Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidová píseň nevymírá, říká její popularizátor a oslavenec Jaromír Nečas

  17:33aktualizováno  17:33
Hudební redaktor a dramaturg, popularizátor folklorní hudby, cimbalista, skladatel a publicista Jaromír Nečas slaví devadesátiny. Ohledně budoucnosti folkloru si nedělá starosti, lidová hudba se podle něho neustále vyvíjí.

Jaromír Nečas si při focení nasadil oblíbenou žertovnou čepici. Energický popularizátor folklorní hudby neztrácí svůj pověstný smysl pro humor ani v devadesáti letech. (21. únor 2012) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Někdo by toho tolik nestihl ani za dvě stě let. "Připadám si hlavně jako rozhlasový redaktor a křísitel lidové písně," usmívá se stále vitální Nečas.

Narodil se v Kyjově, pochází tedy z končin, kde folklorní hudba k životu běžně patří. "Ovšem většinu svých devadesáti let jsem strávil v Brně a považuji se za Brňáka," dodává hned.

Vystudoval konzervatoř, poté šel na hudební vědu a angličtinu. "Sestra se usadila v Anglii, po válce jsem jel za ní a studoval jsem rok univerzitu v Nottinghamu," vzpomíná. V Anglii mu však něco chybělo. A byl to právě moravský folklor.

Po návratu hrál a skládal hudbu ve slavném Brněnském rozhlasovém orchestru lidových nástrojů a stal se také v brněnském rozhlasu redaktorem specializujícím se na folklor.

"Nahrávání příspěvků v terénu bylo kvůli tehdejším technickým možnostem podnik se značně nejistým výsledkem," připomíná Nečas.

Propagátor folkloru

To však zdaleka není vše, co činorodý tvůrce pro propagaci folkloru udělal. Dlouhá léta vytvářel program pro festival ve Strážnici, následně organizoval i mnoho dalších festivalů lidové písně, učil hře na cimbál, připravil k vydání desítky hudebních titulů lidových umělců, které by jinak zůstaly zapomenuty.

"Sestavil jsem například desku písní Boženy Šebetovské, to byla Ema Destinová folklorního zpěvu," ukazuje cédéčko s béžovým přebalem.

Jaromír Nečas dostal od primátora Cenu města Brna za rok 2008. (snímek je z

Jaromír Nečas na snímku z ledna 2009, kdy dostal od primátora Cenu města Brna

Kdo by si však myslel, že přílišné pracovní tempo škodí zdraví či ubírá na dobré náladě, vyvede ho Jaromír Nečas hned z omylu. I v devadesáti letech si stále udržuje svůj pověstný smysl pro humor.

"Na jednom ročníku festivalu ve Strážnici jsme si trochu vystřelili z muzikantů z dechovky. Často hrávají na pohřbech, tak jsme je uvedli s rakví, aby se necítili nesví," vzpomíná.

V roce 2008 obdržel Cenu města Brna za svoji žurnalistickou a publicistickou činnost. Kromě toho je také čestným občanem Kyjova.

Ohledně budoucnosti folkloru v zemi si nedělá starosti. "Lidová hudba není žádný strnulý žánr, ale neustále se vyvíjí. Sběratelé už na konci devatenáctého století naříkali, že folklor zcela vymizí. Naopak, přibývá nových spolků a souborů."

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz