Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze nevydržím. Chci se vrátit do Kyjova, ujišťuje ministr Lukl

  10:15aktualizováno  10:15
Po osmi letech od svého zvolení starostou Kyjova odchází František Lukl do jiné funkce. Ve vládě Jiřího Rusnoka se stane ministrem pro místní rozvoj. Do čela svého rodného města se však chce vrátit.

Premiér Jiří Rusnok sehnal devátého ministra do své vlády, ve středu odpoledne přijal nabídku na post ministra pro místní rozvoj kyjovský starosta František Lukl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nabídku ministerského křesla dostal František Lukl od Jiřího Rusnoka v pondělí. Ale už v pátek tušil, že se něco děje.

"Přijal jsem hovor z neznámého čísla a on to byl Jiří Rusnok, který mě zval do Prahy, že by se mnou v pondělí chtěl něco probrat," popisuje starosta Kyjova Lukl hektické události posledních dní.

Na nabídku Jiřího Rusnoka jste po dvou dnech přemýšlení kývl. Co na to říkají vaši blízcí?
Mým nejbližším rodinným příslušníkem je babička, která má skoro devadesát roků, ale pořád jí to myslí a je pro mě studnicí vědomostí a inspirace. S mojí novou funkcí se sice moc neztotožňuje, ale podporuje mě. Probíral jsem to samozřejmě i s přítelkyní, ani ta z toho moc nadšená není, ale i od ní cítím velkou podporu.

Kdo je František Lukl

Narodil se 30. října 1977 v Kyjově. V roce 2001 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Po škole nastoupil jako právník okresního úřadu v Hodoníně.

V roce 2003 se stal vedoucím kanceláře starosty Kyjova Jana Letochy. V roce 2005 byl zvolen starostou, od té doby si funkci udržel.

Není členem žádné politické strany, do obecního zastupitelstva kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů Sedmadvacítka nezávislých.

Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana. Je jedním z místopředsedů Svazu měst a obcí.

Na co se na ministerstvu chcete zaměřit?
Chtěl bych využít zkušeností z místa starosty i z pozice místopředsedy Svazu měst a obcí ČR. Mám za sebou úzkou spolupráci právě s ministerstvem pro místní rozvoj, které je stěžejní pro naplňování požadavků měst a obcí. Nejpalčivějším úkolem pro ministerstvo je nyní příprava nového programového období pro čerpání fondů Evropské unie. Řeší se také reforma veřejné správy a myslím si, že není na pořadu dne žádná další významná změna týkající se obcí, například rušení části stavebních úřadů.

V minulosti jste prohlásil, že ve vysoké politice byste trpěl. Teď do ní vstupujete. Chcete v Praze zůstat natrvalo?
Dlouhodobé působení v Praze si nedovedu představit. Věřím, že vláda získá důvěru a bude do řádných voleb vládnout. Pak se chci vrátit do křesla starosty Kyjova.

Z této funkce jste ani zatím nerezignoval, že?
Zatím si beru neplacené volno a budeme řešit, jak postupovat dál. Kyjov bude v době prázdnin řídit můj statutární zástupce, tedy místostarosta Antonín Kuchař. Město není zadlužené, nejsou tu žádné problémy. Dobrá firma nepozná, pokud na krátkou dobu nemá šéfa. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem neúnosné, Kyjov si zaslouží starostu na plný úvazek. Na 2. září je proto naplánováno zasedání zastupitelstva, které by mělo volit nového starostu.

Příští rok jsou sice komunální volby, není však jisté, zda bude vláda Jiřího Rusnoka tak dlouho u moci. Počítáte tedy s tím, že vašeho nástupce budou zastupitelé volit jaksi na dobu určitou?
Ano, v tomto duchu už nyní vedu jednání s kolegy.

O vládě Jiřího Rusnoka se mluví i jako o vládě přátel Miloše Zemana. Nebojíte se, že vám jako nestraníkovi může toto angažmá uškodit?
Mohu říci, že pana prezidenta jsem osobně viděl dvakrát a vždy pouze pracovně. Rozhodně tedy nejsem jeho přítel ani kamarád. Určitě to nevnímám tak, že by mě to mohlo poškodit. Myslím si, že vždy záleží na tom, co udělá ten konkrétní člověk, a ne na tom, jakou obecnou nálepku dostane kolektivní orgán.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz