Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno bude hospodařit s rekordním rozpočtem. Přidá na kulturu či školství

  14:31aktualizováno  14:31
Zhruba o 400 milionů korun větší než loni. A více peněz na školství, kulturu nebo dopravu. Takový bude rozpočet Brna na rok 2016, který na úterním zasedání schválili zastupitelé. Vedení města bude hospodařit s 11,3 miliardy.

V roce 2016 půjde v Brně víc peněz do kultury - jak na platy divadelníků, tak například na rekonstrukci fasády Janáčkova divadla. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Investice jsme oproti loňsku navýšili o 150 milionů. Nejvíce na vodohospodářskou a dopravní infrastrukturu a školství,“ poznamenal primátor Petr Vokřál (ANO).

Hlavní oblasti rozpočtu Brna

Doprava
2016: 2,56 mld. Kč
2015: 2,41 mld. Kč

Školství
2016: 286,77 mil. Kč
2015: 280 mil. Kč

Kultura
2016 813 mil. Kč
2015: 750 mil. Kč

Sociální péče
2016: 400 mil. Kč
2015: 362 mil. Kč

Městská policie
2016: 394,9 mil. Kč
2015: 367,2 mil. Kč

Celkový rozpočet
2016 :11,08 mld. Kč
2015: 10,68 mld. Kč

Pozn.: Jde o schválené návrhy rozpočtů.

Zdroj: Magistrát města Brna

Zastupitelé také dali více peněz na kulturu, která byla v minulých letech podfinancovaná kvůli ekonomické krizi. O tři stovky milionů klesne i dluh města.

Na rozdíl mezi příjmy a výdaji chce koalice využít téměř miliardovou rezervu, kterou má město k dispozici z minulých let. A to třeba na přípravu výstavby Janáčkova kulturního centra či fotbalového stadionu za Lužánkami. Stejně jako minulý týden při veřejném projednávání rozpočtu ji za to i v úterý tvrdě kritizovala opozice.

„Za osm let, co jsem byl v čele města, jsme snížili zadluženost. Novému vedení jsem nechal jednu miliardu v rezervě, kterou chce teď utratit,“ rozčiloval se bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD).

Podle současného brněnského primátora Vokřála ale návrh rozpočtu počítá v příštím roce s dalšími příjmy. Například 450 miliony korun za prodej čistírny odpadních vod v Modřicích. „I když jsme byli kritizováni za zvyšování zadluženosti města, není to pravda. Předpokládáme doplnění rezerv právě z prodeje některých nemovitostí,“ dodal Vokřál.

MF DNES přináší výběr konkrétních projektů, na které půjdou příští rok peníze.

1Doprava a infrastruktura

Po patnácti letech příprav mají dělníci konečně začít překládat tramvajovou trať v Plotní ulici. Jen příští rok vyjde stavba na 50 milionů korun, celkem má stát dokonce víc než 830 milionů. Do přípravy další tramvajové trati se město pustí v Bohunicích z Osové ulice ke kampusu – za 13 milionů.

Pokračovat bude i výstavba Velkého městského okruhu na Tomkově náměstí za 40 milionů korun a za 69 milionů dokončení rekonstrukce ulic Minská–Horova, která začala už letos. Na 15 milionů vyjde město podpora nové letecké linky z Tuřan na velké mezinárodní letiště v Mnichově.

Zastupitelé mysleli v rozpočtu i na cyklisty. Na vybudování systému veřejného sdílení kol, takzvaného bikesharingu, dají půl milionu korun. Za 16 milionů také vyroste parkoviště pro 140 aut při Spodní ulici v Bohunicích. A pokračovat bude rovněž budování kanalizace a vodovodů v celém městě. Příští rok za 623 milionů.

2Kultura a volný čas

I v příštím roce bude pokračovat rekonstrukce fasády Janáčkova divadla, která vyjde na 25 milionů korun. Dalších 15 milionů půjde i na ostatní úpravy.

Kromě toho, že Národní divadlo Brno může koupit hudební nástroje za více než 3 miliony korun, zvednou se také platy divadelníkům. Průměrně asi o dva tisíce korun měsíčně.

„Přistoupili jsme k tomu, protože vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří pracují v divadlech, mají platy hluboko pod celostátním průměrem,“ vysvětlil primátor Vokřál. Zvýšení se týká Národního divadla Brno, Městského divadla, Divadla Radost a Centra experimentálního divadla (Husa na provázku). Více dostanou i brněnští filharmonici.

Návštěvníci zoologické zahrady se naopak mohou těšit na nový výběh pro šimpanze za 20 milionů.

3Brněnské výstaviště

Na plánovaný nákup dvou třetin akcií společnosti Veletrhy Brno půjde 233 milionů korun. Částku zařadila koalice do rozpočtu na příští rok na poslední chvíli, v původním návrhu nebyla. „Peníze by měly být uvolněné v únoru, jakmile podepíšeme smlouvu s Messe Düsseldorf o převzetí akcií,“ vysvětlil primátor Vokřál.

4Školství

Většina z 280 milionů korun půjde na opravy mateřských a základních škol. Z toho 20 milionů na výstavbu šestitřídní mateřské školy na sídlišti Kamechy, která má být hotová až v roce 2017.

Více peněz dostanou i čtyři školy, které pracují s dětmi v sociálně vyloučených lokalitách. Na platy učitelů základních škol Křenová, Merhautova, náměstí Republiky a náměstí 28. října půjde 4,3 milionu korun navíc. Město tak chce pokračovat v úspěšném projektu, který původně zaplatila Evropská unie.

5Sociální oblast

Zde jsou v plánu dva velké pečovatelské domy pro stovky starých lidí. Příští rok vyčlení na začátek výstavby domu v Tuřanech-Holáskách 20 milionů korun a dalších 35 milionů na dům s pečovatelskou službou v Mlýnské ulici.

K tomu přidá 6,6 milionu na opravy domu v Zámečnické ulici v centru Brna, hned u náměstí Svobody, kde město chystá takzvané sdílené bydlení seniorů. To bude určené pro lidi, kteří jsou schopní se o sebe postarat, ale nechtějí nebo nemohou bydlet sami.

6Zdravotnictví

Ačkoli Brno vlastní dvě nemocnice, největší částka, 23 milionů, půjde na rekonstrukci polikliniky Zahradníkova. Nemocnice Milosrdných bratří přitom dostane na investice šest milionů a Úrazová nemocnice jen 200 tisíc korun.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Najdete na iDNES.cz