Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Syn má po operaci mandlí poškozený mozek. Rodiče se soudí o 20 milionů

  17:13aktualizováno  17:13
Soud v Brně začal projednávat případ rodičů, kteří po fakultní nemocnici požadují odškodnění pro syna Matěje. V roce 2010 podstoupil běžnou operaci mandlí. Pooperační komplikace u něj ovšem vyústily ve vážné poškození mozku, chlapec je od té doby ve vegetativním stavu a naděje na zlepšení jsou mizivé.

Matěj Kocián má po běžné operaci mandlí poškozený mozek. Jeho rodiče se soudí s nemocnicí. | foto: www.promateje.cz

Podle rodičů se tak stalo proto, že lékaři a sestry nezvládli pooperační komplikace a Matěj kvůli jejich liknavému přístupu dlouhé minuty nedýchal.

Naděje na zlepšení jeho stavu jsou mizivé a rodiče za péči o něj platí měsíčně kolem 45 tisíc korun (lidé mají možnost jim na péči přispět prostřednictvím webu). Po nemocnici proto v občansko-právním sporu požadují odškodnění ve výši dvaceti milionů korun.

Matěj Kocián má po běžné operaci mandlí poškozený mozek. Jeho rodiče se soudí s...

Matěj Kocián ve 2,5 letech před operací

"Šlo o sérii chyb a nedostatků, které vyústily v to, že je chlapec ve vegetativním stavu a tento stav je nevratný a nezměnitelný," konstatoval právní zástupce rodičů Lukáš Prudil.

Zásadní přitom podle rodičů byla dvě pochybení. "Matěj nebyl po operaci umístěn na jednotce intenzivní péče, ale na běžném pokoji, kde navíc nefungovala tísňová signalizace. A jakmile nastaly pooperační komplikace, reagoval personál pomalu. Účinné pomoci se Matějovi po zástavě oběhu dostalo tak pozdě, že došlo k nevratnému poškození mozku. Nejméně šest minut totiž trvalo, než se k němu dostala lékařka," shrnul situaci chlapcův otec Vítek Kocián (podrobnosti o pooperačních komplikacích zde).

Změnili pravidla, vinu odmítají

Nemocnice kvůli tragickým následkům pooperačních komplikací změnila interní pravidla. Všechny další takové pacienty od té doby umisťuje na JIP. Vinu personálu však odmítá.

"Je nám samozřejmě líto, v jakém zdravotním stavu se Matěj nachází. Současně jsme ale přesvědčeni, že k žádnému pochybení nedošlo. Nastala u něj reflexní zástava srdce, která je u dětských pacientů z devadesáti procent příčinou úmrtí. A to i u dětí, které jsou na jednotce intenzivní péče," uvedla právní zástupkyně nemocnice Hana Krejčí.

Nemocnice podle ní nemůže nabídnout rodičům mimosoudní vyrovnání. "Hospodaříme totiž s veřejnými penězi a není možné, abychom něco platili, když není prokázána vina," konstatovala Krejčí.

Vinou personálu už se zabývali i kriminalisté. Rodiče totiž na nemocnici nejprve podali trestní oznámení. Případ byl však odložen.

Manželé Kociánovi si to vysvětlují tím, že se nemocnici podařilo zamést případ pod koberec. A to možná i ve spojení s takzvaným Toflovým gangem policejních vyděračů. Jednu z lékařek tehdy zastupoval Miloš Almásy, o němž se později zjistilo, že byl jedním z nejdůležitějších členů gangu (o tomto podezření čtěte zde).

Spis, který byl při původním vyšetřování vypracován, bude součástí i tohoto soudního sporu. Vše se tedy bude znovu řešit. Nově mají nyní rodiče znalecký posudek, který vinu nemocnice jednoznačně potvrzuje. A nemocnice zase jiný, který potvrzuje naopak její nevinu.

Soudkyně Ivana Chalupská se tedy s těmito rozdílnými stanovisky bude muset vypořádat. Ve čtvrtek vyslechla pouze stanovisko obou stran, požádala o doplnění přesnějších podkladů a případ odročila na konec května.

Případem se bude zabývat i brněnský krajský soud. Tam rodiče podali další žalobu kvůli tomu, jak synovo postižení zasáhlo je i další členy rodiny. V tomto sporu, který ještě nezačal, požadují dohromady 15 milionů korun.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz