Projev pronesl extremista v roce 2011 při setkání příznivců Dělnické mládeže. archivní snímek | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Levnou sílu z východu musíme vyhnat, hlásil Němec. Hrozí mu pět let

  • 33
Zatímco vše bylo připravené k zahájení hlavního líčení, Robin Siener ještě dlouhé minuty popíjel kávu se svým advokátem v jiné části budovy. Proces s německým radikálem tak zahájil brněnský městský soud s hodinovým zpožděním. Sienerovi hrozí až pětileté vězení za jeho prvomájový projev z roku 2011.

Soud se zabývá jeho slovy, která tehdy pronesl na prvomájovém setkání příznivců Dělnické mládeže v Brně. Ostře v něm kritizoval "levnou pracovní sílu, která zaplavuje Evropu" (více o celé akci extremistů čtěte zde).

Státní zástupce Jan Petrásek viní německého občana z hanobení národa, rasy a přesvědčení, dále z podněcování k rasové nenávisti a také z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

"Projev by se dal stručně shrnout jako jakási kritika imigrace, ovšem její forma už překročila přirozenou hranici. Jednalo se již o podněcování nenávisti k určité skupině obyvatel," prohlásil Petrásek, který rovněž upozornil na radikálovo oblečení při projevu.

"Symbol, který měl přitom na triku, je trestný čin propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka," doplnil státní zástupce.

Pořadatelé mi vyškrtali problémové pasáže, hájil se Němec

Siener mluvil v projevu k asi 500 radikálů o tom, že levná pracovní síla z východu zaplavuje Evropu a přijde čas, "kdy ji bude nutné z pevnosti Evropa vyhnat". Zmínil se o tom, že žádný velký básník či vědec nepocházel například z Afriky či Indie.

Tvrdí, že před svým vystoupením ukázal projev pořadatelům, kteří mu z něj vyškrtali problémové pasáže. Podle svých slov jen projevil svůj názor a k rasové nenávisti nevybízel.

Siener si prý text před akcí nechal zkontrolovat i německými právníky, kteří ho ujistili, že je v pořádku.

"Obžalovaný pronesl normální kritický projev. Nikoho nehanobil a nic nepropagoval," podotkl radikálův advokát Robert Cholenský, který si vyžádal od soudkyně přeložit problémové části textu do němčiny.

Proces tak bude pokračovat 23. července, kdy bude soud vyslýchat svědky a odborné znalce.

Vedení Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) dostalo už v minulosti za své prvomájové projevy, které zazněly v roce 2009 na demonstraci v Brně, pokuty a také podmínky právě kvůli radikálním postojům k menšinám.

Video ze tři roky starého z pochodu extremistů Brnem

1. května 2011