Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodnutí o tom, kde budou žít týraní chlapci z kuřimské kauzy, zatím nepadlo

  7:24aktualizováno  16:52
Soud ukončil dnešní jednání, které má rozhodnout o tom, kde budou týraní devítiletý Ondřej a jedenáctiletý Jakub dál žít. Pokračovat se bude ve čtvrtek v devět hodin ráno. Účastníci řízení pronesou závěrečnou řeč.

Pokusy Radka Coufala získat syny do své péče byly zatím marné. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soudkyně Zdenka Mádrová však nevyloučila, že ani ve čtvrtek rozhodnutí nepadne. "Do konce roku ale rozhodneme určitě," dodala.

Soud tedy v kuřimské kauze řeší změnu výkonu rodičovské zodpovědnosti a to, zda matku rodičovské zodpovědnosti zbaví. K verdiktu mají Mádrové pomoci znalci, kteří děti i jejich příbuzné zkoumali.

"Na jaké otázky jsme odpovídali, případně jaké jsou naše závěry, to sdělovat nemůžeme. Obecně lze říci, že jsme zvažovali další pobyt dětí v Klokánku i možnost jejich přesunu k otci i prarodičům," uvedl klinický psycholog Emil Sedlák.

Spolu s ním budou na dotazy soudu odpovídat také dětská psycholožka Sylvia Němečková a dětský psychiatr Viktor Hartoš.

Jak si představují budoucnost dětí, by měli znovu uvést i otec Radek Coufal a prarodiče Mauerovi.

Z projednávání je i nadále vyloučena veřejnost. Podle soudkyně Zdenky Mádrové je to kvůli ochraně zájmu dětí. "Nepovolaným osobám se zakazuje vstup do jednací síně," stojí na nápisu u dveří.

Necelé dvě desítky novinářů tak vyčkávají na chodbě. Dovnitř by se žurnalisté mohli dostat jen v případě vyhlášení rozsudku. Zatím ovšem není jasné ani to, zda to bude dnes. Jednání je sice nařízené jen na jeden den, v záloze je ovšem i možnost, že se kauza protáhne do zítřka.

Znalecké posudky všichni tají

"Soud provedl pouze listinné důkazy," uvedl před polednem právní zástupce Mauerových Jiří Machourek.

Státní zástupce Vladimír Kutnohorský poté popsal, že v dopolední části soudkyně přečetla také znalecké posudky z oboru psychologie a psychiatrie.

Nechtěl však říci, co přesně v nich znalci uvedli. Odborníci posuzovali připravenost otce a prarodičů na výchovu dětí. Ptali se také Ondřeje s Jakubem, jak jsou spokojení v Klokánku a kde by chtěli žít.

Matka je z jednání omluvena

Samosoudkyně Zdenka Mádrová na začátek uvedla, že matka dětí Klára Mauerová, která měla k soudu dorazit, je omluvena. "Jednáno bude v nepřítomnosti matky," konstatovala soudkyně. A následně vyloučila i veřejnost.

"V daném případě soud vyloučil veřejnost, neboť veřejné projednávání by ohrožovalo důležitý zájem dětí," uvedla Mádrová s tím, že proti usnesení není odvolání. Jak by mělo veřejné projednání ohrozit zájem dětí, když veškeré detaily brutálního týrání již byly veřejně v kauze projednány, nepřiblížila.

V jednací síni tak zůstali pouze otec dětí Radek Coufal, prarodiče Eliška a Ladislav Mauerovi, v síni je také nová vedoucí Klokánku Jana Blažková a psycholožka zařízení Alice Studničková. A také právní zástupci stran. Teta dětí Gabriela Mauerová musela spolu s necelými dvěma desítkami novinářů na chodbu.

Získat děti do péče se otci zatím nepovedlo

Už od loňského května chlapci žijí v brněnském Klokánku, zařízení Fondu ohrožených dětí. Otcovy pokusy získat děti do své péče byly zatím marné. "Je to můj hlavní cíl, aby kluci byli doma a mohli začít žít normální život. Byl by to pro mě nejhezčí a největší vánoční dárek," řekl Coufal.

