Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řidiči s výměnou průkazů otálejí, v novém roce jim hrozí pokuta

  8:53aktualizováno  8:53
Do konce roku zbývá posledních sedm týdnů, téměř třicet tisíc jihomoravských řidičů si ovšem stále nevyměnilo staré řidičské průkazy. S nimi přitom od začátku příštího ledna riskují pokuty.

Řidiči s výměnou řidičských průkazů stále otálejí, zbývá však už jen pár týdnů (ilustrační foto). | foto: Jiří Koťátko

Znojemští řidiči s výměnou řidičských průkazů stéle otálejí. Plných 43 procent z těch, kterým na konci roku vyprší platnost řidičského průkazu, se podle říjnových dat ministerstva dopravy stále neodhodlalo navštívit přepážku s žádostí o nový doklad.

Situace je ovšem stále řešitelná. "Do konce roku můžeme vše stihnout, lidé se jen musí na úřad dostavit. Jsme schopni jich obsloužit až 250 za den, třeba v pondělí jich však přišlo pouze osm," podotýká znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková. Zájemci o výměnu "řidičáku" se mohou na odbor dopravy dostavit každý pracovní den, jeho zaměstnanci zatím o navýšení úředních hodin neuvažovali.

Výměna je povinná pro všechny řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Jejich majitelé na to mají čas do konce roku, musí ovšem počítat s tím, že bezplatné vyřízení dokladu může trvat až 20 dnů. Za poplatek 500 korun se dá celá věc zkrátit na pět pracovních dní.

Opozdilcům hrozí pokuty

Řidiči, kteří to nestihnou do konce roku, budou mít od 1. ledna v ruce jen neplatnou kartičku. V případě, že s ní sednou za volant, jim hrozí pokuta od 500 do 2 000 korun. V jízdě však budou moct pokračovat dál.

Výměna průkazů

Kterých se to týká:

Vyměnit je třeba všechny řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Dokdy je čas:

 Řidiči musí mít nové průkazy do 31. prosince tohoto roku. Od 1. ledna 2014 bude starý "řidičák" neplatný.

Kolik jich zbývá vyměnit:

Blansko 1 910

Brno 16 092

Břeclav 3 020

Hodonín 2 444

Vyškov 1 796

Znojmo 3 356

"Pokud policisté u řidiče narazí na stejný přestupek znovu, udělí mu pouze vyšší pokutu," sdělil vedoucí brněnského dopravního inspektorátu Roman Póč. Ten předpokládá, že případů s neplatnými průkazy v novém roce přibude.

Šoféři si přitom stále dávají načas, jen v Brně se jich ještě k výměně nerozhoupalo přes 16 tisíc, což je po Praze nejvyšší počet v republice.

"Odhadujeme, že asi tři až pět tisíc případů tvoří lidé, kteří si průkaz vůbec vyměňovat nebudou. Jedná se například o přestárlé důchodce neschopné řízení," oznamuje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Problém však podle něj představují lidé, kteří sice vyplní žádost o výměnu, s vyzvednutím průkazu ovšem dlouho otálejí. "Zdržuje to práci, úředníci na některých přepážkách se místo odbavování nových žádostí musí soustředit na výdej. V prosinci se i kvůli tomu začnou tvořit fronty a situace bude daleko horší," upozorňuje Žára.

Brněnští úředníci jsou přitom schopni obsloužit až 500 lidí denně. "Vynaložili jsme všechny síly k tomu, aby si lidé průkaz vyměnili, na magistrát je ale fyzicky dotáhnout nemůžeme," říká Žára. Na otázku, zda je úřad ochotný přizpůsobit se očekávaným frontám na konci roku, pouze konstatoval: "Úřední hodiny jsou pevně dané".

Nad nezájmem řidičů kroutí hlavou i v dalších okresních městech v kraji. Podle vedoucího odboru správních věcí a dopravy v Břeclavi Romana Konečného se snaha vyjít lidem vstříc minula účinkem.

"Při parlamentních volbách jsme v sobotu udělali výjimečný úřední den, ovšem průkaz si přišlo vyměnit asi jen třicet zájemců. Přitom jsme byli připraveni zhruba na čtyřnásobek," podotýká.

V Břeclavi zvládnou obsloužit kolem 400 lidí týdně, nyní v ní zbývají zhruba tři tisíce opozdilců. "Do konce roku by se tedy všechny žádosti vyřídit daly," sděluje Konečný. Úřad by podle něj rád v prosinci reagoval na očekávané fronty, realita však může být jiná.

"Máme úřední dny od pondělí do čtvrtka, v pátek se pracovníci musí starat o další záležitosti. Nevím, jestli bychom byli schopní kvůli frontám zajistit speciální provoz."

Ve Vyškově žádné rozšíření úředních hodin neplánují. Na problém s výměnou řidičáků totiž reagovali už v létě. "Navýšili jsme počet úředních dnů na čtyři, denně zvládneme vyřídit okolo 150 žádostí," prozradil vedoucí tamního dopravního odboru Petr Buchta.

Speciální provoz nechystají ani v Blansku. "Lidé měli na výměnu dostatek času," vysvětluje vedoucí odboru dopravy Radek Gajdošík. "Pokud bude jejich průměrný počet za den stejný jako do teď, neměli bychom mít problémy. Bereme v úvahu i to, že někteří o výměnu vůbec nebudou mít zájem."

Opačná situace panuje v Hodoníně, kde se do výměny stále nepustilo téměř 2 500 řidičů. "Kdyby se do konce roku dostavili všichni, asi bychom to nestihli. Horší ale je, že za den přijdou třeba jen dva lidé," povzdechl si vedoucí odboru dopravy František Štěpánek.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Najdete na iDNES.cz