Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zoufalí rodiče nabízejí za umístění do školky v centru Brna i úplatky

  7:36aktualizováno  7:36
Šance dostat dítě do školky v centru Brna je leckdy stejná jako dostat je na proslulou univerzitu v Oxfordu. Některé letos vzaly pouze jedenáct procent přihlášených dětí stejně jako nejstarší anglická univerzita.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Už loni jsem tu stála ve frontě s přihláškou v ruce, ale syn jako tříletý neměl šanci. Do školky se dostal až letos, protože v září mu bude skoro čtyři a půl roku," popsala jedna z matek, která si byla vyzvednout rozhodnutí o přijetí syna ve školce v Pellicově ulici. Někteří zoufalí rodiče dokonce údajně nabízejí za umístění dětí vysoké úplatky.

Zájem o školky v Brně-střed

1 633 podaných přihlášek

856 přihlášených dětí

406 přijatých dětí

450 nepřijatých dětí

Zdroj: radnice Brna-střed

V největší brněnské čtvrti, kde žije bezmála 90 tisíc lidí, je přitom stejná situace jako jinde ve městě. Více než polovina přihlášených dětí - přes čtyři stovky - zůstala před dveřmi školek.

"Pominu-li fakt, že Brno-střed umisťuje do svých školek i děti s jiným trvalým bydlištěm, je jasné, že stávající kapacita je stále nedostatečná," konstatoval starosta Libor Šťástka (ODS).

Rozdíly mezi školkami jsou ovšem velké. Zatímco některé nebraly nikoho, jiné naopak vzaly všechny přihlášené děti.

V Jánské letos nepřijali nikoho

"Největší zájem byl o školky v ulicích Kotlářská, Pellicova, Tučkova či Údolní," sdělil mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. "Naopak do školky ve Vinařské ulici byly přijaty všechny přihlášené děti," dodal Burián.

Ve školce v Jánské ulici však nebylo místo pro nikoho. "Letos vůbec neděláme zápis nových dětí, což je poprvé za pět let," uvedl už v únoru Roman Tlustoš, ředitel Základní školy Husova, pod kterou spadá tato jednotřídní mateřská škola.

"Máme pouze tři předškoláky, všichni zřejmě dostanou odklad nástupu do základní školy, takže máme kapacitu školky naplněnou," vysvětlil ředitel Tlustoš.

Několik rodičů i ředitelek školek pod podmínkou zachování anonymity přiznalo, že vysoká poptávka po místech ve státních školkách vede i k nabízení úplatků.

"Jeden tatínek mi nabídl sto tisíc korun, pokud mu zavolám, že se uvolnilo místo u nás ve školce. Holčičku jsme přitom nemohli přijmout kvůli nedostatečné kapacitě. Nabídku jsem odmítla, bylo by to nespravedlivé vůči ostatním nepřijatým dětem," popsala redaktorce MF DNES jedna ředitelka školky v centru Brna.

Hledá se místo pro novou mateřinku

Vzhledem k cenám soukromých školek se přitom rodičům může "vyplatit" nabídnout úplatek za přijetí dítěte mimo pořadí do výše až 150 tisíc korun.

Starosta Šťástka sice o podobných nabídkách ředitelkám neslyšel, ale i proto uvažuje o tom, že by radnice zřídila další novou mateřinku. Úředníci z bytového a školského odboru pro ni teď hledají vhodný dům se zahradou, který chtějí urychleně zrekonstruovat. Podle odhadů radnice by tak mohlo přibýt nejméně devadesát nových míst.

"Pokud vše dobře půjde, již v závěru tohoto roku bychom mohli přijmout alespoň část neúspěšných tříletých dětí," uvedl starosta Šťástka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Najdete na iDNES.cz