Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zrušení heren? I díky nim vedeme děti ke sportu, říká Zábranský

  12:25aktualizováno  12:25
Momentálně pobývá v Kanadě, přesto Libor Zábranský pečlivě sleduje situaci kolem rušení hazardních heren v Brně. Pokud by k němu došlo, byla by to pro hokejovou Kometu velká rána. "Už teď bohužel víme, že někteří naši dlouhodobí partneři nebudou ve spolupráci pokračovat. Takže naplnit loňský rozpočet bude hodně složité," sděluje majitel populárního brněnského klubu v e-mailovém rozhovoru.

Libor Zábranský | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"V následujícím období to bude hodně těžké zvláště s ohledem na ekonomickou situaci v naší zemi. Musíme hledat podporu nejen u našich partnerů, ale také u města Brna. Jinak to nejde," doplňuje Zábranský.

Jak výrazně naplňování rozpočtu ovlivňuje situace kolem regulace hazardu v Brně?
V Kometě by se v případě společnosti Kajot jednalo o ztrátu významného partnera a významné částky. S vedením společnosti jednáme a uvědomujeme si, že pro obor tohoto podnikání není situace vůbec příznivá. Kajot je naším dlouholetým důležitým partnerem, který měl významný podíl v podpoře Komety v uplynulých sezonách. I díky němu jsme hráli finále extraligy a tím mohli bavit statisíce fanoušků na Moravě. Díky takovým partnerům můžeme tvořit a podporovat různé charitativní projekty pro děti, kterých je mnoho.

Peníze z hazardu jsou tedy prospěšné?
Je potřeba otevřeně říci, že tyto společnosti v minulosti významně podporovaly sport, kulturu a charitu. Nejen v Brně. Všem těmto subjektům budou peníze určitě chybět. Nikde jsem zatím nečetl doporučení těch, co křičí a volají po totálním zákazu heren, kde mají ti, kterých se to dotkne nejvíc, získat náhradní finanční zdroje. Aby Kometa, ale i ostatní sportovní kluby, mohly dál podporovat charitativní činnost. Nadále se starat o stovky dětí, vést je ke sportu a čestnému životu. K tomu jsou samozřejmě nutné finance na provozy těchto klubů.

Jak vlastně na problematiku regulace hazardu nahlížíte? Je podle vás prohibice správným řešením?
To je otázka pro politiky. Můj názor je, že obecně něco striktně zakazovat je špatné. V této zemi existuje svoboda rozhodování, takže by měl být každý natolik uvážlivý, aby věděl, do kterého zařízení může jít a na co má. Nemyslím si, že by se někdo měl pasovat do role ochránce světa a v podstatě říkat: vy jste hloupí, vy tomu nerozumíte, je potřeba vše zrušit, abyste do těchto heren nechodili. Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Určitě by měla nastat regulace a omezení, ale nikoliv zákaz a prohibice. Zákazů jsme si v dobách totalitního režimu užili dost. Taky nerozumím paradoxu, že v jednom městě bude úplný zákaz a o 50 kilometrů dál herny budou. To se může stát i v městských částech.

Máte informace, jaká je situace v jiných zemích? Jaký model by byl podle vás správný?
Úplný přehled nemám a doporučovat bych nic nechtěl. Nejsem odborník, ale teď jsem letěl z Vídně, kde je přímo na letišti velká herna s automaty. Taky není v našem případě šťastné se pořád dívat na to, jak a co dělají jinde. Naše podmínky a situace v našem státě jsou úplně jiné a měli bychom mít svůj rozum a svoji hrdost. Poukazovat na to, jak je to tam a tam, je alibismus a nedostatek argumentů pro naše podmínky. Víte, že například ve Švédsku stát přímo dotuje mládež hokejových klubů z jejich nejvyšší soutěže? Ano, pak mají opravdové hokejové akademie. U nás se zatím v tomhle směru převzal akorát název.

Jaké finanční zdroje by případný výpadek peněz z oblasti hazardu mohly nahradit? Umíte si představit, že by to byl například farmaceutický průmysl, který také generuje hodně peněz?
Co se týče farmaceutického průmyslu, nemám přesné zprávy, jaké částky se v něm generují. Ale pokud je tam opravdu hodně peněz, nemyslím si, že by to automaticky mělo znamenat, že tyto společnosti musí podporovat například sportovní kluby. Velkých společností, nejen z farmaceutického průmyslu je hodně, ale vždy je nesmírně složité navázat partnerství.

Měl by podle vás stát či město ke sportu přistupovat jinak?
Stát obecně určitě. Jinak a daleko větším způsobem. Zajímavý je taky rozdíl v získaných financích, kdy fotbal je schopen získat skoro 400 milionů korun ročně a hokej pouze 30 milionů. Co se týče měst, tak by měla mít nad sportovními kluby větší kontrolu. Situace, která nastala v Českých Budějovicích nebo před pár lety ve Znojmě (odchod klubu z města – pozn. aut.), je pro mě nyní jen těžko představitelná. Vždyť extraligový klub má pro město i celý kraj obrovský marketingový i společenský význam.
 

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Nová hvězda extraligy? Mueller dostává do varu sebe i fanoušky Komety

Američtí hokejisté Seth Jones (vpravo) a Peter Mueller slaví gól proti...

Sotva pár měsíců poté, co nadšené skandování čísla 88 dunělo na zápasech hokejové Komety na počest Martina Nečase, mají...

ANALÝZA: Míč je náš, plánovali, ale drhne to. Úsilí Brna kazí laxnost

Také po nedělní trefě proti Chrudimi předvedl brněnský útočník Lukáš Magera...

Taktický plán brněnských fotbalistů je zřejmý. „Chceme být aktivní a nepůjčovat soupeři balon,“ nastiňuje trenér Roman...

Za vyhrnutý rukáv na trestnou? Blbost, kravina, stěžují si hokejisté

Momentka ze zápasu Kometa Brno vs. Orli Znojmo

Z hokejistů se mají stát fešáci. Nová pravidla totiž trestají zastrčené dresy či vyhrnuté rukávy

Najdete na iDNES.cz