Spisovatelka Naďa Horáková se podílí na tvorbě scénářů seriálu Policie Modrava....

Spisovatelka Naďa Horáková se podílí na tvorbě scénářů seriálu Policie Modrava. Narodila se v Hodoníně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Policie Modrava byla na začátku loterie, líčí scénáristka

  • 1
Proslavila se jako autorka historických románů. Vytvořila i cyklus příběhů z Brna, odehrávajících se v polovině 14. století. Před několika lety Naďu Horákovou z Mutěnic na Hodonínsku oslovil režisér Jaroslav Soukup a společně vytvořili scénář ke kriminálnímu seriálu Policie Modrava. Diváci se mohou těšit i na druhou sérii.

Jak vás napadlo, že budete psát knihy? Hodně lidí se asi odhodlává, ale bojí se, že třeba neuspějí.
Prostě se to nějak sešlo. Vystudovala jsem český jazyk a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Takže ke psaní mám blízko a hodně jsem četla. Vždycky jsem byla knihomol. A myslím, že roli sehrála i genetika. Zkoumala jsem rodokmen a zjistila jsem, že máme v rodině dva spisovatele: Roberta Musila, jehož kniha Muž bez vlastností byla prohlášena nejlepším románem 20. století, a pak také Aloise Musila, který ovlivňoval politiku v prvních dvaceti letech 20. století. Byl přítelem císaře Karla I. a zpovědníkem císařovny Zity.

Naďa Horáková

  • Narozena r. 1962 v Hodoníně.
  • Vyučuje na základní škole.
  • Vystudovala český jazyk a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
  • Píše historické romány a detektivky. Je spoluautorkou seriálu Policie Modrava.
  • Nyní pracuje na historickém románu Nebeklíč. Odehrává se v polovině 18. století na Opavsku v německé vesnici Svobodné Heřmanice a jedná se o doložený proces s upíry.

Mají vaše knihy reálný základ?
Většinou ano. Historické náměty hledám vždycky při četbě odborné literatury. Řekla bych, že studuji víc, než když jsem byla na vysoké škole. Když mě něco zaujme, tak v tom prostě musím ležet. Teď se hodně věnuji matrikám z 18. století, kde hledám další informace o mých předcích. Dnes už jsou matriky v digitalizované formě, to je výborná věc.

Většina knih obsahuje i kriminální zápletku.
Vždycky je to tak, že začnu psát nějaký román a nemá tam být detektivní zápletka. Ale pokaždé se mně tam nějak vloudí. Někdy si i nadávám: Proč se ti to tam zase objevuje?! (směje se)

Kromě knížek píšete i scénáře k seriálu Policie Modrava. Jak jste se k tomu dostala?
Ozval se mi pan režisér Jaroslav Soukup a nabídl mi, jestli bych s ním nechtěla začít psát nový seriál. V té chvíli jsme ale nevěděli, jestli ho televize Nova vezme. Byla to vlastně loterie. Pan režisér měl namyšlené tři hlavní postavy včetně kapitánky Jany Vinické. Postupně jsme vymysleli jejich životopisy a také to, jak bude vypadat policejní stanice.

Na scénáři se podílel i Miroslav Vaic.
Pan režisér ho přizval, protože je zkušený. Celý projekt byl časově náročný a kvůli práci učitelky jsem nestíhala psát všechny scénáře.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celé jižní Moravy.

Jak vznikl název Policie Modrava?
Když jsme psali scénář, tak na Modravě byla ještě policejní stanice. Když jsme ho dopsali, tak služebnu zrušili. A Policie Kašperské Hory už nebylo tak zajímavé jméno, tak jsme nechali Modrava.

Psaní scénářů je ale odlišné od knih. Jak jste se to naučila?
Přečetla jsem několik knih o tom, jak se píší scénáře. Měla jsem navíc štěstí, že jsem mohla spolupracovat s panem Soukupem, který byl mým učitelem.

Překvapila vás nabídka od pana režiséra Soukupa?
Už jsme spolu v minulosti spolupracovali. Psali jsme scénář k pokračování filmu Byl jednou jeden polda. Respektive ke čtvrtému dílu. Byla to víceméně pohádka, jak major Maisner vyčistí hrad Švihov od strašidel, protože tam měl být summit NATO. Na natáčení se ale nesehnaly peníze, protože tam bylo hodně nákladných triků.