Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodiče v Hodoníně nadále musí pro poukázky na sport svých dětí

  9:30aktualizováno  9:30
Systém rozdělování městských dotací na sportování mládeže v Hodoníně dozná změn. Poukázky, které musejí rodiče dětí vyzvedávat na radnici, aby město peníze sportovním oddílům vůbec dalo, však zůstávají.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Černé duše ve sportovních klubech byly před rokem důvodem k zavedení poukázkového systému při rozdělování městských peněz. Dotace na mládežnický sport začala radnice rozdělovat podle poukázek, které sportovní organizace nasbíraly od rodičů dětí.

První rok ovšem ukázal, že systém má stále ještě dost chyb. Ty mají "vychytat" změny, které hodonínská radnice připravila pro příští rok.

Systém funguje jednoduše. Rodiče si na radnici vyzvednou poukázku se dvěma útržky. Ty pak odevzdají sportovním klubům, které jejich dítě navštěvuje. A kluby pak podle počtu sesbíraných poukázek dostávají peníze.

Počítá se i s dětmi, které nemají ve městě bydliště Jenže podle vedoucích sportovních kroužků má takový postup mouchy. Kluby například letos nemohly dostávat peníze za mimohodonínské děti. Třebaže je takových velké procento. To se má pro příští rok změnit.

"Poukázky budou platit i pro děti, které sice nemají trvalé bydliště v Hodoníně, ale chodí tady do škol a školek," potvrzuje místostarostka Hodonína Milana Grauová.

Výhrady k systému měli i rodiče. Systém je zbytečně zatěžoval. Museli totiž dorazit na radnici, aby si mohli poukázku vyzvednout, a s tou pak zase obcházet kluby. Většina z nich si kvůli pár korunám pro sportovní klub musela vzít volno v práci.

"Nově si budou moci děti, které už mají občanský průkaz, poukázku vyzvednout samy. Takže to alespoň u těch starších nebude rodiče tak zatěžovat," uvedla Grauová.

V grantovém systému bude letos hodonínská radnice rozdělovat asi dva a půl milionu korun. "O konečné částce rozhodne teprve listopadové zastupitelstvo, které bude schvalovat rozpočet pro příští rok," upozornil Marian Maňák, vedoucí odboru ekonomiky a financí.

Peníze jsou i na kulturu, děti či životní prostředí
Z celkového balíku peněz ovšem nepůjdou peníze jen do sportu, ale také do fondu sociálního, kulturního, fondu dětí a mládeže a fondu životního prostředí.

Organizace, které budou chtít získat peníze z těchto fondů, budou muset na rozdíl od sportovců pracovat standardním způsobem. Tedy psát projekty a předkládat městu žádosti o dotace.

Do grantových programů letos přibyla ve srovnání s minulými lety některá nová témata. Ze sociálního fondu lze získat peníze například na projekty vedoucí ke zvýšení pocitu bezpečnosti starých lidí. Fond životního prostředí zase podpoří projekty zaměřené na chovatelství, zahrádkářství a pěstitelství.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Najdete na iDNES.cz