Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řidiči s výměnou průkazů otálejí, v novém roce jim hrozí pokuta

  8:53aktualizováno  8:53
Do konce roku zbývá posledních sedm týdnů, téměř třicet tisíc jihomoravských řidičů si ovšem stále nevyměnilo staré řidičské průkazy. S nimi přitom od začátku příštího ledna riskují pokuty.

Řidiči s výměnou řidičských průkazů stále otálejí, zbývá však už jen pár týdnů (ilustrační foto). | foto: Jiří Koťátko

Znojemští řidiči s výměnou řidičských průkazů stéle otálejí. Plných 43 procent z těch, kterým na konci roku vyprší platnost řidičského průkazu, se podle říjnových dat ministerstva dopravy stále neodhodlalo navštívit přepážku s žádostí o nový doklad.

Situace je ovšem stále řešitelná. "Do konce roku můžeme vše stihnout, lidé se jen musí na úřad dostavit. Jsme schopni jich obsloužit až 250 za den, třeba v pondělí jich však přišlo pouze osm," podotýká znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková. Zájemci o výměnu "řidičáku" se mohou na odbor dopravy dostavit každý pracovní den, jeho zaměstnanci zatím o navýšení úředních hodin neuvažovali.

Výměna je povinná pro všechny řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Jejich majitelé na to mají čas do konce roku, musí ovšem počítat s tím, že bezplatné vyřízení dokladu může trvat až 20 dnů. Za poplatek 500 korun se dá celá věc zkrátit na pět pracovních dní.

Opozdilcům hrozí pokuty

Řidiči, kteří to nestihnou do konce roku, budou mít od 1. ledna v ruce jen neplatnou kartičku. V případě, že s ní sednou za volant, jim hrozí pokuta od 500 do 2 000 korun. V jízdě však budou moct pokračovat dál.

Výměna průkazů

Kterých se to týká:

Vyměnit je třeba všechny řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Dokdy je čas:

 Řidiči musí mít nové průkazy do 31. prosince tohoto roku. Od 1. ledna 2014 bude starý "řidičák" neplatný.

Kolik jich zbývá vyměnit:

Blansko 1 910

Brno 16 092

Břeclav 3 020

Hodonín 2 444

Vyškov 1 796

Znojmo 3 356

"Pokud policisté u řidiče narazí na stejný přestupek znovu, udělí mu pouze vyšší pokutu," sdělil vedoucí brněnského dopravního inspektorátu Roman Póč. Ten předpokládá, že případů s neplatnými průkazy v novém roce přibude.

Šoféři si přitom stále dávají načas, jen v Brně se jich ještě k výměně nerozhoupalo přes 16 tisíc, což je po Praze nejvyšší počet v republice.

"Odhadujeme, že asi tři až pět tisíc případů tvoří lidé, kteří si průkaz vůbec vyměňovat nebudou. Jedná se například o přestárlé důchodce neschopné řízení," oznamuje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Problém však podle něj představují lidé, kteří sice vyplní žádost o výměnu, s vyzvednutím průkazu ovšem dlouho otálejí. "Zdržuje to práci, úředníci na některých přepážkách se místo odbavování nových žádostí musí soustředit na výdej. V prosinci se i kvůli tomu začnou tvořit fronty a situace bude daleko horší," upozorňuje Žára.

Brněnští úředníci jsou přitom schopni obsloužit až 500 lidí denně. "Vynaložili jsme všechny síly k tomu, aby si lidé průkaz vyměnili, na magistrát je ale fyzicky dotáhnout nemůžeme," říká Žára. Na otázku, zda je úřad ochotný přizpůsobit se očekávaným frontám na konci roku, pouze konstatoval: "Úřední hodiny jsou pevně dané".

Nad nezájmem řidičů kroutí hlavou i v dalších okresních městech v kraji. Podle vedoucího odboru správních věcí a dopravy v Břeclavi Romana Konečného se snaha vyjít lidem vstříc minula účinkem.

"Při parlamentních volbách jsme v sobotu udělali výjimečný úřední den, ovšem průkaz si přišlo vyměnit asi jen třicet zájemců. Přitom jsme byli připraveni zhruba na čtyřnásobek," podotýká.

V Břeclavi zvládnou obsloužit kolem 400 lidí týdně, nyní v ní zbývají zhruba tři tisíce opozdilců. "Do konce roku by se tedy všechny žádosti vyřídit daly," sděluje Konečný. Úřad by podle něj rád v prosinci reagoval na očekávané fronty, realita však může být jiná.

"Máme úřední dny od pondělí do čtvrtka, v pátek se pracovníci musí starat o další záležitosti. Nevím, jestli bychom byli schopní kvůli frontám zajistit speciální provoz."

Ve Vyškově žádné rozšíření úředních hodin neplánují. Na problém s výměnou řidičáků totiž reagovali už v létě. "Navýšili jsme počet úředních dnů na čtyři, denně zvládneme vyřídit okolo 150 žádostí," prozradil vedoucí tamního dopravního odboru Petr Buchta.

Speciální provoz nechystají ani v Blansku. "Lidé měli na výměnu dostatek času," vysvětluje vedoucí odboru dopravy Radek Gajdošík. "Pokud bude jejich průměrný počet za den stejný jako do teď, neměli bychom mít problémy. Bereme v úvahu i to, že někteří o výměnu vůbec nebudou mít zájem."

Opačná situace panuje v Hodoníně, kde se do výměny stále nepustilo téměř 2 500 řidičů. "Kdyby se do konce roku dostavili všichni, asi bychom to nestihli. Horší ale je, že za den přijdou třeba jen dva lidé," povzdechl si vedoucí odboru dopravy František Štěpánek.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Trolejbusy s akumulátory pořizuje i Brno, energii umí vrátit do sítě

Brno budou nově brázdit trolejbusy se zabudovanými akumulátory a klimatizací.

Dopravní podnik města Brna má nově ve vozovém parku trolejbusy, které dokážou jet i se staženými sběrači – tedy bez...

Sociální služby na jižní Moravě jsou bez peněz, zdržely se na kraji

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští pracovníci, kteří se starají například o staré či postižené, letos nedostali výplaty kvůli zdržení...

Najdete na iDNES.cz