Dagmar Havlová na premiéře Višňového sadu  v pražském Divadle na Vinohradech

Dagmar Havlová na premiéře Višňového sadu v pražském Divadle na Vinohradech (5. února 2008) | foto: Dan MaternaMF DNES

Režisér Morávek láká Havlovou na roli ve Višňovém sadu na Provázku

  • 5
Režisér Vladimír Morávek jedná o tom, že by brněnské Divadlo Husa na provázku uvedlo v některé z příštích divadelních sezon Čechovův Višňový sad. Představení by v jihomoravské metropoli mohla odehrát i bývalá první dáma Dagmar Havlová, kterou by chtěl režisér získat pro roli kněžny Raněvské.

"Kolem tohoto plánu je však stále ještě potřeba našlapovat po špičkách. Není jisté, zda vůbec a kdy se nám ho podaří uskutečnit," opatrně komentoval probíhající jednání Morávek.

Čechovovu hru s Havlovou-Veškrnovou v roli Raněvské už režíroval v roce 2008 v pražském Divadle na Vinohradech. Po jejím boku tehdy stanul například Martin Stropnický, Jiřina Jirásková, Viktor Preiss či Radovan Lukavský.

S tímto divadlem se proto nyní musí Morávek domluvit na novém uvedení hry v Brně. "Višňový sad je ale u nás už nějakou dobu stažený z repertoáru, inscenování v Brně tedy nic nebrání," konstatoval odcházející šéf Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini.

Gregoriniho však v čele divadla nyní střídá Tomáš Töpfer, jehož příchod rozvířil atmosféru mezi herci i režiséry. Z divadla navíc kvůli Töpferovi odchází dosavadní umělecký šéf souboru Martin Stropnický, s jehož podporou dosud Morávek na Vinohradech režíroval nejen Čechova.

Vypjaté osobní vztahy mezi starým a novým vedením divadla tak mohou jednání o Višňovém sadu zkomplikovat.

Není tak jasné, jestli by inscenace v Brně byla kopií té pražské, nebo zda by ji Morávek uvedl v jiné podobě.

Havlová Morávkovu práci chválí

Situaci zatím nechtěla komentovat ani sama Havlová-Veškrnová. Svoji spolupráci s Morávkem si však pochvalovala už v době, kdy se připravovala původní inscenace na Vinohradech.

"Vyhovuje mi jeho styl práce, kdy režisér nic neodpustí a herec nic neošidí. Na první zkoušku přicházím obvykle připravená a s jistou vizí, ze které jen nerada ustupuji. Tentokrát jsem se nechala vést. Vladimíra Morávka považuji za jednoho z nejlepších českých režisérů současnosti. Mezi námi panuje důvěra," pochvalovala si krátce před premiérou hry v Praze.

A spolupráci s Morávkem byla nakloněna už i v době, kdy ji režisér lákal na Čechova do Klicperova divadla v Hradci Králové. Kvůli jejím povinnostem první dámy však tehdy z účinkování sešlo.

Na divadelní prkna se poté vrátila až v roce 2006 v roli Kathleen ve hře Israela Horovitze Chvíle pravdy. Právě v této hře ji mohlo naposledy vidět brněnské publikum. Dvě představení, která se měla v Mahenově divadle původně hrát v srpnu 2009, byla okamžitě vyprodaná.

"Kvůli nemoci se jich nakonec diváci dočkali na jaře 2010," připomněla mluvčí divadla Šárka Motalová.

Velký zájem o představení se dá čekat i v případě uvedení Višňového sadu. "Samozřejmě že by to přitáhlo i lidi, kteří by přišli právě na bývalou první dámu. Ale i bez ohledu na tuto zvědavost by se jednalo o výjimečnou divadelní událost. Višňový sad je totiž téměř geniální Čechovův text, Morávek je režisér, který Čechovovi rozumí, a Havlová-Veškrnová je výborná herečka," zhodnotil divadelní pedagog a prorektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek.