Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno bude hospodařit s rekordním rozpočtem. Přidá na kulturu či školství

  14:31aktualizováno  14:31
Zhruba o 400 milionů korun větší než loni. A více peněz na školství, kulturu nebo dopravu. Takový bude rozpočet Brna na rok 2016, který na úterním zasedání schválili zastupitelé. Vedení města bude hospodařit s 11,3 miliardy.

V roce 2016 půjde v Brně víc peněz do kultury - jak na platy divadelníků, tak například na rekonstrukci fasády Janáčkova divadla. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Investice jsme oproti loňsku navýšili o 150 milionů. Nejvíce na vodohospodářskou a dopravní infrastrukturu a školství,“ poznamenal primátor Petr Vokřál (ANO).

Hlavní oblasti rozpočtu Brna

Doprava
2016: 2,56 mld. Kč
2015: 2,41 mld. Kč

Školství
2016: 286,77 mil. Kč
2015: 280 mil. Kč

Kultura
2016 813 mil. Kč
2015: 750 mil. Kč

Sociální péče
2016: 400 mil. Kč
2015: 362 mil. Kč

Městská policie
2016: 394,9 mil. Kč
2015: 367,2 mil. Kč

Celkový rozpočet
2016 :11,08 mld. Kč
2015: 10,68 mld. Kč

Pozn.: Jde o schválené návrhy rozpočtů.

Zdroj: Magistrát města Brna

Zastupitelé také dali více peněz na kulturu, která byla v minulých letech podfinancovaná kvůli ekonomické krizi. O tři stovky milionů klesne i dluh města.

Na rozdíl mezi příjmy a výdaji chce koalice využít téměř miliardovou rezervu, kterou má město k dispozici z minulých let. A to třeba na přípravu výstavby Janáčkova kulturního centra či fotbalového stadionu za Lužánkami. Stejně jako minulý týden při veřejném projednávání rozpočtu ji za to i v úterý tvrdě kritizovala opozice.

„Za osm let, co jsem byl v čele města, jsme snížili zadluženost. Novému vedení jsem nechal jednu miliardu v rezervě, kterou chce teď utratit,“ rozčiloval se bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD).

Podle současného brněnského primátora Vokřála ale návrh rozpočtu počítá v příštím roce s dalšími příjmy. Například 450 miliony korun za prodej čistírny odpadních vod v Modřicích. „I když jsme byli kritizováni za zvyšování zadluženosti města, není to pravda. Předpokládáme doplnění rezerv právě z prodeje některých nemovitostí,“ dodal Vokřál.

MF DNES přináší výběr konkrétních projektů, na které půjdou příští rok peníze.

1Doprava a infrastruktura

Po patnácti letech příprav mají dělníci konečně začít překládat tramvajovou trať v Plotní ulici. Jen příští rok vyjde stavba na 50 milionů korun, celkem má stát dokonce víc než 830 milionů. Do přípravy další tramvajové trati se město pustí v Bohunicích z Osové ulice ke kampusu – za 13 milionů.

Pokračovat bude i výstavba Velkého městského okruhu na Tomkově náměstí za 40 milionů korun a za 69 milionů dokončení rekonstrukce ulic Minská–Horova, která začala už letos. Na 15 milionů vyjde město podpora nové letecké linky z Tuřan na velké mezinárodní letiště v Mnichově.

Zastupitelé mysleli v rozpočtu i na cyklisty. Na vybudování systému veřejného sdílení kol, takzvaného bikesharingu, dají půl milionu korun. Za 16 milionů také vyroste parkoviště pro 140 aut při Spodní ulici v Bohunicích. A pokračovat bude rovněž budování kanalizace a vodovodů v celém městě. Příští rok za 623 milionů.

2Kultura a volný čas

I v příštím roce bude pokračovat rekonstrukce fasády Janáčkova divadla, která vyjde na 25 milionů korun. Dalších 15 milionů půjde i na ostatní úpravy.

Kromě toho, že Národní divadlo Brno může koupit hudební nástroje za více než 3 miliony korun, zvednou se také platy divadelníkům. Průměrně asi o dva tisíce korun měsíčně.

„Přistoupili jsme k tomu, protože vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří pracují v divadlech, mají platy hluboko pod celostátním průměrem,“ vysvětlil primátor Vokřál. Zvýšení se týká Národního divadla Brno, Městského divadla, Divadla Radost a Centra experimentálního divadla (Husa na provázku). Více dostanou i brněnští filharmonici.

Návštěvníci zoologické zahrady se naopak mohou těšit na nový výběh pro šimpanze za 20 milionů.

3Brněnské výstaviště

Na plánovaný nákup dvou třetin akcií společnosti Veletrhy Brno půjde 233 milionů korun. Částku zařadila koalice do rozpočtu na příští rok na poslední chvíli, v původním návrhu nebyla. „Peníze by měly být uvolněné v únoru, jakmile podepíšeme smlouvu s Messe Düsseldorf o převzetí akcií,“ vysvětlil primátor Vokřál.

4Školství

Většina z 280 milionů korun půjde na opravy mateřských a základních škol. Z toho 20 milionů na výstavbu šestitřídní mateřské školy na sídlišti Kamechy, která má být hotová až v roce 2017.

Více peněz dostanou i čtyři školy, které pracují s dětmi v sociálně vyloučených lokalitách. Na platy učitelů základních škol Křenová, Merhautova, náměstí Republiky a náměstí 28. října půjde 4,3 milionu korun navíc. Město tak chce pokračovat v úspěšném projektu, který původně zaplatila Evropská unie.

5Sociální oblast

Zde jsou v plánu dva velké pečovatelské domy pro stovky starých lidí. Příští rok vyčlení na začátek výstavby domu v Tuřanech-Holáskách 20 milionů korun a dalších 35 milionů na dům s pečovatelskou službou v Mlýnské ulici.

K tomu přidá 6,6 milionu na opravy domu v Zámečnické ulici v centru Brna, hned u náměstí Svobody, kde město chystá takzvané sdílené bydlení seniorů. To bude určené pro lidi, kteří jsou schopní se o sebe postarat, ale nechtějí nebo nemohou bydlet sami.

6Zdravotnictví

Ačkoli Brno vlastní dvě nemocnice, největší částka, 23 milionů, půjde na rekonstrukci polikliniky Zahradníkova. Nemocnice Milosrdných bratří přitom dostane na investice šest milionů a Úrazová nemocnice jen 200 tisíc korun.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Ukázali jsme, že lze zaútočit na bezpečnost čipů, říká brněnský expert

Sedmatřicetiletý Petr Švenda je výzkumník a pedagog na Fakultě informatiky...

Brněnský expert na bezpečnost IT systémů Petr Švenda bude dávat svým nejbližším pod stromeček zařízení proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz