Hrob zavražděné spisovatelky Simony Monyové v brněnských Židenicích.

Hrob zavražděné spisovatelky Simony Monyové v brněnských Židenicích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rok uplynul, ale bolest to nezmenšilo, vzpomínají na Monyovou čtenáři

  • 2
Po útoku svého manžela zemřela přesně před rokem úspěšná spisovatelka románů pro ženy Simona Monyová. V rodině tak vyvrcholilo dlouholeté domácí násilí. Spisovatelčin manžel Boris Ingr si za vraždu odpykává patnáctiletý trest ve vězení.

Přijeďte, žena je pobodaná, zraněná. Krvácí! Rychle, jde o život. S touto prosbou volal 3. srpna 2011 před desátou hodinou večer manžel úspěšné brněnské spisovatelky Simony Monyové Boris Ingr na tísňovou linku záchranářů. Jen o pár vět později se šestačtyřicetiletý muž operátorce tísňové linky přiznal, že svoji ženu pobodal on sám.

Ani přes rychlý příjezd lékaře Monyová útok svého manžela nepřežila. Zraněním podlehla po několika minutách. Tragickou událostí vyvrcholilo v rodině dlouholeté týrání, o kterém Monyová neřekla ani svým nejbližším.

"Zachytili jsme v knize mamku takovou, jaká byla"

Od její smrti v pátek uplyne přesně rok. "Dlouho jsme tušili, že se s manželem hádají a že je Boris prudší povaha. Ale zbytek Simona devět let neuvěřitelně odhodlaně tajila. Až v poslední době si uvědomujeme, že třeba názvy jejích knih mohly souviset s tím, co se jí dělo. Když vás někdo tak strašlivě týrá a ubližuje vám, asi to musíte alespoň nějak dát najevo, abyste se úplně nezbláznili," přemýšlel v rozhovoru pro MF DNES několik týdnů po spisovatelčině smrti její bratr Gustav Urbánek.

Tragická středa

3. 8. 2011 odpoledne se manželé setkali  ve městě, aby se dohodli na podmínkách rozvodu, o který Simona Monyová usilovala. Po schůzce s manželem se vrátila do svého domu v Obřanech, kde poté trávila zbytek dne s malým synem, kamarádkou a švagrovou.

Po krátkém telefonátu do domu večer přichází i Ingr, který jde uložit syna do postele. Monyová jde do domu za ním, uvnitř se však s manželem pohádá a ten vyskočí z okna. Monyová poté odvádí plačícího syna na zahradu k chůvě a jde požádat souseda o pomoc. Ingr ji ale přemluví, aby se vrátila do domu, že si spolu o všem promluví. Vevnitř pak zasadí své ženě několik ran nožem, zavolá záchranku a znovu vyskočí z okna.

Monyová umírá ještě před příjezdem záchranářů. Ti musejí ošetřit Ingra, kterého převezou ve vážném stavu do bohunické nemocnice. Z vraždy ho tak policisté obvinili až deset dní po útoku. Dříve nebyl schopen výslechu.

Ten se s manželkou ujal péče o nejmladšího syna své sestry, který jen několik týdnů po smrti své matky nastupoval teprve do první třídy.

Nyní už se rodina k loňským událostem nechce vracet. Zlomem, a zároveň rozloučením se Simonou Monyovou, pro ně bylo vydání vzpomínkové knihy nazvané prostě - spisovatelčiným jménem.

"S pomocí novinářky Jiřiny Veselé jsme zachytili mamku takovou, jaká byla. Nepsali jsme o spisovatelce, ale o své mamce, sestře a dceři. Celý její život v knize střídají chvíle z toho posledního srpnového dne," svěřil se po vydání knihy spisovatelčin dospělý syn Michal Ingr.

Kniha vyšla osm měsíců po spisovatelčině smrti a její fanoušci, kteří si podle rodiny zasloužili dočíst se pravdu, nezklamali. Titul se několik týdnů držel mezi deseti nejprodávanějšími knihami.

V žebříčku nejprodávanějších knih se za loňský rok umístily i ty, které ještě před svojí smrtí vydala sama Monyová. Její Citová divočina byla podle žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů desátou nejprodávanější knihou a čtrnácté místo patřilo jejímu poslednímu románu Srdceboly.

A čtenáři zachovávají Monyové přízeň i nyní. "Jen v našich kamenných prodejnách se od začátku roku prodalo dalších osm set knih této autorky," vypočítala například Erika Frýbortová z knihkupectví Kosmas.

Vrah dodnes tvrdí, že si takový trest nezaslouží

Milovníci spisovatelčiných knih si nyní připomínají i výročí její smrti. "Budeme slavit čtvrté narozky mého klučiny. Na dortu mu budou hořet čtyři svíčky a o kousek dál zapálím svíčku i pro Simonku. Asi jako většina z vás, z nás, čtenářů. Rok uplynul, ale bolest to nezmenšilo," napsala například ve čtvrtek čtenářka Šárka Ondrušková na facebookovou stránku Simony Monyové.

Tu nyní spravuje rodina, která pečuje také o nakladatelství populární spisovatelky.

Manžel a vrah Simony Monyové je nyní ve vězení. Brněnský krajský soud jej 29. února odsoudil k patnáctiletému trestu a verdikt pak v červnu potvrdil i odvolací soud. Ingr však přesto trvá na tom, že si tak vysoký trest nezaslouží a že si vraždu nepamatuje.