Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zažili americký sen, pak rodu Ježků všechno vzaly nálety a znárodnění

  10:45
Z malé dílny vybudovali továrnu vyvážející do celého světa, která měla za první republiky obrat 20 milionů korun ročně. V Blansku rod Ježků stavěl silnice i domy. Pak přišla válka a výrobní areál zničily bomby. Další plány pohřbilo znárodnění.
Firma rodiny Ježků v Blansku produkovala ročně kromě jiných hospodářských...

Firma rodiny Ježků v Blansku produkovala ročně kromě jiných hospodářských strojů zhruba 1 500 řezaček, 1 200 mlátiček a 1 200 fukarů. Její obrat za první republiky se pohyboval mezi 16 a 20 miliony korun, asi 70 procent sortimentu tvořily hospodářské stroje. | foto: Muzeum Blanenska

Původně si Karel Ježek na náměstí v Blansku založil v roce 1846 jen malou zámečnickou dílnu. Že by z dílničky se čtyřmi dělníky, s nimiž vyráběl nejprve stavební kování a poté i nástroje, rodina Ježků postupně vybudovala rozsáhlý tovární areál včetně dodnes stojící dominanty města, takzvaného hradu, nikdo nepočítal.

Start byl ale raketový, už v polovině 70. let 19. století zaměstnávala firma kolem čtyřicítky dělníků a vyráběla mimo jiné bubínkové řezačky na slámu, žentoury, fukary nebo šnekové secí stroje.

Za pár desítek let už byl z nenápadné dílničky jeden z největších podniků v okolí. Firma, kterou roku 1887 převzali synové zakladatele bratři Karel a Richard Ježkovi, v době svého největšího rozmachu před krizí zaměstnávala ve strojírně, kovárně, montovně či nové slévárně na osm set lidí.

„Rod Ježků je prototypem malého blanenského amerického snu. Podařilo se jim postupně splnit vše, co si naplánovali, včetně stavby netradiční budovy kopírující zámeček Miramare v italském Terstu postavený ve windsdorském stylu,“ potvrzuje ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Historii rodu poprvé přiblíží výstava

Z továrních bran rodu Ježků mířily po speciálně vybudované vlečce a novém vlečkovém mostu přes řeku Svitavu až na trať mezi Brnem a Českou Třebovou výrobky do celého světa.

Jejich zemědělské, ale i dopravní stroje či motory, znali především v zemích Rakouska-Uherska, v Turecku, Litvě, Anglii či Řecku. Od roku 1908 si zřídili dokonce filiálku v Mariboru.

„Byli prvními českými průmyslovými podnikateli v Blansku, založili jeden z nejvýznamnějších rodinných podniků ve městě včetně vlastní slévárny, výrazný vliv měli ale také na rozvoj města. Přitom osudy rodu nebyly expozičně zatím nijak samostatně zpracovány,“ vysvětluje Komínková.

Kde všude a co přesně zajišťovalo věhlas blanenského rodu, proto nyní odhaluje nová výstava, kterou minulý týden zahájili v Muzeu Blanenska. Návštěvníci blanenského zámku, v němž muzeum sídlí, mají možnost seznámit se s historií rodu, dobovými fotografiemi, ale také plakáty propagujícími výrobky Ježkovy továrny.

Nebo třeba výrobními katalogy či plánky zemědělských a hospodářských strojů a strojních zařízení pro cihelny, mezi které patřily fukary, secí stroje, řezačky, kultivátory, polní i luční brány, pily, brusy, čisticí linky na obilí, ale i hrabáky, elektrosíta či dopravní a drticí stroje a další.

Karel Ježek dostal i rytířský kříž

„Firma produkovala ročně kromě jiných hospodářských strojů zhruba 1 500 řezaček, 1 200 mlátiček a 1 200 fukarů. Její obrat za první republiky se pohyboval mezi 16 a 20 miliony korun, asi sedmdesát procent sortimentu tvořily hospodářské stroje, zbytek pak stroje pro cihelny a cementárny,“ líčí jeden z kurátorů výstavy Milan Koudelka.

