Masarykův onkologický ústav v Brně pořídil za pět milionů korun unikátní...

Masarykův onkologický ústav v Brně pořídil za pět milionů korun unikátní robotický ultrazvukový přístroj, který nemá žádné jiné nemocniční zařízení v České republice. | foto: ČTK

Ženy se nemusí bát bolesti. Vyšetření prsu na Žlutém kopci je šetrnější

  • 1
U vyšetření prsu kvůli možné rakovině už nemusí být nutně přítomný lékař. Masarykův onkologický ústav v Brně získal speciální robotický ultrazvukový přístroj za zhruba pět milionů korun. Umožňuje přesněji prozkoumat prsní žlázu.

Díky novému přístroji navíc vše probíhá bezbolestně v polohovacím křesle. „Nepříjemné to nebylo, u prohlídky byla jen asistentka, tak to bylo takové intimnější. Jen to polohování může být nekomfortní,“ popsala testovací vyšetření laborantka Jana Fráňová.

Speciální robotický ultrazvukový přístroj, který za zhruba pět milionů korun získali lékaři na Žlutém kopci před měsícem, umožňuje přesněji prozkoumat prsní žlázu. Lékaři mají k dispozici také objektivnější nástroj, který jim pomáhá lépe vyhodnotit chorobu. 

„Díky speciálnímu robotickému rameni, které dokáže automaticky vyšetřit prso ve třech fázích, získáme stovky snímků, takzvaných skenů, a podle těchto nespočetných řezů těla, dokumentaci na film nebo video, pak diagnostikujeme rakovinu méně subjektivně než dřív,“ okomentovala primářka oddělení radiologie Helena Bartoňková.

Tělo není vystavené zbytečnému záření

Přístroj pracuje na podobném principu jako běžné ultrazvuky, například známý mamografický screening, který se využívá při preventivním zachycení zhoubných nádorů, nebo ultrazvukové (sonografické) vyšetření, které znají především těhotné ženy. Oproti jiným je ale výhodou jeho biologická šetrnost.

„Na rozdíl od jiných ultrazvuků tento nepracuje na bázi ionizujícího ozařování, tělo tedy není vystavené zbytečnému záření,“ potvrdila Bartoňková. V Brně chtějí nový přístroj používat denně v kombinaci s dalšími ultrazvuky. „Díky jeho jemnější a konkrétnější diagnostice si jej chceme uchovat hlavně na prsa, třeba i na jejich biopsii, což je odběr vzorku tkáně,“ dodala Bartoňková.

Nepřítomnost lékaře, kterou ocení stydlivější ženy, je zároveň nevýhodou. „Co mi po vyšetření vadilo, že jsem se hned nedozvěděla diagnostiku,“ řekla Fráňová. Radiolog totiž při prohlídce sedí ve speciální počítačové pracovní stanici, kam mu z jiné místnosti ultrazvuk posílá nepřeberné množství skenů. Pak si může procházet jednotlivé snímky a díky archivaci na dálku konzultovat s jinými odborníky. „To je skvělá přidaná hodnota, že můžeme ty stovky obrázků sdílet třeba s kolegy z Prahy a radit se s nimi,“ ohodnotila Bartoňková.

Ročně zemře 36 tisíc lidí

Choďte na preventivní vyšetření, zdůrazňují lékaři. Rakovinou v Česku ročně onemocní 85 tisíc lidí a 36 tisíc jich zemře. Počet lidí, u kterých je nemoc diagnostikována, navíc každým rokem narůstá o tři až čtyři procenta.

„Bez včasného odhalení nemoci je pak péče zbytečně složitější, dražší a s horším výsledkem,“ vysvětlil náměstek pro léčebně preventivní péči Igor Kiss. Zdravotní pojišťovny nabízí dílčí onkologická vyšetření, která jsou plně hrazená. Jedná se ale jen o omezené typy rakoviny a platí pro určitou cílovou skupinu, která je k danému druhu nádoru nejnáchylnější.

„Apelujeme na to, aby lidé chodili jako samoplátci, i když nespadají do žádné této hranice. Vyšetření například prsu nebo varlat stojí kolem čtyř set korun,“ upřesnil Kiss.