Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rušení škol v Jihomoravském kraji nadzvedlo odboráře. „Chaos,“ říkají

  • 6
Školské odbory na jihu Moravy se připojily k ředitelům škol a kritizují slučování středních škol a rušení tříd, které připravil kraj. Připadá jim chaotický a v podstatě nic neřešící. Hejtmana Michala Haška teď čekají obtížná jednání. Osobně chce jednat se všemi řediteli škol.

Školští odboráři považují návrh na slučování za neodborný. "Návrh je spíš politickým kompromisem než systémovým opatřením, a navíc pouze kosmetickou úpravou, která neřeší hloubku problémů," píše se v připomínce jihomoravské Krajské rady odborového svazu pracovníků školství (KROS).

Odboráři dále tvrdí, že si uvědomují, že je slučování nutné, poukazují ale, že není provedeno rozumně. V tom zastávají prakticky stejný názor jako ředitelé škol. Ti měli na připomínky čas do minulého týdne a na krajský úřad dorazily dopisy z deseti z celkem dvanácti škol, jichž se slučování týká a navíc z většiny z gymnázií, u kterých se plánuje rušení tříd.

"Nejvíce nám vadí, že kraj nijak jasně nezveřejnil kritéria, podle kterých chce školy slučovat," konkretizuje výtky jihomoravský předseda KROSu a zároveň učitel lanžhotské základní školy Leopold Králík.

Oborářům nevadí propouštění kantorů, ale nevyváženost rušení

Poněkud překvapivě odborářům příliš nevadí chystané propouštění, které by slučování provázelo. "Vypadá to totiž, že zatím by se propouštění nemělo týkat kvalifikovaných učitelů. Momentálně by to personálně vyřešil odchod těch v důchodovém věku či bez aprobace," říká Králík.

Problém ale krajští odboráři vidí v tom, že kraj nedbá na zachování oborové nabídky v jednotlivých okresech. "Už nyní se například na Znojemsku nelze vyučit automechanikem jinak než na soukromé škole," říká Petr Holánek, šéf školských odborářů v Brně.

Přitakává mu i Králík. "Vyškovsko, Břeclavsko a Hodonínsko zasáhnou změny více. Hrozí tak, že za chvíli bude čím dál tím víc dětí muset za školou dojíždět do Brna," míní Králík.

Politici budou jednat se školami i odboráři

Tuto kritiku ale Stanislav Juránek (KDU–ČSL), který má na kraji na starost školství, odmítá. „ Ruší se ve velkém i v Brně, hlavně na elektrotechnické průmyslovce. Současný poměr mezi studenty v brněnských a mimobrněnských školách zůstane určitě zachován," oponuje.

Ostatní kritiku odborářů prozatím označil za nepříliš konkrétní. "Máme s nimi ale sjednanou schůzku na příští týden, tak věřím, že se tam dozvím více," dodává náměstek hejtmana Juránek.

Schůzek a jednání ho bude v nejbližší době čekat vůbec hodně. Spolu s Haškem totiž plánuje navštívit všechny školy, kterých se návrh dotýká.

Ochotu politiků jednat, na jejíž nedostatek si dříve stěžovali, ředitelé vítají. "Jestli bude někdo našim argumentům opravdu naslouchat, musí se rozhodnout pro zachování školy," řekl ředitel židlochovického gymnázia Jiří Kubeš. O rušení tříd krajská rada rozhodne v srpnu, o slučování škol má jednát zastupitelstvo v září.