Pavel Blažek odchází z čela brněnské ODS. Ilustrační snímek.

Pavel Blažek odchází z čela brněnské ODS. Ilustrační snímek. | foto: David Neff, MAFRA

Mění se společnost, voličům vadí spousta věcí. Odcházím, řekl Blažek

  • 13
Z loňského debaklu v komunálních volbách se brněnská ODS vzpamatovává těžce. Sedmiprocentní zisk byl pro stranu, která skoro dvacet let vládla Brnu a je největší stranickou buňkou v republice, šokem natolik, že na dlouhé týdny přestali členové vedení brát novinářům telefony.

Hned po volbách odstoupilo celé vedení brněnské ODS v čele s Pavlem Blažkem a vyhlásilo na duben oblastní sněm, kde se měl volit nový předseda.

Blažek, který po osmi letech odchází z čela brněnské ODS, už znovu nekandiduje. Den před konáním sněmu jej ale zrušil kvůli nejasnostem kolem volby delegátů. Na druhý pokus se sejde brněnská ODS ve čtvrtek 14. května večer.

„Strana, která byla zvyklá vítězit, je ve stavu, kdy její výsledky nejsou dobré, a to celostátně. Můj nástupce bude mít co dělat,“ říká vlivný poslanec a dlouholetý zákulisní hráč politické scény v rozhovoru pro MF DNES.

Jak se z vítězící strany stala strana, která se pohybuje kolem sedmi procent?
Na celostátní úrovni je to stejné a ve velkých městech a krajích volí lidé podle celostátních preferencí, což platilo i v Brně v posledních pětadvaceti letech. Nicméně asi je to důsledek dlouhodobého vládnutí a mnoha afér.

Na tom se shoduje většina komentátorů. Mohl jste jako dlouholetý předseda brněnských občanských demokratů udělat něco líp?
Dlouhodobě se mi nedařil můj osobní mediální obraz. Ani celé ODS. Bude hodně záležet na novém vedení, které přijde, aby se tohle zlepšilo. Protože na to jsem já asi už stará generace, tohle mi nikdy nešlo. Možná jsem o to ani dokonce neusiloval a to je chyba.

Takže myslíte, že za výsledek můžou média?
To jsem neřekl. Ale já osobně jsem se nikdy moc nestaral o mediální obraz strany a uznávám, že to je chyba. Musí se o to teď snažit někdo jiný.

Favoritem na funkci předsedy brněnské ODS je Libor Šťástka, bývalý starosta Brna-střed. Může právě on vylepšit vnímání strany v médiích?
Obraz pana Šťástky je teď daný tím, že se objevují u těch samých novinářů materiály, které pocházejí z radnice Brna-střed, kde je nová koalice. A s tím on nic nenadělá. Pokud jsem informován, tak jeho střet zájmů vyšetřuje policie. Bavil jsem se s ním a podle toho, co vím, tak to nemůže dopadnout špatně.

Pavel Blažek

Po 8 letech odchází z postu předsedy brněnské ODS, největší stranické buňky. Je poslancem a krajským předsedou ODS v Jihomoravském kraji. Do loňského roku také místopředsedou ODS, rok byl ministrem spravedlnosti. Dlouholetý radní a zastupitel Brna a městské části Brno-střed.

Policie nevyšetřuje střet zájmů, ale podvod. V době, kdy byl starostou Brna-střed, dostal do pronájmu a posléze zprivatizoval obecní byt jeho švagr, a to dva dny před volbami. V té době ještě mohl podle starých pravidel koupit byt od města za třetinovou tržní cenu.
Pokud mluvíte o ceně obecních bytů, tak ta je dvacet let pro všechny občany města stejná. Nevím, jak dopadne volba na sněmu. Je jisté, že kdyby to vedlo k nějakým trestněprávním důsledkům, mělo by to vliv na celou kariéru pana Šťástky.

Fakt, že členové rodiny starosty měli výhodnější postavení při privatizaci, mu nemůže při kandidatuře na předsedu ublížit?
Nemyslím, že by měli výhodnější postavení. Je to švagr a je velká otázka, do jaké míry ještě tohle bereme jako blízké příbuzenstvo. Do hlav delegátů nevidím. Na druhé straně to nemůže být tak, že když se před volbou objeví nějaké články, tak by měl člověk skončit s kariérou a čekat, až za pět let rozhodne soud. Ale že mu určitě tato kauza nepomůže, je jisté.

