Petrov

Petrov | foto: Radek Miča, MAFRA

Ručičky chrámu na Petrově už neposunuje kostelník

  • 3
Josef Poštulka, kostelník v kostele svatého Petra a Pavla v Brně, uzamkl v sobotu večer chrám a šel spát. S klidným srdcem. O to, že se v neděli ve tři hodiny ráno posune ručička hodin o krok zpět, se nemusel starat. Ráno přišel a čas na obrovských hodinách na kostelní věži ukazoval správně.

Nebylo tomu tak však vždycky. "V současné době je změna času pro kostelníky velmi jednoduchá. Všechny kostelní hodiny jsou už totiž mechanizované. Přes rádiový signál se změní čas i na těch našich velkých hodinách na Petrově," uvádí kostelník.

V minulosti se však běžně stávalo, že se lidé spletli a na bohoslužbu přišli o hodinu dříve. "Letos to snad poprvé bylo bez problémů. Nikdo nezaspal ani se nesnažil do kostela dostat dřív," popisuje brněnský kostelník.

Podle něho nebyla v minulosti pro kostelníka změna času ničím příjemným. "Každý kostelník musel vylézt až na věž kostela k hodinám a tam je musel sám posunout tak, jak si daná změna žádala," uvádí Poštulka.

Práci v kostelech ulehčila úprava, která probíhala hlavně v sedmdesátých letech. "Mechanizovány nejsou jen hodiny, ale i zvonění, které je pravidelně naprogramováno," říká Poštulka.

On sám nikdy na kostelních hodinách čas neměnil. Už několikrát ovšem zvonil na velký kostelní zvon. "Takový chlap musel mít sílu. Zvony jsou totiž hrozně těžké a vydržet zvonit dvacet minut chce opravdovou fyzičku," upozorňuje kostelník.

Podle jeho slov jsou zvon i hodiny v katedrále svatého Petra a Pavla v dokonalém stavu. "Hodiny jezdí pravidelně kontrolovat specializovaná firma od Vyškova. Je tedy zaručeno, že ukazují opravdu přesný čas," pochvaluje si brněnský kostelník.