Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě plánují úřady postavit deset nových přehrad

  9:15aktualizováno  9:15
Kvůli aktuálnímu povodňovému dění začínají na úřadech opět ožívat plány na deset nových přehrad, které plánuje ministerstvo zemědělství postavit na jihu Moravy. Mají bránit povodním, ale také sloužit jako zásobárny vody. Zatím na papíře pouze brání rozvoji obcí.

Postavení brněnské přehrady, která zatopila obec Kníničky, také předcházely desítky let plánování. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tisíce lidí na jihu Moravy bydlí v místech, která by jednou mohla skončit pod hladinou vodních nádrží. Tedy alespoň podle dokumentu ministerstva zemědělství.

Plán na stavbu přehrad ležel doteď zapomenutý v šuplíku. Kvůli nedávným povodním se o něm však zase začíná mluvit. K velké nelibosti starostů obcí, z nichž se kvůli mlhavým plánům už roky lidé stěhují pryč.

Území vytipovaná pro přehrady

Terezín - Trkmanka

Horní Kounice - Rokytná

Želešice - Bobrava

Kuřimské Jestřabí - Libochovka

Plaveč - Jevišovka

Otaslavice - Brodečka

Rychtářov - Velká Haná

Úsobrno - Úsobrnka

Vysočany - Želetavka

Čučice - Oslava

Celkem je v Česku vymezeno na 65 míst pro nové přehrady. Původně to bylo téměř 200 míst.

Zdroj: ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí

"Představa, že se při povodních voda rozlije do údolí, je iluzí. Nivy i břehy kolem toků jsou pro neškodné rozlivy příliš hustě osídleny," odůvodnil potřebu výstavby nových přehrad mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

I kvůli nedostatku peněz zůstávají konkrétní záměry na rýsovacím prkně. Už roky. "Dříve než za deset let tu žádná nádrž vybudovaná nebude, jde o plány v rozmezí až padesáti let," říká vedoucí krajského odboru životního prostředí Anna Hubáčková. I úřednické náčrty daleké budoucnosti však komplikují rozvoj obcí, které by jednou mohlo vybudování hrází zatopit.

"Mladé lidi, kteří by se u nás chtěli usadit, plán na vybudování nádrže odrazuje. Staří vymírají a nikdo tu nechce stavět," popsala situaci ve Skryjích starostka Jana Jeřábková (NK). Stojí v čele obce s padesáti obyvateli, kterou by přehrada zcela vymazala. Nikdo ovšem nedokáže říct, jestli se to vůbec někdy stane.

A další kontroverzní plán: některé obce na Tišnovsku zaplaví vodní nádrž s názvem Kuřimské Jestřabí. Poprvé se tato myšlenka objevila v roce 1974. Nádrž by se měla stát zdrojem pitné vody pro Brno. Od té doby se tyto plány vynořily ještě několikrát. Naposledy proti nim tamní obyvatelé protestovali v roce 2006.

Starostové blízkých obcí nevěří, že v nejbližších letech projekt vznikne, přesto v oficiálních dokumentech stále figuruje. "U nás by byla nejvíce ohrožena místní část Chytálky. Na jednu stranu povolená stavba rodinných domků, na papíře ji má ale zaplavit přehrada. Je to pro nás sci-fi," vysvětlil starosta Újezdu u Tišnova Josef Pohanka.

Dodal, že podobných plánů byly desítky. Podle toho nejaktuálnějšího by za miliardy korun měla vzniknout 55 metrů vysoká a 215 metrů dlouhá hráz. Paradoxem přitom je, že povodním by nezabránila. "Průtok říčky Libochůvky, na které by nádrž měla vzniknout, je mizivý. V létě dokonce téměř vysychá. Význam vodní nádrže jako protipovodňového opatření by tak byl nulový," dodal Pohanka.

I samotní jihomoravští vodohospodáři připouštějí, že schopnost přehrad povodním zabránit je velmi omezená. Je tu totiž jasný rozpor - plná nádrž při povodni dokáže zadržet minimum další přitékající vody, pokud je však prázdná, zase nefunguje jako potřebná zásobárna vody.

"Čistě protipovodňovými opatřeními jsou spíše suché nádrže neboli poldry. Za normálních okolností v nich není stálá hladina vody. Využívají se jen v případě potřeby zadržet za povodní zvýšené průtoky. Některá taková opatření se už vybudovala - například dvě suché nádrže nad obcí Prušánky," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Autoři: ,Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Najdete na iDNES.cz