Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodiče v Hodoníně nadále musí pro poukázky na sport svých dětí

  9:30aktualizováno  9:30
Systém rozdělování městských dotací na sportování mládeže v Hodoníně dozná změn. Poukázky, které musejí rodiče dětí vyzvedávat na radnici, aby město peníze sportovním oddílům vůbec dalo, však zůstávají.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Černé duše ve sportovních klubech byly před rokem důvodem k zavedení poukázkového systému při rozdělování městských peněz. Dotace na mládežnický sport začala radnice rozdělovat podle poukázek, které sportovní organizace nasbíraly od rodičů dětí.

První rok ovšem ukázal, že systém má stále ještě dost chyb. Ty mají "vychytat" změny, které hodonínská radnice připravila pro příští rok.

Systém funguje jednoduše. Rodiče si na radnici vyzvednou poukázku se dvěma útržky. Ty pak odevzdají sportovním klubům, které jejich dítě navštěvuje. A kluby pak podle počtu sesbíraných poukázek dostávají peníze.

Počítá se i s dětmi, které nemají ve městě bydliště Jenže podle vedoucích sportovních kroužků má takový postup mouchy. Kluby například letos nemohly dostávat peníze za mimohodonínské děti. Třebaže je takových velké procento. To se má pro příští rok změnit.

"Poukázky budou platit i pro děti, které sice nemají trvalé bydliště v Hodoníně, ale chodí tady do škol a školek," potvrzuje místostarostka Hodonína Milana Grauová.

Výhrady k systému měli i rodiče. Systém je zbytečně zatěžoval. Museli totiž dorazit na radnici, aby si mohli poukázku vyzvednout, a s tou pak zase obcházet kluby. Většina z nich si kvůli pár korunám pro sportovní klub musela vzít volno v práci.

"Nově si budou moci děti, které už mají občanský průkaz, poukázku vyzvednout samy. Takže to alespoň u těch starších nebude rodiče tak zatěžovat," uvedla Grauová.

V grantovém systému bude letos hodonínská radnice rozdělovat asi dva a půl milionu korun. "O konečné částce rozhodne teprve listopadové zastupitelstvo, které bude schvalovat rozpočet pro příští rok," upozornil Marian Maňák, vedoucí odboru ekonomiky a financí.

Peníze jsou i na kulturu, děti či životní prostředí
Z celkového balíku peněz ovšem nepůjdou peníze jen do sportu, ale také do fondu sociálního, kulturního, fondu dětí a mládeže a fondu životního prostředí.

Organizace, které budou chtít získat peníze z těchto fondů, budou muset na rozdíl od sportovců pracovat standardním způsobem. Tedy psát projekty a předkládat městu žádosti o dotace.

Do grantových programů letos přibyla ve srovnání s minulými lety některá nová témata. Ze sociálního fondu lze získat peníze například na projekty vedoucí ke zvýšení pocitu bezpečnosti starých lidí. Fond životního prostředí zase podpoří projekty zaměřené na chovatelství, zahrádkářství a pěstitelství.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Najdete na iDNES.cz