Jihomoravský volební štáb ANO při krajských a senátních volbách. Na snímku...

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských a senátních volbách. Na snímku brněnský primátor Petr Vokřál. (8.10.2016) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nechceme na kraji pouze vyhrabávat kostlivce ze skříní, říká Vokřál

  • 13
Brněnský primátor Petr Vokřál byl součástí týmu ANO, který jednal o složení koalice v Jihomoravském kraji. Navzdory předpokladům se hnutí dalo dohromady s ČSSD. Lidovci skončí v opozici. Podle Vokřála narušili důvěru svými výroky, například o nezkušeném týmu, který nemá co nabídnout.

V pondělí po volebním víkendu se ukázalo, že lidovci mají poměrně vysoké ambice, ačkoli skončili druzí. Bylo tím zlomem, že si řekli o post hejtmana?
To mě nepřekvapilo, protože se o tom diskutovalo už před volbami. Jednou, podruhé a potřetí jsme zopakovali, že nás volební výsledek opravňuje pozici hejtmana mít. A pak v kombinaci s požadavky, které na jednání padly, to mezi členy hnutí i v klubu krajských zastupitelů vyvolalo určité napětí.

Jaké měli lidovci požadavky?
Celkem tvrdošíjně trvali na svém, a to přesto, že jsme udělali vše, abychom jasně řekli, kde je naše hranice. Ani po třech jednáních jsme se neposunuli dál. Je to možná trochu emotivní rovina, ale vyvolalo to reakci mezi členy hnutí.

S lidovci i zelenými sedíte v koalici v Brně. Pokud nebudou tyto strany v krajské vládě, nemůže to zkomplikovat komunikaci právě v té městské?
Doufám, že ne, že budeme schopní vnímat dění na kraji a v Brně odděleně. Zájmem obou koalic je, aby konečně začala fungovat spolupráce mezi městem a krajem. Původně jsme chtěli nejdřív dohodu mezi velkými stranami, tedy s KDU-ČSL, a pak přibírat menší, aby nám vyšla stabilní koalice. Po vyjádření lidovců, že když jim nenabídneme pozici hejtmana, nabídne ji někdo jiný, jsme sáhli pro pojistku a vytvořili v pondělí večer trojblok s TOP 09 a STAN. Tím došlo k eliminaci ODS, s níž jsme původně počítali.

Spojení s ČSSD ale vyvolalo spíš překvapení, protože sociální demokracie se celou kampaň proti hnutí ANO dost tvrdě vymezovala. Nemyslíte?
My jsme se vůči ČSSD nevymezovali. Od začátku jsme říkali, že nám vadí Michal Hašek, ne strana. Ale celý víkend jsem byl opravdu přesvědčený, že koalici sestavíme s lidovci.

Michal Hašek byl ale hlavní postavou ČSSD, strana za ním při všech kauzách stála a nikdo jej nekritizoval, naopak všichni zvedali ruce pro jeho nápady. Sice teď slíbil, že bude řadový zastupitel, je ale specialista na tvoření křídel a skupin ve straně. Nemůže to být v budoucnu pro koalici problém?
Do toho nemůžeme sociální demokracii zasahovat. Věřím však, že je tam několik lidí, s nimiž můžeme spolupracovat. Představovali jsme si to jinak, nicméně dnes jsme v situaci, kdy jsme se s ČSSD dohodli a musíme se pokusit sestavit takovou koalici, která bude fungovat.

Může být krajská koalice s ČSSD pro ANO výhodná i z pohledu brněnského magistrátu? Lidovci a zelení by mohli být tím pádem „povolnější“ než dosud. A naopak ČSSD by vás nemusela z opozičních lavic tolik ostřelovat, když s vámi povládne na kraji?
Museli jsme zvažovat všechny aspekty. I ty, které byly naopak pro spolupráci s KDU-ČSL. Například že by se úplně napřímily vztahy mezi městem a krajem, pokud by lidovci byli v obou koalicích. Roli sehrávala i celostátní politika, nebo že za půl roku začne kampaň do parlamentních voleb.

