Rudé trenky nad Špilberkem.

Rudé trenky nad Špilberkem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na podporu Ztohoven vlají rudé trenky i nad Špilberkem

  • 202
Divadelníci z Husy na provázku v podvečer vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Vyjádřili tak solidaritu skupině Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, protože loni na Pražském hradě vyměnili prezidentskou standartu právě za červené trenýrky.

Husa na provázku věnuje Ztohoven celou příští sezonu. „Česká společnost je znovu v důležité době, buď začneme různé věci zakazovat, řešit silou, anebo - což je naše představa - je budeme řešit v demokratickém dialogu,“ řekl novinářům umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Na příští sezonu chystá Morávek minioperu Včera jsme to spustili. Chce na jeviště převést zhudebněný trestní spis v kauze Ztohoven, včetně autentických formulací, jež jsou podle Moravka na jednu stranu směšné, zároveň z nich jde strach.

Rudé trenky nad Špilberkem.

Akci na Pražském hradě provedli Ztohoven loni na podzim. O standartě původně tvrdili, že uletěla, podle aktuálních informací ji ale rozstříhali na 1152 kousků, které rozdávají (více o rozstříhání standarty zde).

Jeden kus míří i do Brna. „Dneska večer bude ústřižek standarty s námi při představení Balada pro banditu,“ řekl Morávek. Akci s trenýrkami na Špilberku divadelníci provedli s vědomím Muzea města Brna, které hrad spravuje. Brněnský prapor při tom ponechali na stožáru.

Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, nikoliv výtržnictví. (více o blížícím se soudu zde)

Inscenace Včera jsme to spustili se v říjnu stane součástí festivalu Málo bylo Havla!, který připomene nedožité osmdesátiny Václava Havla. Husa na provázku nastuduje také jeho autorský text Zítra to spustíme.

Na příští sezonu divadelníci dále chystají například hru Alma, moje strunohra od Jiřího Orta. Jde o text věnovaný Almě Mahlerové, partnerce a múze umělců, například skladatele Gustava Mahlera, malíře Oskara Kokoschky a spisovatele Franze Werfela. Mahlerová se ovšem z jistého úhlu může jevit nejen jako fascinující žena, ale i jako cílevědomá zlatokopka. „Tématem inscenace bude také rozpor mezi tím, jací doopravdy jsme, a jak se prezentujeme před okolím,“ uvedl dramaturg Miroslav Oščatka.

Repertoár rozšíří také Tango macabre! od Slawomira Mrožka, představení Ubu králem: Svoboda! na motivy Alfreda Jarryho nebo Matka od Jana Antonína Pitínského. Světovou premiéru si „na provázku“ odbude hra Jiřího Pokorného Sever jih východ západ, a to v režii Michala Dočekala.