Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze nevydržím. Chci se vrátit do Kyjova, ujišťuje ministr Lukl

  10:15aktualizováno  10:15
Po osmi letech od svého zvolení starostou Kyjova odchází František Lukl do jiné funkce. Ve vládě Jiřího Rusnoka se stane ministrem pro místní rozvoj. Do čela svého rodného města se však chce vrátit.

Premiér Jiří Rusnok sehnal devátého ministra do své vlády, ve středu odpoledne přijal nabídku na post ministra pro místní rozvoj kyjovský starosta František Lukl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nabídku ministerského křesla dostal František Lukl od Jiřího Rusnoka v pondělí. Ale už v pátek tušil, že se něco děje.

"Přijal jsem hovor z neznámého čísla a on to byl Jiří Rusnok, který mě zval do Prahy, že by se mnou v pondělí chtěl něco probrat," popisuje starosta Kyjova Lukl hektické události posledních dní.

Na nabídku Jiřího Rusnoka jste po dvou dnech přemýšlení kývl. Co na to říkají vaši blízcí?
Mým nejbližším rodinným příslušníkem je babička, která má skoro devadesát roků, ale pořád jí to myslí a je pro mě studnicí vědomostí a inspirace. S mojí novou funkcí se sice moc neztotožňuje, ale podporuje mě. Probíral jsem to samozřejmě i s přítelkyní, ani ta z toho moc nadšená není, ale i od ní cítím velkou podporu.

Kdo je František Lukl

Narodil se 30. října 1977 v Kyjově. V roce 2001 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Po škole nastoupil jako právník okresního úřadu v Hodoníně.

V roce 2003 se stal vedoucím kanceláře starosty Kyjova Jana Letochy. V roce 2005 byl zvolen starostou, od té doby si funkci udržel.

Není členem žádné politické strany, do obecního zastupitelstva kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů Sedmadvacítka nezávislých.

Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana. Je jedním z místopředsedů Svazu měst a obcí.

Na co se na ministerstvu chcete zaměřit?
Chtěl bych využít zkušeností z místa starosty i z pozice místopředsedy Svazu měst a obcí ČR. Mám za sebou úzkou spolupráci právě s ministerstvem pro místní rozvoj, které je stěžejní pro naplňování požadavků měst a obcí. Nejpalčivějším úkolem pro ministerstvo je nyní příprava nového programového období pro čerpání fondů Evropské unie. Řeší se také reforma veřejné správy a myslím si, že není na pořadu dne žádná další významná změna týkající se obcí, například rušení části stavebních úřadů.

V minulosti jste prohlásil, že ve vysoké politice byste trpěl. Teď do ní vstupujete. Chcete v Praze zůstat natrvalo?
Dlouhodobé působení v Praze si nedovedu představit. Věřím, že vláda získá důvěru a bude do řádných voleb vládnout. Pak se chci vrátit do křesla starosty Kyjova.

Z této funkce jste ani zatím nerezignoval, že?
Zatím si beru neplacené volno a budeme řešit, jak postupovat dál. Kyjov bude v době prázdnin řídit můj statutární zástupce, tedy místostarosta Antonín Kuchař. Město není zadlužené, nejsou tu žádné problémy. Dobrá firma nepozná, pokud na krátkou dobu nemá šéfa. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem neúnosné, Kyjov si zaslouží starostu na plný úvazek. Na 2. září je proto naplánováno zasedání zastupitelstva, které by mělo volit nového starostu.

Příští rok jsou sice komunální volby, není však jisté, zda bude vláda Jiřího Rusnoka tak dlouho u moci. Počítáte tedy s tím, že vašeho nástupce budou zastupitelé volit jaksi na dobu určitou?
Ano, v tomto duchu už nyní vedu jednání s kolegy.

O vládě Jiřího Rusnoka se mluví i jako o vládě přátel Miloše Zemana. Nebojíte se, že vám jako nestraníkovi může toto angažmá uškodit?
Mohu říci, že pana prezidenta jsem osobně viděl dvakrát a vždy pouze pracovně. Rozhodně tedy nejsem jeho přítel ani kamarád. Určitě to nevnímám tak, že by mě to mohlo poškodit. Myslím si, že vždy záleží na tom, co udělá ten konkrétní člověk, a ne na tom, jakou obecnou nálepku dostane kolektivní orgán.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Najdete na iDNES.cz