Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozpočty na Brněnsku: někde jen dočasné

  8:32aktualizováno  11:00
Čtyři největší města na Brněnsku už mají o svém rozpočtu na rok 2009 jasno. Toky peněz městskou kasou naplánovali politici ve Šlapanicích, Tišnově, v Rosicích i v Židlochovicích. Tam do rozpočtu ale ještě přibudou dotace.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Šlapanice:
Po splacení úvěrů má obec rozpočet na rok 2009 vyrovnaný. Příjmy i výdaje činí zhruba 145 milionů korun.

"Stěžejní investice města půjdou v příštím roce na údržbu a opravu místních komunikací, nebytových prostor či osvětlení - to je zhruba 15 až 16 milionů korun," uvedla mluvčí tamní radnice Magdalena Černá.

Druhá nejvyšší částka, zhruba deset milionů korun, poputuje ze šlapanického rozpočtu do školství, zejména na opravu základní školy. "Třetí nejvyšší investice je příspěvek Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicka. Přibližně osm milionů korun," dodala Černá.

Plán opatření kvůli stávající ekonomické krizi ve Šlapanicích nemají. "Počítalo se s tím. Proto byl rozpočet sestaven střízlivě," uvedla Černá.

Židlochovice:
Město v rozpočtu ještě nemá zanesené dotace. "Schválené je zatím jen to, co už víme, že dostaneme," okomentoval finanční plány starosta Židlochovic Jan Vitula.

Město chce příští rok vybudovat rozhlednu a opravit sídliště. "Právě o peníze na revitalizaci sídliště budeme žádat až na jaře. Bude třeba zhruba pět milionů korun," uvedl starosta.

Židlochovický rozpočet počítá s příjmy takřka 81 milionů korun a s výdaji zhruba 76 milionů korun. "Snížili jsme zátěž rozpočtu průběžným placením úvěru na čistírnu odpadních vod, který má město již deset let," dodal Vitula.

Tišnov:
V Tišnově schválili radní schodkový rozpočet. Plánované výdaje obce jsou asi 151 milionů korun a převyšují příjmy o zhruba 17 milionů. "Schodek pokryjeme z rezervních fondů z minulých let," uvedl vedoucí finančního odboru Jiljí Sedláček. Rezervní fondy pokryjí i dluh, který město splácí fondu životního prostředí.

Nejvíce peněz obec investuje do veřejných komunikací včetně chodníků. "Plánujeme dokončení parkoviště a opravu ulice Vágnerova," upřesnil Sedláček.

Radním se také podařilo získat dotace z takzvaných norských fondů. "Do roku 2010 by v Tišnově mělo vzniknout historické muzeum města," řekl Sedláček. Na muzeum město přispěje čtyřmi miliony korun, z fondů pak získalo dalších osm milionů. Ačkoli je rozpočet schodkový, byl podle Sedláčka schválen bez problémů.

Rosice:
Vyrovnaný rozpočet schválili v Rosicích. Příjmy a výdaje budou v příštím roce přibližně 113 milionů korun. "Nejvíce hodlá město investovat do kanalizací," řekl místostarosta Jaroslav Dytrych. Podle něj obec počítá s částkou kolem 22 milionů korun.

"Rozpočet pro příští rok se nijak zásadně neliší od předchozího roku," doplnil tajemník městského úřadu Radek Drnovský. V Rosicích plynule navazují na započaté projekty, například s úpravou kanalizací začali už letos.

Další městské kasy

Pohořelice: radní budou rozpočet schvalovat až na přelomu února a března. Má být vyrovnaný, plánované výdaje činí asi 216 milionů korun.

Ivančice: politici měli schvalovat rozpočtové provizorium 29. prosince. Bez dotací počítá návrh rozpočtu se sto miliony korun, s dotacemi se může vyšplhat na dvojnásobek.

Kuřim: zatím je schváleno provizorium, rozpočet politici projednají 27. ledna. Má být vyrovnaný. Provizorium počítá se zhruba 140 miliony korun.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz