Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z brněnských ulic zmizí stovky dopravních značek. Kvůli přehlednosti

  10:32aktualizováno  10:32
Přebytečné zákazy stání i značení v jednosměrných ulicích. Tyto i některé další dopravní značky v blízké době zmizí z brněnských ulic. Podle odborníků odvádí pozornost a řidiči pak kvůli nim nevnímají ty důležité. Z celkových zhruba 36 tisíc značek může zmizet až 600.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Odborníci se shodují, že nadměrný počet dopravních omezení je nebezpečný, situace se stává nepřehlednou, a může dokonce zapříčinit dopravní nehody. Policisté už vyzvali města a obce, aby zbytečné značky odstranily. 

Typickým příkladem je značka zákaz stání. Tento druh upozornění už by neměl být samozřejmostí. Řidiči si budou muset sami pohlídat, jestli mohou na vybraném místě parkovat, nebo ne. 

"Jedná se o takzvané duplicitní značení. Příkladem je křižovatkový prostor nebo přechod pro chodce. Ze zákona vyplývá, že do pěti metrů od něj je zakázáno parkovat. Místo však bylo v minulosti doplněno ještě značkou zákaz stání. Právě tyto značky nyní zmizí," vysvětlil princip regulace značení vedoucí dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko

Na podobném principu funguje i značení v jednosměrné ulici. Podle zákona musí řidiči parkovat tak, aby zbýval prostor 3,5 metru k průjezdu ulicí. Značka upozorňující na tento druh omezení má být také odstraněna. 

"Je to, jako kdyby byly v obcích značky nařizující omezení rychlosti na 50 km/h. Samotné omezení už vychází ze zákona a není nutné ho opakovat," vysvětlil Bielko.

Vymění i poničené značky

Podle informací magistrátu se v Brně nejedná pouze o problém duplicitního značení. Město se dlouhodobě potýkalo i se špatným označením zastávek městské hromadné dopravy. Podle Bielka však již magistrát zajistil nápravu.

Součástí plánované regulace je i výměna pokřivených, pokreslených či jinak znehodnocených cedulí, které se vyskytují v brněnských ulicích.

Hlavním důvodem "prosekání lesa" dopravních značek je podle expertů nebezpečí spojené s nepřehledností a matoucím charakterem značení.

Nebezpečnost a nepřehlednost uvádí jako hlavní důvod regulace značení i mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. "Velké množství dopravních značek odvádí pozornost řidičů, mohou pak přehlédnout informace, které jsou důležité," říká.

Problém jsou i billboardy

Na nebezpečí hustých lesů dopravních značek upozorňuje i Pavel Skládavý z Centra pro dopravní výzkum v Brně.

"Velké množství značek není nikdy dobré. Mozek vstřebá určité množství informací, ty důležité pak může lehce přehlédnout. Proto bojujeme i proti výskytu reklam podél silnic. Zvyšuje se totiž riziko, že billboardy odvedou pozornost řidiče špatným směrem," říká Skládavý. "Heslo prosekání lesa dopravních značek razí i sousední země. Česká republika je nyní následuje."

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Najdete na iDNES.cz