Lidová píseň nevymírá, říká její popularizátor a oslavenec Jaromír Nečas

  17:33aktualizováno  17:33
Hudební redaktor a dramaturg, popularizátor folklorní hudby, cimbalista, skladatel a publicista Jaromír Nečas slaví devadesátiny. Ohledně budoucnosti folkloru si nedělá starosti, lidová hudba se podle něho neustále vyvíjí.

Jaromír Nečas si při focení nasadil oblíbenou žertovnou čepici. Energický popularizátor folklorní hudby neztrácí svůj pověstný smysl pro humor ani v devadesáti letech. (21. únor 2012) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Někdo by toho tolik nestihl ani za dvě stě let. "Připadám si hlavně jako rozhlasový redaktor a křísitel lidové písně," usmívá se stále vitální Nečas.

Narodil se v Kyjově, pochází tedy z končin, kde folklorní hudba k životu běžně patří. "Ovšem většinu svých devadesáti let jsem strávil v Brně a považuji se za Brňáka," dodává hned.

Vystudoval konzervatoř, poté šel na hudební vědu a angličtinu. "Sestra se usadila v Anglii, po válce jsem jel za ní a studoval jsem rok univerzitu v Nottinghamu," vzpomíná. V Anglii mu však něco chybělo. A byl to právě moravský folklor.

Po návratu hrál a skládal hudbu ve slavném Brněnském rozhlasovém orchestru lidových nástrojů a stal se také v brněnském rozhlasu redaktorem specializujícím se na folklor.

"Nahrávání příspěvků v terénu bylo kvůli tehdejším technickým možnostem podnik se značně nejistým výsledkem," připomíná Nečas.

Propagátor folkloru

To však zdaleka není vše, co činorodý tvůrce pro propagaci folkloru udělal. Dlouhá léta vytvářel program pro festival ve Strážnici, následně organizoval i mnoho dalších festivalů lidové písně, učil hře na cimbál, připravil k vydání desítky hudebních titulů lidových umělců, které by jinak zůstaly zapomenuty.

"Sestavil jsem například desku písní Boženy Šebetovské, to byla Ema Destinová folklorního zpěvu," ukazuje cédéčko s béžovým přebalem.

Jaromír Nečas dostal od primátora Cenu města Brna za rok 2008. (snímek je z

Jaromír Nečas na snímku z ledna 2009, kdy dostal od primátora Cenu města Brna

Kdo by si však myslel, že přílišné pracovní tempo škodí zdraví či ubírá na dobré náladě, vyvede ho Jaromír Nečas hned z omylu. I v devadesáti letech si stále udržuje svůj pověstný smysl pro humor.

"Na jednom ročníku festivalu ve Strážnici jsme si trochu vystřelili z muzikantů z dechovky. Často hrávají na pohřbech, tak jsme je uvedli s rakví, aby se necítili nesví," vzpomíná.

V roce 2008 obdržel Cenu města Brna za svoji žurnalistickou a publicistickou činnost. Kromě toho je také čestným občanem Kyjova.

Ohledně budoucnosti folkloru v zemi si nedělá starosti. "Lidová hudba není žádný strnulý žánr, ale neustále se vyvíjí. Sběratelé už na konci devatenáctého století naříkali, že folklor zcela vymizí. Naopak, přibývá nových spolků a souborů."

Autoři:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: V Brně znovu překonali český rekord, naráz tančilo 2 135 lidí

Víc než dvěma tisícovkám tanečníků při rekordním vystoupení na brněnském...

Na brněnském výstavišti padl další český rekord. Na festivalu Life! se dalo v sobotu do tance 2 135 lidí najednou....

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Najdete na iDNES.cz