Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z centra bývalé říše ční rozhledna. Na „slovenskou“ lávku chybí peníze

  7:09aktualizováno  7:09
První měsíc ještě v provizoriu, pak už v novém prostředí. Tak bude vypadat letošní sezona v Mikulčicích, bývalém velkomoravském centru. Masarykovo muzeum v Hodoníně, pod které hradiště spadá, ji zahájí 1. dubna. Turisté se mohou těšit na novou rozhlednu.

Při pohledu z rozhledny vyrůstající z centrální budovy budou mít návštěvníci jako na talíři celé velkomoravské hradiště v Mikulčicích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„V areálu také dokončujeme rozsáhlou rekonstrukci centrální budovy, u níž je naplánována kolaudace na 24. března. Předpokládám proto, že ji veřejnosti zpřístupníme mezi 20. až 25. dubnem a slavnostní otevření připadne na 1. květen. Do té doby budeme fungovat v provizorních prostorách,“ uvedl vedoucí slovanského hradiště v Mikulčicích František Synek.

Fotogalerie

V jubilejní 55. sezoně se návštěvníci mají letos opravdu na co těšit. Centrální budova se totiž výrazně zvětší. V přízemí vzniká velký vstupní prostor, v němž bude nově experimentárium určené pro práci s dětmi. Dále tam bude výstavní sál a depozitář se stálou expozicí.

„V prvním patře budovy vznikne nově galerie, ve které chceme dávat prostor zejména umělcům s vazbou na Mikulčice,“ upřesnil Synek.

Turisté se mohou těšit i na novou rozhlednu. Vysoká je třicet metrů a návštěvníci z ní získají přehled o rozsahu mikulčického centra v 9. století.

„Je z ní vidět velikost akropole, základy kostelů i podhradí. Nahoře jsme umístili i dvě velkoplošné fotky zobrazující hypotetický vzhled hradiště podle zjištěných archeologických nálezů,“ doplnil vedoucí slovanského hradiště.

Projekt lávky je zpracovaný, chybí finance, říká ředitelka muzea

Naopak i nadále bude chybět lávka, která by propojila mikulčické naleziště s kopčanskými Valy na slovenské straně.

„Existuje zpracovaný projekt, na který je dokonce vydané stavební povolení, ale doposud se lávku nepodařilo postavit kvůli chybějícím financím. Věřím, že se to podaří dořešit v příštím roce, protože lávku považuji za velmi podstatnou pro rozvoj obou areálů a turistického ruchu,“ vysvětlila ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.

Tu přitom mrzí, že se nepodařilo prosadit zařazení Mikulčic na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. „Věřím ale, že ještě nepadlo definitivní slovo. Po uplatnění nových vědeckých poznatků a objevů se Mikulčice zařazení snad dočkají,“ doufá Chovančíková.

Zatímco v dubnu mohou návštěvníci ještě využívat snížené vstupné pro dospělého za 60 korun, po otevření nové centrální budovy se vrátí na původních 100 korun. Návštěva galerie a rozhledny vyjde na 60 korun.

Slovanské hradiště přitom už nyní plánuje další novinku. „Od listopadu do března jsme měli vždy zavřeno, letos chceme poprvé zahájit zimní provoz, přičemž se chceme zaměřit na školy, jejichž žáky bychom přivítali ve vyhřátých prostorách,“ ujistil Synek.

Lákadlo pro turisty chystají i přilehlé Mikulčice. „Podařilo se nám vykoupit dům, v němž dlouhé roky žil skladatel folklorních písní Fanoš Mikulecký, a chceme v něm již v letošním roce vytvořit muzeum. Myslím si, že hlavně pro zájemce o folklor by se mohlo jednat o zajímavé spojení návštěvy Mikulčic a slovanského hradiště,“ je přesvědčen starosta Mikulčic Jan Vlašic.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz