Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rok s EET. Na jižní Moravě padly pokuty za více než pět milionů korun

  • 13
Finanční úřad během letošního roku při více než 7 500 kontrolách zjistil nedostatky v EET asi u patnácti procent jihomoravských podnikatelů. Nejčastěji v tom, že nevystavují účtenky, neodesílají datové zprávy a neumisťují informační oznámení. Celkem proto padlo 538 pokut v celkové výši 5,1 milionu korun.

 „V počtu ukládaných pokut je jižní Morava srovnatelná s ostatními kraji v republice. Nejvyšší uložená pokuta činila 75 tisíc korun,“ vypočetl zástupce ředitele Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík. Průměrně však hříšníci v kraji platí pokutu 11 tisíc korun.

Přestože celá řada podnikatelů kvůli EET skončila, v meziročním srovnání jejich počet nakonec vzrostl. Vyplývá to z údajů on-line databáze českých firem Merk.cz.

„Rozbor dat také ukázal, že firmy a podnikatelé v řadě případů ukončili podnikání a obnovili ho pod jiným IČ. Nejvíce změn se odehrálo koncem listopadu a v průběhu prosince,“ podotkl zakladatel Merk.cz Tomáš Berger.

Celkem od prosince 2015 do dneška vzniklo na jižní Moravě 3 829 firem (z toho 2 037 živnostníků) a zaniklo 3 051 firem (z toho 2 356 živnostníků).

V třetí vlně asi 20 tisíc podnikatelů

„Příchod EET v meziročním srovnání neovlivnil počet podnikatelských subjektů – je podobný. Řada z nich svoje podnikání ukončila, ale noví naopak začali. Přesto však zákon dopadl především na řadu drobných živnostníků zejména na venkově. Ti ostatní museli překonat počáteční překážky spojené se zavedením EET a přizpůsobit se novému systému účtování,“ dodal Berger.

Nové firmy častěji zakládali muži (cca 64 %) než ženy, genderové rozložení vlastníků zaniklých subjektů je zhruba půl na půl.

Někteří také museli zavřít nechtěně – což byl případ prodejny knih a papírnictví ve Slavkově u Brna a Vyškově, protože majitelka neevidovala tržby elektronicky podle zákona. Po nápravě ale mohla znovu otevřít. V současné době krajský finanční úřad poznatky o podobných případech nemá, a zavření prodejny tak aktuálně nehrozí.

Třetí vlna EET začne 1. března 2018.

„Podle našich odhadů by se do ní mohlo zapojit až 20 tisíc podnikatelů. Tento cílový stav se dá předpokládat během letních měsíců, kdy plně naběhnou sezonní činnosti, zejména rychlé občerstvení. Od března podléhají evidenci rovněž tržby z prodeje vstupenek na nejrůznější sportovní a kulturní akce a také tržby z ostatních služeb, například půjčoven sportovního vybavení. Rovněž budou evidenční povinnosti podléhat činnosti lékařů, soudních znalců a advokátů, pokud budou přijímat platby v hotovosti nebo platební kartou,“ uzavřel Stančík.