Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hazard? Úplně stejně vás může zničit i čokoláda, říká manažer Kajotu

  10:11aktualizováno  10:11
Hernímu gigantu brněnské firmě Kajot hrozí, že přijde o tisíce přístrojů. Na jaře dal Ústavní soud možnost městům, aby regulovala nebo zcela zakázala hazard. Obchodní ředitel Kajotu Václav Harašta to považuje za nesmysl. "Na trhu to může vytvářet nerovné podmínky a investiční nejistotu," tvrdí.

Václav Harašta, obchodní ředitel firmy Kajot Group | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Také Brno původně schválilo vyhlášku o nulové toleranci k hazardu. Ovšem když má nyní možnost herny rušit, už více než dva měsíce nic nedělá.

Přišlo by totiž o významný zdroj peněz do městské kasy. Znamenalo by to konec mnohamilionových finančních darů na sport a kulturu. Ale také konec prohraných sociálních dávek, méně zadlužených hráčů a gamblerů.

Kajot Group

Na trhu herní zábavy působí od roku 1996, kdy vznikla značka Kajot. Firma se zabývá vývojem, výrobou a provozem herních zařízení.

V technologickém závodě mají zaměstnanci na starosti jak montáž hardwaru, tak vývoj příslušného herního softwaru.

Společnost má hlavní sídlo v Brně. Skupina firem pod značkou Kajot zaměstnává okolo 500 lidí. V Česku patří k největším společnostem zabývajícím se provozováním herních zařízení.

dva velké konkurenty, patří tedy mezi silnou trojku. Ze zákona musejí firmy podnikající v hazardu věnovat část zisku sponzorství a charitě.

Kajot je například partnerem hokejového klubu Kometa, podporuje extraligový hokej a českou hokejovou reprezentaci.

Firma spojila své charitativní aktivity s Nadací Terezy Maxové, kde podporuje pěstounské rodiny v nově založeném fondu KAJOTbet fond Nadace Terezy Maxové dětem pro Jihomoravský kraj.

Obchodní ředitel firmy Kajot Václav Harašta však bere svou práci jako byznys. "Lidskou tragédii může způsobit prakticky všechno, co člověk jí, pije nebo čím se můžeme bavit," odpovídá na dotaz, zda vnímá, co svými výrobky může způsobit.

Co říkáte na výrok Ústavního soudu, který vrací obcím právo omezit či úplně zakázat hazard? V Brně by tak mohlo zmizet přes tři tisíce automatů.
Regulace, která má jasně daná pravidla, nám nevadí a nikdy nevadila. Jsme společensky odpovědná firma a takto přistupujeme i k hernímu průmyslu a našemu byznysu. Vadí nám, že neexistují jednotná pravidla, která by byla pro všechny města a provozovatele stejná a měla by opodstatnění při minimalizaci případných negativních jevů, které může tato oblast podnikání mít - bezpečnost provozů, ochrana nezletilých a podobně. Vadí nám, že o korektním a legálním podnikání rozhodují pokaždé jiní komunální politici, kteří mohou subjektivními pohledy vytvářet na trhu nerovné podmínky a investiční nejistotu.

To, že teď mohou obce rozhodovat o hazardu, je podle vás krok špatným směrem?
Špatné to není, ale chybí jasná pravidla. Herní průmysl byl dříve regulován z jednoho centrálního místa, dnes to bude regulovat přes šest tisíc obcí. Žádné jiné podnikání není tak silně závislé na rozhodnutí takové skupiny rozhodovatelů s takovým vlivem. Velmi to pak znesnadňuje investici do provozoven, které chceme dělat komfortní, zabezpečené kamerovými systémy, bezpečnostními opatřeními. Chceme, aby naše investice byly chráněny jako v kterékoliv jiné oblasti podnikání.

Nemyslíte, že podobné vyhlášky brání zájmy obyvatel? Vy v tom vidíte riziko pro korupci komunálních politiků?
Herní průmysl a zábava je běžnou součástí občanské vybavenosti a moderního urbanistického řešení. A to už od dob starého Říma. Chceme tyto služby obyvatelům nabídnout, neboť je zřejmé, že poptávka po tomto druhu zábavy tu je. Čemu se nebráníme, je stanovení jasných pravidel, kde, kdy a jak tuto službu můžeme nabízet. Ale výrazné omezení je nesmysl.

Co uděláte, pokud Brno přitvrdí a herní přístroje budou muset zmizet?
Naše společnost působí v celé republice, ale i na dalších trzích v zahraničí, takže se nejedná o existenční problém. Pakliže skončíme v Brně, znamená to náš odchod z podpory veřejného sektoru a života v Brně. Pokud nám tady nebude umožněno podnikat, nemůžeme zde ani nikoho podporovat, to je logické. Naším cílem ale je, abychom zde působili dál, a to pod jasně danými pravidly, která nám umožní korektní podnikání.

