Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zrušení heren? I díky nim vedeme děti ke sportu, říká Zábranský

  12:25aktualizováno  12:25
Momentálně pobývá v Kanadě, přesto Libor Zábranský pečlivě sleduje situaci kolem rušení hazardních heren v Brně. Pokud by k němu došlo, byla by to pro hokejovou Kometu velká rána. "Už teď bohužel víme, že někteří naši dlouhodobí partneři nebudou ve spolupráci pokračovat. Takže naplnit loňský rozpočet bude hodně složité," sděluje majitel populárního brněnského klubu v e-mailovém rozhovoru.

Libor Zábranský | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"V následujícím období to bude hodně těžké zvláště s ohledem na ekonomickou situaci v naší zemi. Musíme hledat podporu nejen u našich partnerů, ale také u města Brna. Jinak to nejde," doplňuje Zábranský.

Jak výrazně naplňování rozpočtu ovlivňuje situace kolem regulace hazardu v Brně?
V Kometě by se v případě společnosti Kajot jednalo o ztrátu významného partnera a významné částky. S vedením společnosti jednáme a uvědomujeme si, že pro obor tohoto podnikání není situace vůbec příznivá. Kajot je naším dlouholetým důležitým partnerem, který měl významný podíl v podpoře Komety v uplynulých sezonách. I díky němu jsme hráli finále extraligy a tím mohli bavit statisíce fanoušků na Moravě. Díky takovým partnerům můžeme tvořit a podporovat různé charitativní projekty pro děti, kterých je mnoho.

Peníze z hazardu jsou tedy prospěšné?
Je potřeba otevřeně říci, že tyto společnosti v minulosti významně podporovaly sport, kulturu a charitu. Nejen v Brně. Všem těmto subjektům budou peníze určitě chybět. Nikde jsem zatím nečetl doporučení těch, co křičí a volají po totálním zákazu heren, kde mají ti, kterých se to dotkne nejvíc, získat náhradní finanční zdroje. Aby Kometa, ale i ostatní sportovní kluby, mohly dál podporovat charitativní činnost. Nadále se starat o stovky dětí, vést je ke sportu a čestnému životu. K tomu jsou samozřejmě nutné finance na provozy těchto klubů.

Jak vlastně na problematiku regulace hazardu nahlížíte? Je podle vás prohibice správným řešením?
To je otázka pro politiky. Můj názor je, že obecně něco striktně zakazovat je špatné. V této zemi existuje svoboda rozhodování, takže by měl být každý natolik uvážlivý, aby věděl, do kterého zařízení může jít a na co má. Nemyslím si, že by se někdo měl pasovat do role ochránce světa a v podstatě říkat: vy jste hloupí, vy tomu nerozumíte, je potřeba vše zrušit, abyste do těchto heren nechodili. Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Určitě by měla nastat regulace a omezení, ale nikoliv zákaz a prohibice. Zákazů jsme si v dobách totalitního režimu užili dost. Taky nerozumím paradoxu, že v jednom městě bude úplný zákaz a o 50 kilometrů dál herny budou. To se může stát i v městských částech.

Máte informace, jaká je situace v jiných zemích? Jaký model by byl podle vás správný?
Úplný přehled nemám a doporučovat bych nic nechtěl. Nejsem odborník, ale teď jsem letěl z Vídně, kde je přímo na letišti velká herna s automaty. Taky není v našem případě šťastné se pořád dívat na to, jak a co dělají jinde. Naše podmínky a situace v našem státě jsou úplně jiné a měli bychom mít svůj rozum a svoji hrdost. Poukazovat na to, jak je to tam a tam, je alibismus a nedostatek argumentů pro naše podmínky. Víte, že například ve Švédsku stát přímo dotuje mládež hokejových klubů z jejich nejvyšší soutěže? Ano, pak mají opravdové hokejové akademie. U nás se zatím v tomhle směru převzal akorát název.

Jaké finanční zdroje by případný výpadek peněz z oblasti hazardu mohly nahradit? Umíte si představit, že by to byl například farmaceutický průmysl, který také generuje hodně peněz?
Co se týče farmaceutického průmyslu, nemám přesné zprávy, jaké částky se v něm generují. Ale pokud je tam opravdu hodně peněz, nemyslím si, že by to automaticky mělo znamenat, že tyto společnosti musí podporovat například sportovní kluby. Velkých společností, nejen z farmaceutického průmyslu je hodně, ale vždy je nesmírně složité navázat partnerství.

Měl by podle vás stát či město ke sportu přistupovat jinak?
Stát obecně určitě. Jinak a daleko větším způsobem. Zajímavý je taky rozdíl v získaných financích, kdy fotbal je schopen získat skoro 400 milionů korun ročně a hokej pouze 30 milionů. Co se týče měst, tak by měla mít nad sportovními kluby větší kontrolu. Situace, která nastala v Českých Budějovicích nebo před pár lety ve Znojmě (odchod klubu z města – pozn. aut.), je pro mě nyní jen těžko představitelná. Vždyť extraligový klub má pro město i celý kraj obrovský marketingový i společenský význam.
 

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Znojmo a první liga:? Je to v hráčích, Bohu a ve štěstí, říká klubový šéf

Mladoboleslavský trenér Leoš Kalvoda

Překotné zimní dění u druholigových fotbalistů Znojma vrátilo na jih Moravy množství tváří, známých z dosud jediné...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Provokace nás nerozhodí, ale nakopnou, říká brněnský brankář Čiliak

Potyčka před brankou Brna.

Jako by závěrečná siréna neohlašovala konec řeže, ale naopak začátek nové. Jen s tím rozdílem, že se v ní hokejisté...

Najdete na iDNES.cz