Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozkopaný Úvoz může ohrozit uzavírku Husovy ulice

  5:59aktualizováno  5:59
Značky zákaz vjezdu se na Husově ulici objeví už tuto sobotu. Jedna ze dvou nejdůležitějších tepen v centru města se zavře kvůli rekonstrukci na déle než rok. Velká část řidičů bude uzavřenou ulici objíždět po Úvoze. Ten je ale rozkopaný.

Husova ulice | foto: Radek MičaMF DNES

Na nejvytíženější křižovatce s Údolní ulicí, kde se čekají největší problémy, totiž místo nového asfaltu zejí pár dní před začátkem uzavírky v zemi hluboké díry, které auta složitě objíždějí, a ve všech okolních ulicích se tvoří kolony. Od okamžiku, kdy ulici opustili vodárenští dělníci, přitom uplynulo jen pár dnů. Nyní silnici rozkopali plynaři.

Úředníky, kteří mají problematiku uzavírky Husovy na starosti, to rozčílilo. "Je to velmi kontroverzní krok. Nemá to tam být," řekl technický ředitel Brněnských komunikací Josef Luňáček. Jeho kolega, správní ředitel Roman Nekula, včera s vedením Jihomoravské plynárenské i vedením města jednal. "Plynárny slíbily, že do pátku bude všechno hotovo a zapraveno," uvedl Nekula.

I tak ale spokojený není. Plynaři totiž rozkopali zbrusu nový asfalt, který na silnici pár týdnů předtím položila firma opravující vedení vody.

Podle mluvčího Jihomoravské plynárenské museli. "Byly tam zjištěny úniky," řekl Jiří Bezděk s tím, že plynaři sice o únicích věděli už při předchozí stavbě, museli ale počkat, až bude asfalt hotový a pak jej rozkopat znovu.
 
Plynaři opravují ulici jako "havárii"
"Takové jsou podmínky, které jsme dostali od magistrátu," svaluje Bezděk vinu za zbytečnou práci a ohrožení mnohonásobně větší rekonstrukce Husovy ulice na město. Plynaři mohli ulici rozkopat tak rychle proto, že využili "institutu havárie". Úředníci jim potom zásah obvykle povolí i bez obvyklých schvalovacích procesů, které by rozkopání ulice oddálily.

"Domníváme se, že institut havárie je zneužívaný. Odbor dopravy si vypracoval statistiku a zjistil, že přes havárie řeší plynárny většinu oprav," podotkl Nekula. "Je to bezúčelné vynakládání prostředků a ještě tím obtěžujeme řidiče."
 
A doplnil, že rozkopaný Úvoz bude problematický i z hlediska záruky, kterou poskytovala firma, jež cestu rozkopala. Bezděk totiž tvrdí, že opravy určitě skončí v pátek, tak aby nezpůsobily problémy. "Zhotovitel se zavázal, že v pátek do dvanácti hodin dojde k předání stanoviště," řekl mluvčí.

Pokud by se tak nestalo, rekonstrukce Husovy ulice by zřejmě i tak začala v sobotu. "Nechci takovou situaci předjímat, ale domnívám se, že vše začne podle plánu," doplnil správní ředitel Brněnských komunikací. Největší nápor na objížďku přijde na začátku příštího týdne.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz