní ocelové lahve, mají revizi prodlouženou na patnáct let," říká bezpečnostní poradce Jaromír Špičák. Prodejci chtějí ušetřit, a tak revize zkrátka nedělají.

Na prodejce propanbutanových lahví se teď zaměřují i jihomoravští obchodní inspektoři. "V letošním roce jsme provedli v kraji čtyři kontroly. Ve dvou případech naši pracovníci zjistili porušení zákona, kdy spotřebitel nebyl seznámen s cenou nebo bylo použito měřidlo bez platného úředního ověření," uvedla ředitelka České obchodní inspekce v Brně Tatiana Neuhybelová.

Jak prověřit lahev

Nejjednodušší je zkontrolovat na bombě datum poslední zkoušky, které je umístěno na límci lahve, u starších typů na jejím podstavci.

Datum bývá zpravidla nastříkáno i na těle plynové bomby. Podle platného zákona musí lahev projít revizí v době od 10 do 15 let.

Jedním z rizik je i nelegální a neodborné plnění na čerpacích stanicích.

Inspektoři už také odebírali vzorky z lahví, kontrola ale zatím není ukončená. "Další prověrky budou pokračovat," naznačila mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Podle zjištění agentury Focus využívá tlakové lahve na vaření či vytápění půl milionu Čechů. "Přitom bezmála každá pátá lahev nesplňuje bezpečnostní předpisy a je riziková," upozornil technik Špičák. Při prověrce technici lahev zcela vypustí, překontrolují a opraví plášť, vyzkoušejí tlak v lahvi a pak ji opět napustí.

Lidé si domů kupují odjištěné bomby

"Cena revize a údržby lahve se pohybuje v rozmezí 300 až 450 korun za jednu lahev, v závislosti na náročnosti opravy, a zahrnuje dopravu lahve do opravny a zpět a další dodatečné náklady," poznamenal obchodní ředitel hustopečské společnosti Flaga, která je největším dodavatelem LPG na českém trhu, Ľubomír Žiak.

Takové částce se menší prodejci rádi vyhnou, potom mohou propanbutanové nádoby prodávat za značně nižší ceny. Ty jsou na trhu pestré. Od tisíce za dvoukilovou lahev až po 350 korun, přičemž prodejce na internetu slibuje záruku až na 19 let.

"Člověk si tak kupuje domů skoro odjištěnou bombu," říká jeden z výrobců plynových lahví, který nechce uvést jméno, protože není oprávněn podávat informace. "Zákazník by měl být určitě opatrný při cenách výrazně nižších než 370 korun za jednu lahev," poznamenává Žiak.