Policisté při prvomájové demonstraci odtáhli i exministra školství Ondřeje Lišku.

Policisté při prvomájové demonstraci odtáhli i exministra školství Ondřeje Lišku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pokojně jsme blokovali neonacisty a policie tvrdě zasáhla, tvrdí Liška

  • 270
Jedním z demonstrantů, které policisté v pátek v Brně zvedli ze země a odvlekli pryč, byl i bývalý předseda zelených Ondřej Liška. „Zákrok proti pokojné blokádě byl neuváženě tvrdý,“ řekl exministr školství v rozhovoru pro iDNES.cz. Policie už v pátek ale označila zásah za přiměřený.

Při zákroku proti odpůrcům pochodu Dělnické mládeže jste se dostal do kontaktu s policií (o průběhu střetů v Brně čtěte zde). Byl jste zadržen?
Nebyl jsem zadržen, pouze odsunut. Stál jsem v první řadě na rohu Moravského náměstí a Lidické ulice.

Jak zákrok vypadal?
Proti nám šli koně a před nimi policisté se zbraněmi, které vypadaly podobně jako automaty na gumové projektily. Kromě toho používali i obušek. První řada lidí seděla na zemi, policisté do nich najížděli koňmi, zvedali je a vrhali zpět do davu.

Prvomájové střety v Brně

Jak se chovali lidé kolem vás?
Bylo jasné, že ze strany blokujících je to naprosto pokojné, a že tam nejsme proto, abychom vyvolali konflikt s neonacisty. Šlo nám o to zabránit i za cenu přestupku průchodu radikálních nacionalistů městem a ukázat jasný občanský nesouhlas s hlásáním nenávisti a násilí.

Viděl jste někoho házet kameny nebo dělat jiné výtržnosti?
Nikdo nic neházel, nikdo u sebe neměl žádné zbraně. Byl to akt pasivní rezistence bez jakéhokoli násilí.

Proč podle vás vůbec došlo ke kontaktu s policií?
Myslím, že policie se v jednu chvíli rozhodovala, zda má pochod odklonit, nebo ne. Nejprve ho odklonila, místo Divadelní ulice ho pustila po Kolišti. Podruhé se ale rozhodla, že víc už pochod neodkloní a že příznivce Dělnické mládeže pustí přes nás. Takže policisté nás tvrdě vytlačili do Lidické, což se jim podařilo.

Viděl jste nějaké násilí ze strany policie?
Byl jsem svědkem jednoho incidentu, který už byl jasně za hranou. Jednomu policistovi asi ujely nervy, vytáhl obušek a začal mlátit jednoho z lidí na zemi. My ostatní jsme se ohradili, že je to naprosté překročení pravomoci. Dříve než někdo stačil vytáhnout foťák, policista zmizel mezi kolegy.

Ondřej Liška na páteční demonstraci v centru Brna.

Blokovali jste ale pochod, který byl předem nahlášený a povolený. To vám nevadí?
Uznávám, že policie měla právo uvolnit cestu. Měla vzít ale ohled na to, proti komu zasahuje. Podle mě byl zákrok neuváženě tvrdý. Stejně tak mohla pochod odklonit, což předtím už stejně udělala.

Jací lidé se blokační akce zúčastnili?
Mohu vám popsat ty, kdo stáli kolem mě. Byli tam dva senioři ve věku 65 až 70 let, skupina studentů z Brna, Pardubic a Prahy, pár Romů a několik lidí středního věku. Nebyla to skupina nějakých násilnických fanoušků, ale pokojní občané všech generací hájící hodnoty demokracie, respektu a lidské důstojnosti. Opravdu jsme nebyli žádní fotbaloví fanoušci, ale lidé, kteří přišli bránit demokratické principy.

Podobný protest se v Brně konal i v roce 2011. Bylo to tentokrát podobné?
Když jsme dělali první protest proti neonacistům v Brně v roce 2001, stálo nás tam asi 20 odpůrců. V roce 2011 se nás shromáždilo už tisíc. A teď bezmála dva tisíce. Myslím, že je to symbolické. Česká společnost si v narůstající míře uvědomuje, že je potřeba se společně stavět proti nenávisti a násilí.

Podívejte se na pochod radikálů a blokádu v Brně (1. května 2015):

1. května 2015