Jak se díváte na fakt, že město pod vedením primátora Romana Onderky několik let propaguje nulovou toleranci, ale teď, když má možnost, nic nedělá?
Nulová tolerance je nesmysl. Společensky odpovědná a přípustná regulace může uspokojit poptávku po této službě a zároveň může přinést do rozpočtů peníze na podporu nezbytných služeb a vybavenosti. Primátor musí vidět věci v souvislostech. Proč lidem brát možnost zábavy, relaxu a zároveň vytvářet trhlinu v už tak napjatém městském rozpočtu?

Jedná teď vaše firma s radnicí?
Jednáme samozřejmě s mnoha městy v celém Česku. Většinou je to prostřednictvím sdružení, která zájmy herního průmyslu zastupují. Snažíme se přednášet své argumenty a hledat kompromis. Naším cílem je domluvit se na akceptovatelném množství heren nebo kasin, které budou fungovat s jasně danými pravidly.

Co říkáte na argumenty, že herny mohou za zvýšení kriminality, zadlužení obyvatel, drogovou a hlavně herní závislost?
Závislost vzniká na ledasčem, na cigaretách, alkoholu, na drogách. Hrací automaty ani nezabíjejí ani z lidí nedělají trosky. Hazard je, když jedete po dálnici 200 kilometrů v hodině, ne když se jdete odreagovat do herny. Samozřejmě platí, že všechno, co v životě děláte, musíte dělat s mírou. Když se toho nebudete držet, asi by vás zničila i čokoláda, kterou budete jíst denně po kilech.

Jak se na to tedy díváte osobně? Můžete přece svými výrobky způsobit tragédii v životě člověka.
Lidskou tragédii může způsobit prakticky všechno, co můžeme jíst nebo pít nebo čím se můžeme bavit. Kouření, alkohol, cigarety, hraní počítačových her, nadměrná konzumace cukrů a tuků, nákup luxusních kabelek. Proč nestojíte před McDonaldem a nevarujete je, že nadměrná konzumace hamburgerů může způsobovat lidskou tragédii v podobě zvýšeného výskytu kardiovaskulárních chorob?

Tvrdíte, že ve chvíli, kdy přísněji omezíme hazard, povede to k rozvoji černých heren. Proč?
Ve chvíli, kdy bude zcela zrušena možnost hraní v legálních hernách, tak stoprocentně. Ukazují to zkušenosti z ostatních zemí.

Černé herny jsou nelegální, vznikají v utajení a mohou být kdykoliv uzavřeny, stačí, aby to zjistila policie.
V černých hernách neexistují jasně daná pravidla jak pro provozovatele, tak pro hráče. Je to džungle. Hráč nemá žádnou jistotu, bude-li mu proplacena výhra, jak je v systému nastavená výhernost. Z neodvedených daní nemůžou města ani stát poskytovat žádné prospěšné veřejné statky. Je to temné prostředí šedé ekonomiky, do kterého neuvidí nikdo.

Neměl byste se dívat spíše na Západ, kde je hazard regulován a černý hazard tam není?
To děláme. Chceme, aby provozovatelé dělali kvalitní provozovny, které splňují ta nejpřísnější kritéria. To, co se u nás děje, je spíše směřováním na Východ.

Dále tvrdíte, že pokud by byly zakázány výherní přístroje, přesune se hazard na internet. Proč?
Zábava se odehrává na internetu, je to virtuální svět. Už dnes tento trend pozorujeme, on-line zábava dynamicky roste. Hrát můžete na telefonu, tabletu i počítači, a to kdykoliv, kdekoliv. Stát a města by se měly postarat o to, aby podmínky českých a zahraničních provozovatelů byly stejné, jinak se hráči přesunou do zahraničních on-line kasin a z těch už nebude mít z veřejného sektoru nikdo nic.

Obecně tedy souhlasíte, že by se měla pravidla zpřísnit?
Domníváme se, že by měl být nalezen rozumný konsenzus mezi provozovateli herních přístrojů, obcemi a státem. Jasná, transparentní a logicky formulovaná pravidla by měla dát šanci lidem užít si trochu zábavy, zároveň by tito lidé měli být chráněni před případnými hrozbami.

Vymezil byste tedy určitý prostor a čas pro herny v Brně?
Je to komplexní problematika, která se musí zvažovat v souvislostech. Nehraje roli pouze místo a otvírací doba, ale velkou roli hraje samotné zajištění provozovny, vybavení, kvalita obsluhy a podobně.

Jak se k regulaci staví politici z jednotlivých městských částí?
Je to velmi populistické téma. Je dobré, že se o problematice mluví, ale je ještě důležitější, aby se našly kompromisní návrhy na řešení. A zákaz provozu není kompromis a rozhodně se nejedná o variantu, která by byla pro někoho přínosná. Někteří místní politici se chovají populisticky, jiní si uvědomují, že herní průmysl je součástí lidského společenství a je potřeba mu vytyčit mantinely, ve kterých bude dostupný občanům města jako součást společenské vybavenosti.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Najdete na iDNES.cz