Teď máte v zastupitelstvu 34 hlasů z 65, což jsou jen dva k dobru. Uvažujete i o nějaké tiché podpoře třeba od zelených či ODS?
Nechci mluvit o tiché podpoře, ale abychom se otevřeně přihlásili k tomu, že na některých programových věcech jsme schopní se dohodnout. A takto budeme na kraji jednat se zelenými i ODS. Částečně by se tak mohly eliminovat roztržky, které by poškozovaly zájmy Jihomoravského kraje.

Co byste chtěli na kraji za hnutí ANO za ty čtyři roky prosadit?
V první řadě efektivní řízení. To, co se tam dělo, byla vláda jednoho muže, který rozhodoval o všem, a rozehrávaly se tam hry pro spřátelené obce. Mám reakce mnoha starostů, kteří nepatřili do vládnoucích partají, a velmi si na tento přístup stěžovali. Chceme tedy spravedlivě nastavit systémy rozdělování peněz jak do obcí, tak různých organizací. Druhá věc, a to bude nesmírně obtížné, je, že jsme dva dny před volbami zdědili schválené Zásady územního rozvoje. Pro kraj je absolutní priorita, aby se je v nějaké formě podařilo udržet při životě. Celá řada subjektů sdělovala, že nové zásady napadne. Vynasnažíme se, aby se podařilo ubránit aspoň stěžejní věci. A třetí věc, ta je důležitá z pozice města, aby konečně fungovala komunikace s krajem. V jednom celku, jak je to všude v civilizované Evropě normální. Že centrální město zároveň komunikuje s regionem a vytváří společnou strategii v cestovním ruchu, marketingu, sportovních aktivitách nebo podpoře kultury. Uvidíme, co se nám podaří dohodnout v rámci koaliční smlouvy.

Jenže pokud se na vládě v kraji znovu podílí ČSSD, nebude mít moc velký zájem rozkrývat kauzy, které se nastřádaly za dobu jejího působení. Pro spoustu věcí hlasovali všichni sociální demokraté, nejen Michal Hašek. Co třeba kauzy okolo letiště?
Ty spadají většinou ještě do doby, kdy na kraji nevládla ČSSD. Nechci, aby to vypadalo, že teď budeme jen vyhrabávat kostlivce ze skříní. Stěžejní věcí není jen letiště, ale i dálnice a opravy silnic. Pokud se ale něco objeví, budeme to muset řešit. Letiště je jedno z horkých témat. Jedna z posledních krajských rad neodsouhlasila, respektive odsunula rozhodnutí o nájemní smlouvě.

Takže bude kraj měnit nájemní smlouvu s firmou Letiště Brno?
Pokud je pravda, co vím, určitě by si nějakou aktualizaci zasloužila.

Ještě jednou zpět k panu Haškovi. Řekl, že nebude v žádné uvolněné funkci, jen řadovým zastupitelem. Kraj má ale mnoho příspěvkových organizací, kde by se mohl stát ředitelem...
Nechci vysílat signály našim partnerům ani nic předjímat. Máme nějakou dohodu se sociální demokracií, chtěl bych věřit tomu, že ji naplní. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Pan Hašek rozhodně nebude v žádné z uvolněných nebo neuvolněných funkcí v rámci hejtmanství.

Jak moc vůbec při povolebním vyjednávání byla jihomoravská buňka hnutí ANO autonomní? Jinde v krajích do vyjednávání dost aktivně zasahoval předseda Andrej Babiš. Ptám se proto, že také on se v kampani hodně ostře proti Haškovi vymezoval.
Vzájemně jsme se informovali, to je vše. Naše autonomie tady byla poměrně silná. Jsem nakonec součástí celostátního vedení hnutí ANO, takže jsme byli v podstatě denně v kontaktu jak s prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem, tak také s předsedou Babišem. Ale že by nám do toho jakkoli zasahoval, to určitě ne.