Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodiny, které dluží za nájem, si pořizují domy

  7:24aktualizováno  7:24
Břeclavi chybí za nájemné asi čtyři miliony korun. Mezi jejími dlužníky jsou především romské rodiny, které skončily v holobytech na okraji městské části Charvátská Nová Ves. Jenže najednou si rodiny, které žijí jen ze sociálních dávek a dluží městu peníze, pořizují rodinné domy.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Břeclavská radnice teď zvažuje, že si své pohledávky zahojí právě na nich. Romové totiž konečně přišli k majetku, ze kterého mohou své dluhy alespoň částečně splatit.

Radnice zvažuje, že na dlužníky pošle exekutory. "Určitě využijeme všech zákonných možností k tomu, abychom peníze, které nám dluží, dostali zpátky," potvrdil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Podle něho za poslední dva roky opustilo holobyty asi deset rodin. A všechny si koupily domky.

Na břeclavské radnici teď budou zjišťovat, zda jim nemovitosti skutečně patří. A zda se tedy radnice může pokusit přesvědčit soud o nutnosti exekuce. Pokud by se to podařilo, městu by se mohly vrátit alespoň statisíce.

Domy koupili ti s největšími resty
Některé romské rodiny jsou ovšem tak zadlužené, že by ani prodej jejich domu nemusel stačit na úhradu všech dluhů - za léta se vyšplhaly do obřích rozměrů.

Přitom právě ti nejzadluženější vyměnili holobyty za domky v Charvátské Nové Vsi a okolních obcích.

O svých majetkových poměrech však Romové mluvit nechtějí. "Co se staráš?" reagoval podrážděně jeden z nich v Charvátské Nové Vsi na dotaz, zda se nebojí o střechu nad hlavou a kde na ni vzal.

Romům s domy hrozí exekuce
Město se nejdřív pokusí o vyjednávání a "mírovější" cesty.

"Snažíme se to řešit nejdříve srážkami z příjmů, spíše však ze sociálních dávek. Domlouváme splátkové kalendáře. Zkrátka využíváme všech možností, které máme. Žaloby, soud a exekuce, to už je taková poslední instance," vysvětluje ředitel břeclavské domovní správy Josef Matúšek.

Současný čtyřmilionový neplatičský dluh je jen polovina toho, o co břeclavská domovní správa přicházela ještě před několika lety. I díky tomu, že neplatiče z městských bytů přestěhovala do holobytů, je částka výrazně nižší.

"Nechceme vše hned řešit přes soud. Snažíme se s dlužníky domluvit. Vycházíme z filozofie, že do problémů může spadnout každý a chudoba může postihnout kohokoliv," vysvětluje Matúšek, že nechce nikoho likvidovat.

Jenže v případě neplatičů z Charvátské Nové Vsi o exekuci vážně uvažuje. "Teď musíme zjistit, jaký je aktuální stav jejich majetku. A pokud se prokáže, že jsou vlastníky nějaké nemovitosti, pak budeme chtít dostat městské peníze zpět," potvrdil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Podle něho ti konkrétní dlužníci, kteří měli dost peněz na koupi vlastních domů, dluží řádově statisíce korun. Právě tolik, aby prodej domu uspokojil pohledávky města.

Na domy si vzali půjčky
Jenže tak jednoduché to Břeclav mít nebude. Romové si totiž na koupi domků půjčili peníze. A tomu, kdo jim půjčil, dali budovy následně do zástavy. Na některých nemovitostech tak je zástavní právo.

Město bude při splácení na řadě až jako druhé. Zákon v tomto případě městu nahrává jen částečně. "Kdyby došlo k dražbě, jako první by z jejího výtěžku bylo uspokojováno zástavní právo. A teprve potom pohledávka města," vysvětluje Martin Horák z Exekutorského úřadu Brno-město.

Podle něho by nejvíce záleželo na tom, za kolik by soudní exekutor zvládl nemovitost vydražit. Město by totiž dostalo své peníze teprve tehdy, pokud by něco zbylo. "Uspokojení zástavního práva je zkrátka první v pořadí," uvedl Horák.

Znamená to tedy, že první by své peníze dostal onen "neznámý", který Romům na domy půjčil. Mohl by se tak spustit nekonečný koloběh vzájemných půjček a vracení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz