Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z brněnských ulic zmizí stovky dopravních značek. Kvůli přehlednosti

  10:32aktualizováno  10:32
Přebytečné zákazy stání i značení v jednosměrných ulicích. Tyto i některé další dopravní značky v blízké době zmizí z brněnských ulic. Podle odborníků odvádí pozornost a řidiči pak kvůli nim nevnímají ty důležité. Z celkových zhruba 36 tisíc značek může zmizet až 600.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Odborníci se shodují, že nadměrný počet dopravních omezení je nebezpečný, situace se stává nepřehlednou, a může dokonce zapříčinit dopravní nehody. Policisté už vyzvali města a obce, aby zbytečné značky odstranily. 

Typickým příkladem je značka zákaz stání. Tento druh upozornění už by neměl být samozřejmostí. Řidiči si budou muset sami pohlídat, jestli mohou na vybraném místě parkovat, nebo ne. 

"Jedná se o takzvané duplicitní značení. Příkladem je křižovatkový prostor nebo přechod pro chodce. Ze zákona vyplývá, že do pěti metrů od něj je zakázáno parkovat. Místo však bylo v minulosti doplněno ještě značkou zákaz stání. Právě tyto značky nyní zmizí," vysvětlil princip regulace značení vedoucí dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko

Na podobném principu funguje i značení v jednosměrné ulici. Podle zákona musí řidiči parkovat tak, aby zbýval prostor 3,5 metru k průjezdu ulicí. Značka upozorňující na tento druh omezení má být také odstraněna. 

"Je to, jako kdyby byly v obcích značky nařizující omezení rychlosti na 50 km/h. Samotné omezení už vychází ze zákona a není nutné ho opakovat," vysvětlil Bielko.

Vymění i poničené značky

Podle informací magistrátu se v Brně nejedná pouze o problém duplicitního značení. Město se dlouhodobě potýkalo i se špatným označením zastávek městské hromadné dopravy. Podle Bielka však již magistrát zajistil nápravu.

Součástí plánované regulace je i výměna pokřivených, pokreslených či jinak znehodnocených cedulí, které se vyskytují v brněnských ulicích.

Hlavním důvodem "prosekání lesa" dopravních značek je podle expertů nebezpečí spojené s nepřehledností a matoucím charakterem značení.

Nebezpečnost a nepřehlednost uvádí jako hlavní důvod regulace značení i mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. "Velké množství dopravních značek odvádí pozornost řidičů, mohou pak přehlédnout informace, které jsou důležité," říká.

Problém jsou i billboardy

Na nebezpečí hustých lesů dopravních značek upozorňuje i Pavel Skládavý z Centra pro dopravní výzkum v Brně.

"Velké množství značek není nikdy dobré. Mozek vstřebá určité množství informací, ty důležité pak může lehce přehlédnout. Proto bojujeme i proti výskytu reklam podél silnic. Zvyšuje se totiž riziko, že billboardy odvedou pozornost řidiče špatným směrem," říká Skládavý. "Heslo prosekání lesa dopravních značek razí i sousední země. Česká republika je nyní následuje."

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Najdete na iDNES.cz