Muž, kterého policie nejdříve podezřívala, že se na týrání dětí podílel nebo o něm alespoň věděl, nesměl své syny vídat do loňského prosince vůbec, poté jen jednou týdně na hodinu. Od října už za dětmi chodí několikrát týdně a Ondřeje s Jakubem si přes den bere i domů. Na noc je ale stále musí vracet do Klokánku. To by se teď mohlo změnit.

"Děti už by se měly vrátit do rodiny"

Ve zvrat ovšem doufají také rodiče Kláry Mauerové a její sestra a teta dětí Gabriela. Věří totiž, že soud zruší zákaz kontaktu s Ondřejem a Jakubem, který pro ně stále platí.

"Myslím, že už nazrál čas, aby se děti vrátily zpět do rodiny. I podle znalců je v zájmu dětí styk s širší rodinou. Už dávno to mělo fungovat, o tom snad už není pochyb," uvedl Machourek.

Kdy jednání skončí, zatím není jasné. "Naplánované je zatím na jeden den, ale je možné, že pokračovat se bude i ve čtvrtek," uvedla mluvčí soudu Soňa Vyplašilová.

V běhu je ale stále také kauza týrání. I když krajský soud poslal za mříže šest obžalovaných, všichni se odvolali. Případ tak míří k Vrchnímu soudu v Olomouci. Kauzou se také dál zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

kauza kuřim

7. května 2007 zachytil Eduard Trdý z Kuřimi na dětskou chůvičku obrázky nahého a svázaného chlapce. V komoře kuřimského domu policie našla sedmiletého Ondřeje. Jeho matka Klára Mauerová skončila v cele. Ondřeje s tehdy devítiletým bratrem Jakubem převezli do brněnského Klokánku.

Spolu s nimi tam putovala také údajně třináctiletá Anička, v noci na 12. května ale utekla. Později vyšlo najevo, že Aničku hrála tehdy dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. Po útěku se až do ledna 2008 schovávala ve Švédsku, Dánsku a Norsku, tam hrála třináctiletého Adama.

Policie mezitím zjistila, že Ondřej i Jakub byli dlouhodobě týráni, zavíráni do různých komor, biti, páleni, řezáni.

Na brutálním mučení se podle vyšetřovatelů podílelo šest lidí, ve vazbě už loni v létě skončila teta Kateřina Mauerová, letos v lednu po převozu do České republiky i Barbora Škrlová. Její bratr Jan Škrla, jeho známý Jan Turek a spolupracovnice Kateřiny Mauerové Hana Bašová alias teta Nancy byli vyšetřováni na svobodě.

Krajský soud v Brně nakonec do vězení v říjnu poslal všechny obžalované. Nejvyšší trest, deset let ve věznici s ostrahou, vyměřil čtyřčlenný senát tetě dětí Kateřině Mauerové, o rok méně jejich matce Kláře Mauerové. Pomohlo jí, že se přiznala a usvědčila ostatní obžalované a že sama byla obětí manipulace.

Hana Bašová a Jan Škrla mají ve vězení strávit sedm let, Jan Turek s Barborou Škrlovou pět.

"Byla to devastace osobnosti dětí, obžalovaní použili praktiky, které trýzní tělo i duši, narušily se vazby dětí hlavně k matce. Případ lze stěží uzavřít s tím, že tyto následky nikdo nezpůsobil," řekl soudce Pavel Göth.

Proti verdiktu, podle kterého mají pachatelé týraným dětem také zaplatit - Jakubovi 240 tisíc korun a Ondřejovi 320 tisíc - se všichni odvolali. Případem se tedy bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Ten může tresty potvrdit nebo upravit nebo věc vrátit k prošetření zpět do Brna.

Děti jsou v Klokánku, jejich otec Radek Coufal usiluje o to, aby chlapce získal do své péče.

Rodina Mauerových požádala o povolení návštěv. O tom ve středu rozhodne soud.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz