Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodnutí o tom, kde budou žít týraní chlapci z kuřimské kauzy, zatím nepadlo

  7:24aktualizováno  16:52
Soud ukončil dnešní jednání, které má rozhodnout o tom, kde budou týraní devítiletý Ondřej a jedenáctiletý Jakub dál žít. Pokračovat se bude ve čtvrtek v devět hodin ráno. Účastníci řízení pronesou závěrečnou řeč.

Pokusy Radka Coufala získat syny do své péče byly zatím marné. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soudkyně Zdenka Mádrová však nevyloučila, že ani ve čtvrtek rozhodnutí nepadne. "Do konce roku ale rozhodneme určitě," dodala.

Soud tedy v kuřimské kauze řeší změnu výkonu rodičovské zodpovědnosti a to, zda matku rodičovské zodpovědnosti zbaví. K verdiktu mají Mádrové pomoci znalci, kteří děti i jejich příbuzné zkoumali.

"Na jaké otázky jsme odpovídali, případně jaké jsou naše závěry, to sdělovat nemůžeme. Obecně lze říci, že jsme zvažovali další pobyt dětí v Klokánku i možnost jejich přesunu k otci i prarodičům," uvedl klinický psycholog Emil Sedlák.

Spolu s ním budou na dotazy soudu odpovídat také dětská psycholožka Sylvia Němečková a dětský psychiatr Viktor Hartoš.

Jak si představují budoucnost dětí, by měli znovu uvést i otec Radek Coufal a prarodiče Mauerovi.

Z projednávání je i nadále vyloučena veřejnost. Podle soudkyně Zdenky Mádrové je to kvůli ochraně zájmu dětí. "Nepovolaným osobám se zakazuje vstup do jednací síně," stojí na nápisu u dveří.

Necelé dvě desítky novinářů tak vyčkávají na chodbě. Dovnitř by se žurnalisté mohli dostat jen v případě vyhlášení rozsudku. Zatím ovšem není jasné ani to, zda to bude dnes. Jednání je sice nařízené jen na jeden den, v záloze je ovšem i možnost, že se kauza protáhne do zítřka.

Znalecké posudky všichni tají

"Soud provedl pouze listinné důkazy," uvedl před polednem právní zástupce Mauerových Jiří Machourek.

Státní zástupce Vladimír Kutnohorský poté popsal, že v dopolední části soudkyně přečetla také znalecké posudky z oboru psychologie a psychiatrie.

Nechtěl však říci, co přesně v nich znalci uvedli. Odborníci posuzovali připravenost otce a prarodičů na výchovu dětí. Ptali se také Ondřeje s Jakubem, jak jsou spokojení v Klokánku a kde by chtěli žít.

Matka je z jednání omluvena

Samosoudkyně Zdenka Mádrová na začátek uvedla, že matka dětí Klára Mauerová, která měla k soudu dorazit, je omluvena. "Jednáno bude v nepřítomnosti matky," konstatovala soudkyně. A následně vyloučila i veřejnost.

"V daném případě soud vyloučil veřejnost, neboť veřejné projednávání by ohrožovalo důležitý zájem dětí," uvedla Mádrová s tím, že proti usnesení není odvolání. Jak by mělo veřejné projednání ohrozit zájem dětí, když veškeré detaily brutálního týrání již byly veřejně v kauze projednány, nepřiblížila.

V jednací síni tak zůstali pouze otec dětí Radek Coufal, prarodiče Eliška a Ladislav Mauerovi, v síni je také nová vedoucí Klokánku Jana Blažková a psycholožka zařízení Alice Studničková. A také právní zástupci stran. Teta dětí Gabriela Mauerová musela spolu s necelými dvěma desítkami novinářů na chodbu.

Získat děti do péče se otci zatím nepovedlo

Už od loňského května chlapci žijí v brněnském Klokánku, zařízení Fondu ohrožených dětí. Otcovy pokusy získat děti do své péče byly zatím marné. "Je to můj hlavní cíl, aby kluci byli doma a mohli začít žít normální život. Byl by to pro mě nejhezčí a největší vánoční dárek," řekl Coufal.

Muž, kterého policie nejdříve podezřívala, že se na týrání dětí podílel nebo o něm alespoň věděl, nesměl své syny vídat do loňského prosince vůbec, poté jen jednou týdně na hodinu. Od října už za dětmi chodí několikrát týdně a Ondřeje s Jakubem si přes den bere i domů. Na noc je ale stále musí vracet do Klokánku. To by se teď mohlo změnit.

"Děti už by se měly vrátit do rodiny"

Ve zvrat ovšem doufají také rodiče Kláry Mauerové a její sestra a teta dětí Gabriela. Věří totiž, že soud zruší zákaz kontaktu s Ondřejem a Jakubem, který pro ně stále platí.

"Myslím, že už nazrál čas, aby se děti vrátily zpět do rodiny. I podle znalců je v zájmu dětí styk s širší rodinou. Už dávno to mělo fungovat, o tom snad už není pochyb," uvedl Machourek.

Kdy jednání skončí, zatím není jasné. "Naplánované je zatím na jeden den, ale je možné, že pokračovat se bude i ve čtvrtek," uvedla mluvčí soudu Soňa Vyplašilová.

V běhu je ale stále také kauza týrání. I když krajský soud poslal za mříže šest obžalovaných, všichni se odvolali. Případ tak míří k Vrchnímu soudu v Olomouci. Kauzou se také dál zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

kauza kuřim

7. května 2007 zachytil Eduard Trdý z Kuřimi na dětskou chůvičku obrázky nahého a svázaného chlapce. V komoře kuřimského domu policie našla sedmiletého Ondřeje. Jeho matka Klára Mauerová skončila v cele. Ondřeje s tehdy devítiletým bratrem Jakubem převezli do brněnského Klokánku.

Spolu s nimi tam putovala také údajně třináctiletá Anička, v noci na 12. května ale utekla. Později vyšlo najevo, že Aničku hrála tehdy dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. Po útěku se až do ledna 2008 schovávala ve Švédsku, Dánsku a Norsku, tam hrála třináctiletého Adama.

Policie mezitím zjistila, že Ondřej i Jakub byli dlouhodobě týráni, zavíráni do různých komor, biti, páleni, řezáni.

Na brutálním mučení se podle vyšetřovatelů podílelo šest lidí, ve vazbě už loni v létě skončila teta Kateřina Mauerová, letos v lednu po převozu do České republiky i Barbora Škrlová. Její bratr Jan Škrla, jeho známý Jan Turek a spolupracovnice Kateřiny Mauerové Hana Bašová alias teta Nancy byli vyšetřováni na svobodě.

Krajský soud v Brně nakonec do vězení v říjnu poslal všechny obžalované. Nejvyšší trest, deset let ve věznici s ostrahou, vyměřil čtyřčlenný senát tetě dětí Kateřině Mauerové, o rok méně jejich matce Kláře Mauerové. Pomohlo jí, že se přiznala a usvědčila ostatní obžalované a že sama byla obětí manipulace.

Hana Bašová a Jan Škrla mají ve vězení strávit sedm let, Jan Turek s Barborou Škrlovou pět.

"Byla to devastace osobnosti dětí, obžalovaní použili praktiky, které trýzní tělo i duši, narušily se vazby dětí hlavně k matce. Případ lze stěží uzavřít s tím, že tyto následky nikdo nezpůsobil," řekl soudce Pavel Göth.

Proti verdiktu, podle kterého mají pachatelé týraným dětem také zaplatit - Jakubovi 240 tisíc korun a Ondřejovi 320 tisíc - se všichni odvolali. Případem se tedy bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Ten může tresty potvrdit nebo upravit nebo věc vrátit k prošetření zpět do Brna.

Děti jsou v Klokánku, jejich otec Radek Coufal usiluje o to, aby chlapce získal do své péče.

Rodina Mauerových požádala o povolení návštěv. O tom ve středu rozhodne soud.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz