Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje (Ilustrační snímek).

Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje (Ilustrační snímek). | foto: Pavel Kopřiva

Romové se bojí a s pochodem nesouhlasí, násilí se ale chtějí vyhnout

  • 102
Romové z brněnského Bronxu mají z nadcházející neděle strach. Pod okny jim totiž zapochodují stovky extremistů s heslem "Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí". Řada místních přitom považuje za důležité dát najevo nesouhlas s chystanou akcí extremistů, konfliktům se však chtějí vyhnout.

Třiačtyřicetiletý Brňan Patrik Kotlár bydlí na trase prvomájového průvodu, který nahlásilo sdružení Dělnická mládež. To je spojené s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Další akce 1. května

Ekumenická bohoslužba za překonání násilí ve 12.30 před Domem umění

Divadelní happening Májová romance s heslem Pod rozkvetlým stromem líbá se skin s Romem

V Brně neonacisty nechceme, happening na Bratislavské ulici

Brno blokuje, nenásilná blokáda pochodu extremistů podporovaná známými osobnostmi

"Z celé věci jsme dost smutní. Protestních akcí se ale účastnit nebudeme. Zůstaneme doma a budeme si přát, aby to co nejdřív skončilo," zoufá si Kotlár.

V uplynulých dnech obcházeli ulice v okolí trasy průvodu pracovníci organizací na podporu Romů Drom a IQ Roma servis. Informovali obyvatele Cejlu či Bratislavské, co a kdy se bude dít. "U těch, které jsme navštívili, převažují emoce jako strach a frustrace," poznamenala pracovnice IQ Roma servisu Bohdana Petkovová.

Romské organizace doprovázeli i policisté z antikonfliktního týmu. Ti měli za úkol hlavně uklidnit obyvatele a poradit, jak se chovat ve vypjatých situacích. "Upozornili nás, že se nemáme nechat vyprovokovat k násilí. Slíbili taky, že pokud nás někdo ohrozí, tak nás ochrání," popsala důchodkyně Marie Horváthová.

Žijeme spořádaně, nikomu nic neděláme

Muzeum romské kultury, které sídlí na Bratislavské ulici poblíž trasy průvodu, na 1. května vůbec neotevře. Podle dočasné vedoucí Jany Polákové nechtějí zbytečně provokovat. "Někteří vrátní jsou Romové a bojí se výtržností," vysvětlila Poláková.

Romové se obecně akce spíš bojí, než že by měli vztek a chtěli se s extremisty rvát. Nebo to alespoň říkají. "Doufám, že vše bude bez násilí. Prát bych se s nikým rozhodně nechtěl," řekl dvacetiletý Zdeněk Michal.

Kudy půjde průvod

Po dohodě Dělnické mládeže a magistrátu půjde průvod z Koliště ulicí Cejl, zpátky se nevrátí po Francouzské, jak bylo původně nahlášeno, ale po Jugoslávské, Merhautově a M. Horákové.

Ten ale stejně jako řada ostatních Romů považuje za důležité dát najevo, že s průvodem nesouhlasí. "Sejdeme se proto v parčíku na Hvězdové, kde budeme s transparenty protestovat provoláváním hesel," uvedla Nataša Nezpěváková z organizace Drom.

Otec dvou dětí Martin Kotlár podobně jako další nechápe, na co chtějí extremisté průvodem upozorňovat. "Žijeme spořádaně, nikomu nic neděláme. Každý den chodím do práce a snažím se uživit rodinu," zlobí se Kotlár.

Podle zástupkyně ředitele Dromu Simony Wachsbergerové chce většina Romů projevit nesouhlas pokojně. "V té vyhrocené situaci se ale ve finále může stát cokoliv," uzavřela