Historik Vlastimil Schildberger mladší se svezl tramvají se studentkou...

Historik Vlastimil Schildberger mladší se svezl tramvají se studentkou žurnalistiky Kateřinou Šmajzrovou a vyprávěl o konci druhé světové války v Brně. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Na konci války se v Brně bojovalo o cestu do Prahy, říká historik

  • 1
O brněnské historii by dokázal vykládat hodiny, krátký rozhovor je tak spíš malou upoutávkou na zajímavosti, kterými si moravská metropole prošla na konci druhé světové války. Jak to před devětašedesáti lety bylo, vyprávěl brněnský historik Vlastimil Schildberger mladší.

Blíží se 8. květen, výročí konce druhé světové války. Jak to tehdy vypadalo v Brně?
Brno bylo osvobozeno 26. dubna 1945. Těžké boje probíhaly hlavně jižně od Brna, u Lanžhota, a potom před Brnem u Ořechova. Přestože ho sovětská vojska dobyla, podnikla německá armáda protiútok. A po znovudobytí Ořechova Sověty vedla vojska pod vedením maršála Malinovského frontální útok na Brno, přišla přes Heršpice a Komárov.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES, který vzniká v tramvaji jedoucí z Hlavního nádraží na ulici Česká. Studentka žurnalistiky Kateřina Šmajzrová se tentokrát svezla s historikem Vlastimilem Schildbergerem ml., který se podílel na třídílné fotoknize s názvem Brno v letech nesvobody 1939–1945.

Bylo Brno svědkem velkých bojů?
Tady v Brně se fronta zastavila v Řečkovicích, kde německá armáda bránila cestu do Prahy, tehdy se totiž jezdilo na Prahu přes Hradec Králové. A tam se bojovalo až do 9. května, kdy se německá armáda vzdala. Zajímavé taky je, že tady v bojích o město padli dva velcí generálové, sovětský generál Kozyr a německý generál Kellner. A nedávno jsme taky exhumovali tělo jednoho z nejlepších německých tankistů druhé světové války.

Které části Brna byly válkou nejvíce zasaženy?
Brno zažilo americké i sovětské nálety. Během těch amerických, ještě v roce 1944, bylo bombardováno třeba náměstí Svobody, ulice Jezuitská nebo Špilberk. Jeden ze sovětských náletů už na konci války zasáhl Koliště, a protože nebyl vyhlášen letecký poplach, tak tam tehdy zahynulo hodně lidí.

Jak vypadalo právě náměstí Svobody za druhé světové války?
Taky tam tehdy jezdily tramvaje a taky tam býval hříbek, kde byly veřejné záchodky.

Kde se dají v Brně ještě najít pozůstatky války?
Třeba na Údolní, naproti porodnici, je stále ještě velká proluka. Nebo na Kozí, tam je to znatelné. Je ale škoda, že z domů mizí ruské nápisy, na kterých stálo "miny nět", tedy odminováno. Němci totiž domy často zaminovávali a sovětští ženisté je pak takhle označovali, když je vyčistili. Takový nápis je zachovaný třeba na Hroznové ulici, jinde ale zmizely.

Jaký máte vy sám vztah k Brnu, kam si ve městě nejraději zajdete?
Narodil jsem se tu, takže dobrý. Rád chodím na Špilberk nebo Petrov, jinak bohužel v Brně moc památek není. Mrzí mě i provoz na náměstí Svobody, představoval bych si tam spíš nějaké korzo.

Jak si bude v tomto roce Brno konec druhé světové války připomínat?
Brno pořádalo pietní akt na konci dubna u výročí osvobození na Ústředním hřbitově a tradičně bývá i pietní akt v Ořechově, kde se předvádějí i ukázky tehdejších střetů. Teď ve čtvrtek bude pieta na Kounicových kolejích u věznic gestapa, které fungovaly až do posledních dní války. Ke konci války už byly přeplněné, tak se tam střílelo i do týla, nejmladší obětí byl asi dvanáctiletý chlapec.