Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V městských firmách jsou pořád trafiky pro politiky, kritizuje Vokřál

  18:07aktualizováno  18:07
Brněnské magistrátní koalici kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL opět hrozí rozpad. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) tkví hlavní problém v tom, že se koaličním partnerům nedaří shodnout na změně správy městských firem, kterými ročně proteče na 10 miliard korun.

Brněnský primátor Petr Vokřál hovořil s novináři o probíhající koaliční krizi. | foto: Marie Stránská, MAFRA

První větší krizi řešila koalice v Brně už loni na podzim. Tehdy kvůli pomalé přípravě holdingu městských firem hnutí ANO připravilo o post dokonce svého vlastního radního Tomáše Kratochvíla.

Ani po šesti měsísích od té doby se ale správa městkých firem výrazněji nezměnila. A primátor Vokřál v úterý MF DNES potvrdil, že si dokáže představit uzavření nové koalice se sociální demokracií. Protože koaliční lidovci přeměnu brzdí.

Je tady pořád tendence udržet staré pořádky. To znamená nechat všechny politiky v představenstvech a tvrdit o nich, že jsou odborníky. Já tvrdím, že odborníky nejsou,“ řekl ve středu primátor v rozhovoru s novináři.

V čem se nynější situace liší proti té před šesti měsíci?
My jsme na podzim řešili problém uvnitř hnutí. Ten byl vyvolán neplněním věcí, které jsme přislíbili. Z toho důvodu bylo naší prioritou koalici udržet. A tato priorita zůstává stále. Nicméně po tom půl roce, kdy jsme se snažili posunout věci dál, se toho moc nezměnilo.

Co je hlavním jádrem sporu mezi ANO a KDU-ČSL?
Hlavní jádro sporu je v naplňování řízení společností. My chceme odpolitizovat představenstva. Zrušit pár trafik a začít společnosti řídit efektivně. Já se domnívám, že tyto firmy mají obrovský potenciál v úsporách, které jsme potom schopni vložit do sportu, do kultury, do školství, sociální sféry. A nemluvíme o milionech, mluvíme tu o desítkách milionů korun. Je tady pořád tendence udržet staré pořádky. To znamená nechat všechny politiky v představenstvech a tvrdit o nich, že jsou odborníky. Já tvrdím, že odborníky nejsou. Samozřejmě máme v představenstvech také naše lidi. Nemůžeme ztratit kontrolu nad tím, co se ve firmách děje. Ale v okamžiku, kdybychom došli ke shodě, trafiky i našim lidem velmi rychle zrušíme a půjdeme cestou profesionálního řízení.

Sociální demokracie, s níž nyní jednáte, je tyto staré pořádky ochotná měnit?
Je příliš brzo tvrdit, že vypovídáme jednu a uzavíráme druhou koaliční smlouvu. Tak to není. Hledáme takového partnera, se kterým bude možné se o systematickém řízení firem bavit. Na jedné straně jsme slíbili, že budeme šetřit. Na straně druhé, že investujeme do celé řady věcí. A nejde investovat do Janáčkova kulturního centra nebo do fotbalového stadionu bez toho, aniž bychom dokázali finanční prostředky generovat.

Kromě lidovců řešíte neshody i se Stranou zelených. O co se jedná?
Se Stranou zelených si musíme vyjasnit některé věci. Hlasování na zastupitelstvu je někdy až komediální. Pro mě je to dlouhodobě neúnosné. Zelení mají dnes čtyři členy v zastupitelstvu. Otázkou je, zda můžeme mluvit o podpoře čtyř hlasů. To si s nimi musíme taky vyjasnit. Protože pokud by formát měl zůstat, musíme mít opravdu jistotu, že se můžeme opřít o těch 30 hlasů, které dnes koalice má.

Je tedy pravděpodobné, že vznikne nová koalice?
Budeme teď jednat s KDU-ČSL. Stávající koalice je stále platná, nikdo koaliční smlouvu nevypověděl. Třeba najdeme shodu s lidovci a budeme pokračovat ve stejném formátu. Nebo budeme jednat o novém formátu. To ukáže čas. Nechceme dělat žádná překotná rozhodnutí, která by ohrozila stabilitu koalice a fungování úřadu.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Najdete na iDNES.cz