Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za každou chybu vysadíme strom, říká šéf úspěšné IT firmy Kentico software

  7:19aktualizováno  7:19
Nedávno se brněnská společnost Kentico software stěhovala do nových kanceláří, kde nechybějí stoly na ping-pong či fotbálek. IT firma Petra Palase chce pro svých 137 zaměstnanců ty nejlepší podmínky, aby mohli vyvíjet software, který dokáže konkurovat americkým firmám.

Kentico software - šéf Petr Palas. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před devíti lety založil Petr Palas v Brně IT firmu Kentico software a už po prvním roce přibral tři zaměstnance. Od té doby společnost neustále roste a dnes mezi její zákazníky patří zvučná jména jako Microsoft, Sony, Mazda či Bacardi. V Česku její software využívá například portál Kudyznudy.cz. Z Brna se přesto firma stěhovat nebude. "Je tu velký počet absolventů a dobrá infrastruktura. Jen nám trochu chybí lepší letecké spojení," podotkl Palas.

Je pravda, že firma vznikla na základě vaší diplomové práce?
Částečně. Této oblasti jsem se věnoval už od prvního semestru během studia, a to při škole i v zaměstnání. Dělal jsem produktového manažera zaměřeného na produkty vývojářů. Při tom jsem zjistil, že je na trhu prostor pro software ke tvorbě webových stránek. Po pěti letech ve firmě jsem se rozhodl založit svou vlastní.

Petr Palas

  • Narodil se 16. října 1979 v Hlinsku.
  • Je ženatý, má jednu dceru a dva psy.
  • Absolvoval bakalářské studium na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně.
  • V letech 1999–2004 pracoval ve firmě Moravia IT.

Jak vypadaly začátky?
Věděl jsem, že musím dodat co nejdřív na trh nějaký produkt, byť bude nedokonalý. Kdyby naši zaměstnanci dnes viděli, jak ten software tehdy vypadal, asi by se smáli. Asi po čtvrt roce jsem měl první verzi, kterou jsem mohl nabízet a získat zpětnou vazbu. Asi po šesti měsících od založení firmy jsem získal prvního zákazníka. Byl z Ameriky – firma Gibson, která vyrábí hudební nástroje. Dodnes jsou našimi zákazníky.

Pak se firma rychle rozvíjela. V čem jste lepší než konkurence?
Dodáváme produkt, který se dá opakovaně použít. Oproti globální konkurenci máme také výhodu, že náš software poskytuje ucelené řešení pro celou řadu oblastí v jednom balíku. Pokrýváme tvorbu webových stránek, internetových obchodů a internetových komunit, ale i veškeré marketingové aktivity na internetu. To nabízí jen velmi málo firem. A rozvíjíme také agilní vývojové metody, abychom byli flexibilnější než konkurence.

Co tím myslíte?
Ve světě IT existují metody, jak nejlépe vyvíjet software. V současnosti je populární agilní vývoj. To znamená, že se nesnažíte naplánovat vše na rok dopředu, ale pracujete v krátkých sprintech. Takže si řeknete, že za další dva týdny vyvinete určitý produkt, za dva týdny se podíváte, co dalšího zákazníci chtějí, a opět to začnete vyvíjet. Je to proto, abychom rychleji reagovali na potřeby zákazníků. Máme také vytvořený tým lidí, kteří se věnují jen tomu, aby náš software byl co nejjednodušší. Sledují, kde se uživatelé produktu ztrácí, co je složité.

V Brně je řada IT firem. Máte mezi nimi přímou konkurenci?
Ne. Tady se dělají jiné typy produktů, třeba AVG má antiviry, Y Soft zase vyrábí řešení pro správu tisku. Našimi konkurenty jsou globální firmy, řádově asi pět společností hlavně z USA a Skandinávie. Většinu obratu taky máme z USA, v Česku jen jedno procento ročně.

Fotogalerie

Může česká firma soupeřit v IT technologiích s Američany?
Musíme se odlišovat. Kromě toho, že máme ucelené řešení, jsme i velmi otevřenou firmou pro zákazníky a partnery. Snažíme se o osobní přístup. Na světovém trhu jsme navíc schopní konkurovat i cenově. Ale samozřejmě je to tvrdý boj.

Stěhovali jste se do nových kanceláří na Nových Sadech, jaké podmínky tam zaměstnanci mají?
Kanceláře jsou odrazem naší firemní filozofie. Snažíme se, abychom měli spokojené zaměstnance, kteří se mohou soustředit na práci. Spokojení zaměstnanci jsou základem pro kvalitní produkty a spokojené zákazníky.

Co tedy mohou zaměstnanci v kancelářích využívat?
Od začátku jsme si řekli, že nechceme klasický open space, kdy sedí stovka lidí v jedné velké místnosti a navzájem se ruší. Máme kanceláře zorganizované podle týmů, které pracují na určitém produktu. Mohou tak sdílet informace a zároveň se neruší. Když si potřebují zavolat, mohou odejít do jiných prostor a vyřešit hovor nebo videokonferenci v klidu. Máme i několik relaxačních zón. Oblíbené jsou fotbálky, ale máme třeba i místnosti, jako je knihovna.

Mají zaměstnanci pravidelnou pracovní dobu?
Někdo chodí třeba po jedné odpoledne a pak je tady do noci, pracovní doba je flexibilní. Proto máme třeba i místnosti, kde jsou spací pytle. Dokonce je tu i pračka se sušičkou.

V kuchyňce máte rozvěšené fotografie zaměstnanců, jak sází stromy. O jakou akci šlo?
Jmenuje se to Trees for bugs, tedy stromy za chyby v programech. Když nám zákazník nahlásí nějakou chybu v softwaru, zavazujeme se, že ho do sedmi dnů opravíme. Současně za každou chybu vysadíme strom. Dvakrát do roka pak naši zaměstnanci vyrazí sázet. Chyby neskrýváme. Strom má navíc visačku se jménem člověka, který chybu nahlásil.

Zaměstnáváte hodně studentů, podobně jako jste začínal vy?
Ano, zejména na technické pozice. Zpočátku to byla nutnost, protože jsme si nemohli dovolit zaplatit zkušené vývojáře. Studenty jsme si postupně vychovávali a velká část z nich tu dodnes pracuje.

Asi máte hodně nízký věkový průměr.
Je to někde kolem 26 let. Máme ale i starší zaměstnance, než jsem já. (smích)

Ve firmě je nyní 137 zaměstnanců. Všichni pracují v Brně?
V České republice pracuje 112 zaměstnanců. Další máme na pobočkách v USA, Velké Británii a Austrálii.

Jak se dál chcete rozvíjet?
V posledních letech jsme rostli o desítky procent každý rok a chtěli bychom růst udržet. Máme k tomu dobré podmínky, protože i trh se stále rozvíjí. Příští rok budeme otevírat pobočku v Nizozemí.

Nečekáte, že se růst trhu s webovými stránkami zastaví? Někdy přece musí přijít strop.
Trh se pořád rozvíjí, dospívá, pořád se vyvíjí potřeby zákazníků. Ti už dnes nechtějí jen nové webové stránky, ale dívají se mnohem víc na to, co jim přinesou. Když máte e-shop, chcete, aby vám zajistil co nejvíc prodejů. Když máte firemní stránky, chcete, aby vám přinesly nové zákazníky. Už nestačí jen mít nějaký web.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Najdete na iDNES.cz