Jaký bude úterní sněm? Den před konáním toho minulého jste napsal delegátům, že žádný nebude, protože jste se nemohli domluvit na volebním klíči.
Listopadový návrh, aby se změnil klíč výpočtu volby delegátů na sněm, byl můj. Pak jsme na oblastní radě asi hodinu vytvářeli konkrétní formulaci, která měla započítat i zohlednění volebních výsledků jednotlivých místních sdružení. Nenapadlo nás tehdy nikoho, že může vyvolat sporné otázky. Takže nezbylo než sněm zrušit, protože by mohl někdo třeba říct, že je kvůli těmto nejasnostem neplatný. Na oblastní radě, která se konala před měsícem, padl návrh, nikoliv ode mě, abychom se vrátili ke starým pravidlům, tedy volbě počtu delegátů podle velikosti místního sdružení. To bylo absolutní většinou přijato. Takže sněm pojede podle pravidel, která platí 25 let.

Takže se nedá čekat žádný nový vítr?
Ne, ne, hlasování je tajné. Je mýtus, že na sněm přijde sto osmdesát lidí a za plentou budou v tajném hlasování volit podle toho, co jim řeknou předsedové jejich místních sdružení. Tento sněm bude zajímavý. Nejde jen o předsedu, který je sice nejvíc vidět, ale taky o složení oblastní rady jako celku.

Co řeknete ve svém projevu?
Pokusím se v dramatické atmosféře, která na volebním sněmu bývá, situaci zklidnit. Určitě nebudu mít nějaké vášnivé projevy. Ale každá volba je plná emocí a jde o to, aby se moc nepřeháněly.

Byl jste architektem velké magistrátní koalice ODS a ČSSD před čtyřmi lety. Zpětně viděno, bylo to pro brněnskou ODS dobře?
Za jejího trvání si nevzpomínám na žádnou aféru. U tehdejšího řešení bych zůstal a prosazoval bych ho asi znova. Ale zdůrazňuji, že jsem zdaleka nebyl sám, protože to mělo velký vliv na uspořádání v městských částech. Velká koalice na magistrátu až na některé sporné otázky fungovala dobře. Nebyla voliči oceněna, ale to taky souvisí s celospolečenskou atmosférou. V Brně by se prosadila hnutí ANO a Žít Brno, i kdyby ta koalice nebyla. A jak se ukázalo, tak třeba TOP 09 vůbec nic nevydělala na tom, že v ní nebyla. Obdržela dokonce ještě méně hlasů než ODS. Výsledek voleb se nedá zjednodušit jenom na to, že lidé hodnotí práci velké koalice.

Chyba je tedy ve voličích?
Ne, vůbec ne. Mění se společnost. Vznikají nové subjekty a konkurence je kvalitní. Voličům vadí spousta věcí, velká koalice byla jedna z nich, ale zdá se, že neměla největší vliv na jejich rozhodování.

Byl jste radním, ministrem, poslancem, místopředsedou ODS. Ve které funkci vám bylo nejlíp?
Určitě jako předsedovi oblastního sdružení v Brně. Celostátní funkce, třeba místopředseda ODS, mi nějaké vnitřní štěstí nepřinášely. Být ministrem byla obrovská životní zkušenost, ale byl jsem jím jen rok. Nelituji toho a myslím, že jsem nezanechal špatnou stopu. Poslancem jsem relativně krátkou dobu a hodnotit mě budou voliči.

Kde se vidíte za deset let?
Nevím, co bude za měsíc. Nikdy si nic neplánuji. Vidím, že mi nevěříte, ale je to tak. V životě by mě nenapadlo, že bych byl ministrem - dozvěděl jsem se to tři dny předtím. Takže co budu dělat za deset let, netuším. Ale politiku těžko. Ani advokacii, kterou dělám už dvacet let a vnitřně mě už tolik neoslovuje. Ale kdybych si měl vybrat, tak bych se vrátil k práci na právnické fakultě, kde jsem deset let učil, a líbilo by se mi tak dožít.