Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozpočty na Brněnsku: někde jen dočasné

  8:32aktualizováno  11:00
Čtyři největší města na Brněnsku už mají o svém rozpočtu na rok 2009 jasno. Toky peněz městskou kasou naplánovali politici ve Šlapanicích, Tišnově, v Rosicích i v Židlochovicích. Tam do rozpočtu ale ještě přibudou dotace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šlapanice:
Po splacení úvěrů má obec rozpočet na rok 2009 vyrovnaný. Příjmy i výdaje činí zhruba 145 milionů korun.

"Stěžejní investice města půjdou v příštím roce na údržbu a opravu místních komunikací, nebytových prostor či osvětlení - to je zhruba 15 až 16 milionů korun," uvedla mluvčí tamní radnice Magdalena Černá.

Druhá nejvyšší částka, zhruba deset milionů korun, poputuje ze šlapanického rozpočtu do školství, zejména na opravu základní školy. "Třetí nejvyšší investice je příspěvek Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicka. Přibližně osm milionů korun," dodala Černá.

Plán opatření kvůli stávající ekonomické krizi ve Šlapanicích nemají. "Počítalo se s tím. Proto byl rozpočet sestaven střízlivě," uvedla Černá.

Židlochovice:
Město v rozpočtu ještě nemá zanesené dotace. "Schválené je zatím jen to, co už víme, že dostaneme," okomentoval finanční plány starosta Židlochovic Jan Vitula.

Město chce příští rok vybudovat rozhlednu a opravit sídliště. "Právě o peníze na revitalizaci sídliště budeme žádat až na jaře. Bude třeba zhruba pět milionů korun," uvedl starosta.

Židlochovický rozpočet počítá s příjmy takřka 81 milionů korun a s výdaji zhruba 76 milionů korun. "Snížili jsme zátěž rozpočtu průběžným placením úvěru na čistírnu odpadních vod, který má město již deset let," dodal Vitula.

Tišnov:
V Tišnově schválili radní schodkový rozpočet. Plánované výdaje obce jsou asi 151 milionů korun a převyšují příjmy o zhruba 17 milionů. "Schodek pokryjeme z rezervních fondů z minulých let," uvedl vedoucí finančního odboru Jiljí Sedláček. Rezervní fondy pokryjí i dluh, který město splácí fondu životního prostředí.

Nejvíce peněz obec investuje do veřejných komunikací včetně chodníků. "Plánujeme dokončení parkoviště a opravu ulice Vágnerova," upřesnil Sedláček.

Radním se také podařilo získat dotace z takzvaných norských fondů. "Do roku 2010 by v Tišnově mělo vzniknout historické muzeum města," řekl Sedláček. Na muzeum město přispěje čtyřmi miliony korun, z fondů pak získalo dalších osm milionů. Ačkoli je rozpočet schodkový, byl podle Sedláčka schválen bez problémů.

Rosice:
Vyrovnaný rozpočet schválili v Rosicích. Příjmy a výdaje budou v příštím roce přibližně 113 milionů korun. "Nejvíce hodlá město investovat do kanalizací," řekl místostarosta Jaroslav Dytrych. Podle něj obec počítá s částkou kolem 22 milionů korun.

"Rozpočet pro příští rok se nijak zásadně neliší od předchozího roku," doplnil tajemník městského úřadu Radek Drnovský. V Rosicích plynule navazují na započaté projekty, například s úpravou kanalizací začali už letos.

Další městské kasy

Pohořelice: radní budou rozpočet schvalovat až na přelomu února a března. Má být vyrovnaný, plánované výdaje činí asi 216 milionů korun.

Ivančice: politici měli schvalovat rozpočtové provizorium 29. prosince. Bez dotací počítá návrh rozpočtu se sto miliony korun, s dotacemi se může vyšplhat na dvojnásobek.

Kuřim: zatím je schváleno provizorium, rozpočet politici projednají 27. ledna. Má být vyrovnaný. Provizorium počítá se zhruba 140 miliony korun.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Najdete na iDNES.cz