Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo příští rok opraví budovy škol, Břeclav si půjčí na smuteční síň

  18:01aktualizováno  18:01
Tři okresní města z jižní Moravy v pondělí schválila rozpočty na příští rok. Opoziční zastupitelé Znojma vyčítají vedení města vyšší platy, v Břeclavi řešili další úvěr. Ve Vyškově se politici rychle shodli.

Takto by měl vypadat nový zimní stadion ve Vyškově. Výrazným prvkem bude oblouková střecha a vstup, který bude v 1. patře budovy. | foto: Městský úřad Vyškov

„Výdělek města po odečtení jednorázových příjmů neustále klesá. Oproti tomu roste vnitřní spotřeba, především mzdy, které se zvýšily ze 79 na 90 milionů. Průměrné platy na úřadě se tak zvednou téměř o čtyři tisíce korun na 30,3 tisíce hrubého,“ vypočítal opoziční zastupitel Znojma Karel Fiala (Pro Znojmo).

Podle starosty Vlastimila Gabrhela (ČSSD) ale koalice za navýšení mezd nemůže. „Není v uvozovkách dobrovolné, vychází z tabulek a zákona,“ oponoval.

Další zástupce opozice Pavel Jajtner (KDU-ČSL) upozorňoval, že mimořádné příjmy za prodej bytů a pozemků ve výši necelých 95 milionů se už nikdy nebudou opakovat. Starosta kritiku opozice na zasedání odmítal s tím, že na připomínky měla dostatek času. „Nedostal jsem od vás ani jeden impulz, přátelé,“ reagoval Gabrhel.

Znojmo opraví školy i střechu zimního stadionu

Peníze z městské kasy v příštím roce poputují zejména na obnovu dolního parku (více čtěte zde). Celkem 24,3 milionu korun spolknou investice do základních a mateřských škol.

Dalších 13 milionů padne na rekonstrukci střechy zimního stadionu, ve kterém hokejoví Orli hrají mezinárodní EBEL. Víc peněz dostane příští rok i Znojemská Beseda, která má v kompetenci podporu kultury a rozvoj cestovního ruchu.

Přes veškeré výdaje město podle starosty skončí v přebytku, a vznikne tak rezerva na spolufinancování evropských projektů. Znojemský politolog Jaromír Příkazský ale tvrdí, že vedení města má ohledně dotací a dlouhodobé koncepce velký prostor pro zlepšení.

„Zaráží mě, že ve srovnání s mnohými jinými městy neusiluje pořádně o peníze z evropských fondů. Celkově jde o ‚standardní‘ rozpočet Znojma, který nevybočuje z tradice polistopadové éry. Opět se nevede fundovaná diskuse o jeho struktuře, základních parametrech a celkové ekonomické koncepci,“ poznamenal Příkazský.

V Břeclavi se řidiči můžou těšit na moderní semafory

Oproti tomu v Břeclavi se v rozpočtu zaměřují hlavně na dlouhodobé projekty, které městskou kasu zatíží na několik let. V letech 2016 až 2018 radnice plánuje investice za 230 milionů korun. Z dotací by mohli získat 50 milionů korun, zhruba 90 milionu si bude město muset půjčit.

Rozpočty okresních měst na jižní Moravě na rok 2016

Brno
Rozpočet: 11,08 mld. Kč
Termín: schválili v úterý 8. 12.

Znojmo
Rozpočet: 718 mil. Kč
Termín: schválili v pondělí

Břeclav
Rozpočet: 486 mil. Kč
Termín: schválili v pondělí

Vyškov
Rozpočet: 409 mil. Kč
Termín: schválili v pondělí

Blansko
Rozpočet: 398 mil. Kč
Termín: schválili v úterý

Hodonín
Rozpočet: 438 mil. Kč
Termín: budou hlasovat v lednu

Pozn.: Jde o návrhy, skutečné čerpání peněz se může během roku změnit.

Peníze mají putovat na modernizaci semaforů, stavbu smuteční obřadní síně u městského hřbitova v Lanžhotské ulici, dům s pečovatelskou službou v Hájové ulici a sběrné dvory.

V plánu jsou také protipovodňová opatření a jednotný systém varování obyvatelstva.

Podle starosty Pavla Dominika (Pro region) jsou nyní úvěrové sazby na takové úrovni, že „by byl hřích si peníze nepůjčit“. Město přitom do roku 2018 splácí úvěr z minulosti, teprve potom začne řešit ukrajování toho nového.

Až do roku 2025 tak na něj bude dávat 12,5 milionu ročně.

Opozice chtěla, aby byl úvěr navázaný jen na projekty, na které Břeclav získá dotaci. „Kdyby na to město přistoupilo, tak by při patnáctiprocentní vlastní účasti mohlo těch 90 milionů změnit až na 600 milionů. Za ty peníze se dá Břeclav doslova vyšperkovat,“ uvedl Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Vyškov: hotovo za 40 minut, stadion zatím jen v přípravě

Prakticky bez diskuse proběhlo jednání o rozpočtu ve Vyškově. Zastupitelé odcházeli domů po čtyřiceti minutách. „Domnívám se, že jsme jedno z mála měst v České republice, kde jsou všechny důležité dokumenty schváleny všemi hlasy,“ pochvaloval si starosta Karel Goldemund.

Přestože bude pro Vyškov nejdůležitější investicí následujících několika let výstavba nového zimního stadionu, do rozpočtu na příští rok je na něj zatím vyčleněná pouze rezerva 37 milionů korun. Vedení města totiž přesně neví, s jakým objemem peněz má počítat (více o stavbě stadionu čtěte zde).

Mimo to se radnice chce v příštím roce výrazně zaměřit na opravy městských bytů.

„Dvanáct milionů směřuje na rekonstrukci budovy Žižkova, téměř 5,5 milionu na sídliště Dukelská a 2,5 milionu na zateplení bytového domu Pivovarská. V rozpočtu počítáme i s rekonstrukcí budovy městské policie za osm milionů,“ upozornil Stanislav Kolařík z kanceláře starosty.

Hodonín: prioritou bude oprava bazénu

Hodonín počítá v roce 2016 s rozpočtem 438 milionů korun. Zastupitelé ovšem schválili zatím pouze provozní výdaje, které jsou ve výši 329,6 milionů korun. Na investice, o nichž zastupitelé rozhodnou až na svém lednovém jednání, tak městu zůstane cca 108 milionů korun.

„Důvodem tohoto kroku je to, že jsme až při zateplování krytého bazénu zjistili, že jeho interiér je v havarijním stavu. Jeho oprava proto bude naší prioritou příštího roku. Zatím ale nevíme, kolik bude stát. Kromě toho se chceme zaměřit na komoditní dům a na akce dopravního charakteru,“ uvedl místostarosta Hodonína Jiří Janda.

Blansko: nové parkoviště má odlehčit dopravu u nemocnice

Rozpočet na příští rok v úterý schválili i zastupitelé v Blansku. Dvacetitisícové město bude hospodařit s téměř čtyřmi sty miliony korun, s tím, že příjmy i výdaje jsou podle návrhu vyrovnané. Pro hlasovalo všech přítomných 24 zastupitelů.

„Největší investiční akcí na příští rok je nové parkoviště nad nemocnici na ulici Zahradní, podle projektové dokumentace by mělo přijít na 16 milionů korun. To považuji za klíčový projekt, který významně odlehčí dopravě v okolí nemocnice, kde lidé nyní marně hledají místo na zaparkování. Další velkou investicí je úprava prostranství po hotelu Dukla, kde vznikne nové prostranství s parkem a kavárnou za 10 milionů korun,“ popsal starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

„Za klíčový ale považuji také schválení úvěru 20 milionů korun od Komerční banky, která vyhrála ve výběrovém řízení na dofinancování investicí města s dotací,“ dodal starosta. Blansko totiž získalo dotaci na právě probíhající zateplování budovy městského úřadu na náměstí Republiky a také na zlepšení IT technologií na městském úřadě.

Dotace ale přijdou až v příštím roce, proto chce vedení radnice banku požádat o překlenovací úvěr.

Blanenští by se příští rok měli dočkat opravy chodníků i rekonstrukcí silnic za téměř třicet milionů korun, rekonstrukce je plánovaná na ulici Těchovské, Havlíčkové nebo Polní a Na Milíři v Klepačově, rozpočet počítá i s opravou hřbitovní zdi nebo obřadní síně. Téměř dvacet milionů Blansko investuje i do opravy sportovišť, která město převzalo do svého majetku.

Autoři: , , ,Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Brněnské čtvrti Komín a Žabovřesky v kupní síle dohánějí Prahu

Obchodní řetězec H&M (ilustrační snímek)

Jihomoravanům se daří a mohou si dovolit nakoupit více zboží než před rokem. Brno ale v kupní síle svých obyvatel...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz