Na rezidentní parkování lze vyzrát. Třeba skútrem nebo motorkou

  7:27aktualizováno  7:27
Do spuštění systému rezidentního parkování v Brně zbývá posledních devět dnů. Lidé ale stále řeší různé nejasnosti. MF DNES nyní dává na ty nejčastější odpověď.

Už několik posledních týdnů jezdí po Brně silničáři s modrou barvou a vyznačují s ní parkovací místa určená pro rezidenty. Úředníci vedle nich vyřizují registrace k vjezdu a parkování v centru Brna. Příští týden v sobotu to pak vypukne naplno – začnou platit pravidla rezidentního parkování. V první vlně půjde o historické centrum Brna, modré zóny se pak ale začnou šířit i do jeho okolí. Mezi lidmi stále panují otázky, jak na ně nový systém dopadne.

Proč v centru po přemalování ubývá parkovacích míst?
Původně město prezentovalo, že míst k parkování v centru přibude. Do toho však počítalo i vyhrazená parkovací stání, tedy rezervovaná, zaplacená místa například před Ústavním soudem, která od září budou moci přes noc využívat i rezidenti. Přes den ale ne. Na otázku, zda míst k parkování přes den přibude, nebo ubude, není magistrát ani deset dní před spuštěním schopen odpovědět.

Fotogalerie

Na některých ulicích je ale viditelně méně parkovacích míst, než bylo dříve. Týká se to například Solniční. „Tam došlo k úbytku, protože zde bylo změněno šikmé stání na podélné, a to vzhledem k současným normám a šířce vozovky,“ vysvětlila Zuzana Šrámková z tiskového střediska brněnského magistrátu. Ve středu ale řidiči toto nové malování nerespektovali a stáli, jak byli zvyklí dříve. A podobných míst je v centru více. V důsledku by díky přemalování značení na zemi mělo ubýt „divokého“ parkování.

Místa ale jen neubývají. Například v ulici Bašty naopak přibyla. Doposud byla jen po jedné straně ulice, nově jsou po obou. Tady to totiž normy umožňují.

Jaká pravidla platí pro motorky a skútry?
Kdo jezdí na motorce či skútru, ten se většině strastí spojených s modrými zónami vyhne. Může zaparkovat na místech určených rezidentům i návštěvníkům mimo historické jádro (například v Rooseveltově ulici) a ani nic za stání nezaplatí. Podle magistrátu motorka nezabere tolik místa a není jich tolik, aby je bylo potřeba regulovat jako auta. Pokud motorek výrazně přibude, může se to změnit. Jediná věc, kdy člověk potřebuje povolení i na motorku, je k vjezdu do historického centra. Získat ho může jen rezident nebo podnikatel s provozovnou v těchto místech. I v tomto případě je však parkování zdarma.

Proč bude víc povolenek než samotných stání?
Magistrát je přesvědčený, že není potřeba stejný počet parkovacích míst jako povolenek, protože všichni nebudou všude zároveň stát. Náměstek pro dopravu Richard Mrázek (ANO) očekává, že do systému se registrují přibližně dva tisíce lidí. Vyloženě pro rezidenty, abonenty a návštěvníky, kteří nemají průkaz ZTP nebo nejsou v režimu zásobování, však bude od září celkem 773 parkovacích míst.

„Dosud bylo vyřízeno přibližně 1 100 žádostí o oprávnění. Jde jak o parkování, tak o vjezdy do centra. V obecné rovině lze říci, že parkovacích oprávnění se týká přibližně polovina zmíněných žádostí,“ doplnila Šrámková.

Kdo bude kontrolovat vjezd do historického centra?
Do historického jádra města nebudou smět vůbec vjíždět lidé, kteří tam nebydlí nebo nemají firmu. Kontrolovat to měl kamerový systém, soutěž na něj však radní museli vypsat znovu. Kontrolu tak zatím budou mít na starost strážníci, kteří budou hlídat jak vjezd do centra, tak parkování. „Předpokladem je, že by strážníci využívali tablety, pomocí kterých by oprávnění ověřovali,“ upřesnil mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Zákaz vjezdu pro nerezidenty ale zas tak dramatickou novinkou není, ve většině ulic v historickém jádru platil i dosud. Výjimkou byly Mozartova a Besední ulice.

Co když bydlím v centru a čekám zásilku?
Ještě před časem tvrdil náměstek Mrázek, že člověk, kterému je balík adresován nebo jemuž vezou jídlo, bude muset nahlásit do systému SPZ vozu a čas, kdy přijede. Nakonec to ale bude jinak. Velké přepravní společnosti si mohou vyřídit speciální povolení k vjezdu do centra, a to i mimo zásobovací hodiny.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: V Brně znovu překonali český rekord, naráz tančilo 2 135 lidí

Víc než dvěma tisícovkám tanečníků při rekordním vystoupení na brněnském...

Na brněnském výstavišti padl další český rekord. Na festivalu Life! se dalo v sobotu do tance 2 135 lidí najednou....

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Najdete na iDNES.cz