Autorská výstava badatelů zdejšího muzea odhaluje ale také dosud neznámé skutečnosti. Tvůrcům se podařilo opravit několik dlouho tradovaných nepřesností, třeba o prvním dochovaném předku rodiny Ježků, kterým nebyl syn Matouše Vlčka narozený v roce 1690, ale syn po Jiřím Ježkovi z Pernštejna, který se v roce 1708 oženil s Johanou, dcerou Ondřeje Jarolíma.

Výstava, která potrvá až do 25. června, nabídne také sestřih loni dokončeného filmu Jana a Radka Popelkových Ježek a parní válec, natočeného ke 170. výročí založení firmy. Nebo ocenění, která firma získala.

„V roce 1906 to bylo privilegium užívat císařského orla, vyznamenání naznačující dosažení dobrých hospodářských výsledků a vyzdvihující majitele do pomyslné vyšší společenské úrovně. Karlu Ježkovi pak byl udělen i rytířský kříž Řádu Františka Josefa,“ líčí Koudelka.

Marketing z jiné doby

Rodina nechala v Blansku kromě výrobních závodů postavit i domy či silnice. Karel Ježek, dlouholetý blanenský starosta, se také zasadil o povýšení Blanska na město v roce 1905.

„Ježci byli na svou dobu i neuvěřitelně marketingově vyspělí, propagovali sebe a své výrobky naprosto při každé příležitosti, průběžně zdokonalovali firemní logo, měnili i fonty jeho písma, díky čemuž lze u jejich výrobků jednoduše určit dataci. Své štítky vytlačovali na všechny stroje, logo podniku obsahovalo také jejich nářadí a podobně,“ upozorňuje Komínková.

Začátek konce rodinné továrny znamenala až válečná výroba - přiděleny sem byly zkoušecí aparáty pro letecké motory - i to, že se areál firmy na konci druhé světové války stal terčem leteckého útoku.

Bomby zničily všechny výrobní objekty mimo slévárnu, i ta ale byla zčásti poškozena. Sny o pokračování rodinné firmy pak definitivně ukončilo znárodnění v roce 1946. Podnik dál fungoval jako Závody na výrobu keramických strojů, později přešel pod Adast Adamov. Už ale bez Ježků.

  • Nejčtenější

Hrají si, nebo souloží? Socha psů od Davida Černého část místních pobouřila

10. května 2024  16:19

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od...

Cyklista vjel do křoví a hlavou narazil do stromu. Přilbu měl, přesto zemřel

5. května 2024  12:07,  aktualizováno  13:52

V sobotu v podvečer řešili jihomoravští policisté dvě dopravní nehody. Na Znojemsku naboural řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dárkyně odkázala babyboxům majetek za miliony, pojmenovali po ní holčičku

9. května 2024  11:29

Garáž v Brně, zhruba milion korun a domek na Blanensku určený k rekonstrukci po sobě jako dar síti...

V Brně začala výstavba prémiových bytů, jeden vyjde v průměru na 16 milionů

3. května 2024  17:56

Jako o prázdninách, které trvají 365 dnů v roce, si mají v budoucnu připadat rezidenti žijící v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo přání dostala prodavačka ránu kladivem, další zastřelil falešný prodejce

5. května 2024

Premium Takřka dokonaný mord mladičké prodavačky v brněnském obchodě s moukou se v roce 1909 odehrál na...

Hrají si, nebo souloží? Socha psů od Davida Černého část místních pobouřila

10. května 2024  16:19

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od...

Letovice koupily areál zkrachovalého Tylexu, samy si vyberou nové zájemce

10. května 2024  15:40

Po krachu proslulé letovické textilky Tylex koncem minulého roku vlastní její rozsáhlý areál přímo...

Po útoku prudkým jedem stromy znovu obrazily, vandala ale policie nedopadla

10. května 2024  13:54

Vyvrtané díry do kmenů stromů a uvnitř stopy po glyfosátu neboli prudkém jedu na hubení plevele,...

Na šampionát opět do Prahy a Ostravy. Brno slibovanou arénu nestihlo včas

10. května 2024  11:13

Zatímco v Praze a Ostravě dnes budou při zahájení hokejového mistrovství světa házet na led puk, v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY AŽ 25.000Kč + 25.000Kč NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 200 - 26 500 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...