Brněnští zastupitelé v pátek rozhodovali o osudu Amazonu v jihomoravské metropoli. ilustrační snímek

Brněnští zastupitelé v pátek rozhodovali o osudu Amazonu v jihomoravské metropoli. ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Zastupitelé neschválili přípojku k D1, Amazon v Brně se komplikuje

  • 200
Brněnští zastupitelé na mimořádném zasedání odmítli dohody s firmou CTP Invest a státem, kterými samo město podmiňovalo příchod internetového gigantu Amazon. Nebyli se totiž schopni dohodnout na tom, co má kdo komu zaručit a slíbit ohledně dopravního zatížení v okolí plánovaného obřího skladu.

Zatímco developerskou společnost CTP Invest, která zastupuje Amazon, rozhodnutí brněnských zastupitelů znechutilo, samotný investor ještě projektu dává naději a věří, že vedení Brna změní názor.

Zdá se však, že americká firma z Brna odejde a distribuční centrum vyroste v jiném evropském městě.

Klíčovým problémem se stal neexistující sjezd z dálnice D1 do průmyslové zóny Černovická terasa a neochota developera CTP Invest vzít na sebe další závazky v souvislosti s budováním sjezdu.

Proti sobě stála nabídka na minimálně 1 500 pracovních míst, ale také riziko ztížení dopravy v už tak rušné městské části na jihu Brna, kde žije přes 20 tisíc obyvatel.

"S rozhodnutím zastupitelstva se nedokážu ztotožnit. Vstup investora by byl impulsem pro Brno," řekl na tiskové konferenci brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

I ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) páteční rozhodnutí zklamalo. "Ve čtvrtek jsem byl v Dobrovízi a tam udělali jsme velký pokrok. Tady v Brně ale nebyla dostatečná vůle podpořit investici důležitou jak pro Brno, tak pro celou Českou republiku," poukázal Mládek na to, že podobné jednání o skladu firmy u Prahy bylo úspěšné (o čtvrtečním jednání Amazonu čtěte zde).

Odmítnutí předcházela několikahodinová přátelská diskuse

Diskuze o Amazonu se tentokrát alespoň zpočátku nesla v přátelštějším duchu než na zastupitelstvu lednovém. Mezitím totiž do Brna přijel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který Brnu slíbil podporu státu při stavbě dálničního exitu (více o jeho návštěvě čtěte zde).

"Chtěl bych potvrdit slova předsedy vlády. Vláda má odhodlání a vůli udělat vše pro to, aby byla vyřešena problematika dopravního napojení průmyslové zóny na dálnici D1. Premiér to dělá především proto, že nyní je obrovským problémem nezaměstnanost. A investice Amazonu v Brně a v Dobrovízi je takového rozsahu, že by mohla zahýbat i národní statistikou zaměstnanosti," zdůraznil ministr průmyslu Mládek.

Společnost CTP Invest však s navrženou podobou dohody nesouhlasí. Podle ní by totiž investor získal pozemky do svého vlastnictví, až by byla pro stavbu dálniční přípojky hotová všechna potřebná povolení. Do té doby by měl pozemky jen v nájmu.

"To pro nás bohužel není akceptovatelné z mnoha důvodů. Jedním z nich je například financování takového projektu, které čítá sto milionů eur. Tuto investici budeme realizovat společně s bankou. A dokážete si sami představit, že banka nebude financovat projekt, který nemá zajištěné pozemky," uvedl jednatel CTP Invest Remon L. Vos.

Právě po této poznámce se ovšem jednání zaseklo. Primátor si proto sezval předsedy zastupitelských klubů, zástupce Amazonu i CTP Investu i ministra Mládka na uzavřené jednání, které nakonec trvalo tři hodiny. Teprve poté se zastupitelé dostali k další debatě.

Po závěrečném hlasování se však ukázalo, že pro schválení dohod se mezi zastupiteli nenašlo dost hlasů.

,