Roky ji zneužíval bratr i otec. Svěřila se, odborníci ale nepomohli

  18:32aktualizováno  10. února 12:53
Že ji dlouhé roky zneužíval nejdřív o deset let starší bratr a později i vlastní otec, prozradila v úterý devatenáctiletá dívka z Břeclavska už před čtyřmi lety. Tam, kde selhal gynekolog, výchovná poradkyně i psycholožka, pomohl dívce až kamarád a pak sociální pracovnice. Díky nim se případem začal zabývat Krajský soud v Brně.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

I když měl rozsudek nad oběma muži padnout ve středu ráno, Senát Krajského soudu případ odročil kvůli doplnění dokazování. Jednání bude pokračovat za dva týdny.
Poprvé se zneužívaná dívka (jejíž jméno redakce zná, ale kvůli její ochraně je neuvádí) svěřila ve svých patnácti letech gynekologovi.

Poté, co nastoupila do prvního ročníku na gymnáziu, pak vše řekla i kamarádce. A ta s ní ve škole zašla za výchovnou poradkyní. Ani ta ale utrpení, které začalo v dívčiných šesti letech, neukončila.

"Výchovná poradkyně poškozené podle její výpovědi pouze doporučila, aby navštívila psycholožku. Ta dívku převzala do své péče. Ani ona nám ale nic neoznámila," potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Pomohl jí až kamarád

Na tom, že kauza vyšla najevo a že se případem začal v úterý zabývat i Krajský soud v Brně, má paradoxně největší zásluhu kamarád zneužívané dívky. Právě jemu se spolužačka o rok později svěřila poté, co přestoupila na střední odborné učiliště.

A zatímco odborníci zklamali, chlapec ji sám doprovodil za sociálními pracovnicemi. Až na jejich popud se kauzou začala zabývat i policie.

"Případ jsme vyšetřovali jako pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže. Břeclavští kriminalisté oba pachatele začali stíhat v červnu 2008. Poté, co znalec potvrdil, že poškozená trpí těžkou posttraumatickou stresovou poruchou, spis předali kolegům na krajské ředitelství," uvedla policejní mluvčí.

Když odešel bratr, začal ji zneužívat otec

Při vyšetřování vyšlo najevo, že mladší z pachatelů, podle informací MF DNES dívčin bratr, ji začal pohlavně zneužívat v roce 1997. Vše trvalo tři roky, až do doby, kdy se odstěhoval ze společné domácnosti.

Dva roky pak dívka podle všeho "měla klid". Před osmi lety ji ale začal zneužívat i její otec. Vše trvalo dalších pět let, až do chvíle, kdy přestoupila na učiliště.

Jaké hrůzy musela snášet, se nyní snaží rozkrýt Krajský soud v Brně. Hlavní líčení ale probíhá za zavřenými dveřmi. Tříčlenný senát v čele se soudkyní Jaroslavou Bartošovou totiž "s ohledem na charakter a okolnosti projednávané věci" ihned vyloučil veřejnost.

V jednací síni nevydržela sedět ani sama poškozená. Poté, co ji senát vyslechl, odešla.

Za zneužívání až patnáct let vězení

Verdikt by mohl padnout už ve středu. Oběma mužům, devětadvacetiletému bratrovi i padesátiletému otci dívky, nyní hrozí až patnáctileté vězení.

Zda si trest odnese i někdo z těch, kdo na zneužívání neupozornili, zatím není jasné. Postih jim podle mluvčího krajského státního zastupitelství Hynka Olmy hrozí jen za takzvané nepřekažení trestného činu. Navíc jen pokud o všem věděli, když ještě ke zneužívání docházelo.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Jobs Contact
Senior Java Developer, výrobní systémy (50.000 - 60.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz