Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman (na snímku) v pátek dovršil personální změny v Povodí Moravy. Odvolal generálního ředitele.

Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman (na snímku) v pátek dovršil personální změny v Povodí Moravy. Odvolal generálního ředitele. | foto: Petr Topič, MAFRA

Rusnokova vláda narychlo mění vedení Povodí Moravy. Skončil šéf firmy

  • 12
Série změn ve státních firmách prováděných Rusnokovou vládou neskončila. Ministerstvo tři týdny před volbami odvolalo dozorčí radu Povodí Moravy. Tento pátek navíc odchází i generální ředitel Radim Světlík. Místo něj podnik dočasně povede Jan Hodovský, který ještě ve čtvrtek MF DNES tvrdil, že nabídku na žádnou takovou funkci rozhodně nedostal.

Až dosud byl státní podnik se sedmisetmilionovým rozpočtem označován za baštu ODS. Nyní se pod vedením ministra zemědělství v demisi Miroslava Tomana mění na podnik pod vedením ČSSD. O místo nyní přišel i generální ředitel Radim Světlík (ODS).

Pokračuje tak série změn ve státních firmách, které dělá Rusnokova vláda jmenovaná prezidentem Milošem Zemanem. Toman byl navíc lídrem kandidátky SPOZ v Ústeckém kraji.

Povodí Moravy spravuje na pět desítek vodních nádrží a rybníků i řeky Moravu a Dyji. A jen za zakázky na protipovodňová opatření státní podnik loni utratil zhruba 260 milionů, většinu z dotací.

"S ministrem mám v pátek schůzku. Informace o tom, co se bude probírat, prozatím nemám," řekl ve čtvrtek MF DNES Světlík, o jehož odvolání se v zákulisí brněnské politiky otevřeně mluvilo už delší dobu.

V den schůzky ale o křeslo opravdu přišel. "Radim Světlík končí po dnešní vzájemné dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem ve své funkci. Na místo šéfa tohoto státního podniku bude v pondělí 4. 11. vypsáno výběrové řízení. Světlík působil na tomto postu od září 2010," informovala v pátek před polednem mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.

"Oba dva pánové mají jiný názor na řízení Povodí Moravy. Více to komentovat nebudu," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večerová.

O odlišném pohledu mluví i odcházející Radim Světlík. "Abychom zbytečně netrápili jeden druhého, gentlemansky jsme se dohodli, že společné fungování ukončíme," řekl Světlík.

Dva plné úvazky za dva platy a dozorčí rada k tomu

Zatímco ještě před měsícem dozorčí radě Povodí Moravy podniku dominovali občanští demokraté, dnes v jejím čele stojí Jaroslav Parolek (ČSSD). Spojenec hejtmana Michala Haška (ČSSD) už je přitom krajským radním a zároveň místostarostou Břeclavi. Za dva platy.

"Křeslo v dozorčí radě Povodí Moravy je neplacené. Chápu ho jako potvrzení kvality své dosavadní práce. Scházíme se jednou za kvartál, takže nevidím problém v tom to vše stíhat. Už dříve jsem říkal, že část peněz za své dvě placené funkce věnuji na dobročinnost," uvedl Parolek.

Za rok od krajských voleb se ale prý ještě nerozhodl, komu peníze věnuje. Uvažuje o břeclavském sdružení Mládež v akci.

Samo vedení podniku, na který má Parolek dohlížet, však upozorňuje, že jeho jmenování může být v rozporu se základním dokumentem Povodí Moravy - statutem.

"Jaroslav Parolek je stále zaměstnancem Povodí Moravy. Podnik, kde dříve pracoval, se totiž s Povodím sloučil. I když je nyní uvolněný pro funkci radního, statut zakazuje, aby v dozorčí radě seděl zaměstnanec podniku, pokud není přímo zvolený dalšími zaměstnanci," zrekapituloval dosavadní ředitel Světlík.

Ministerstvu zemědělství, které Parolka jmenovalo, to nevadí. "Dozorčí rada byla vyměněna z důvodů posílení odbornosti i posílení role zakladatele. Jaroslav Parolek byl nominován Jihomoravským krajem, který také v dozorčí radě zastupuje. Statut tím neporušuje," konstatovala mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Nový ředitel? Ptejte se na Jana Hodovského, znělo v zákulisí

Z řídicího orgánu státního podniku zmizel i bruselský úředník Aleš Musil (ODS), kterého v dubnu náhle jmenoval Tomanův předchůdce Petr Bendl (ODS), či vlivný člen brněnské ODS Jiří Hos. Jedna z hlavních postav neprůhledného vlastnictví pozemků kolem brněnského hlavního nádraží.

"O svém odvolání jsem se dozvěděl z médií. Měnit složení dozorčí rady, proti tomu nic nemůžu mít. Ale pokud by měl být nějakým pseudoodborníkem nahrazen ředitel Radim Světlík, kterého znám jako vynikajícího profesionála, považoval bych to za velmi špatný krok," konstatoval ve čtvrtek Hos.

I on, stejně jako zdroje MF DNES, potvrdil, že jako o Světlíkově nástupci se mluvilo už týdny o Janu Hodovském. V odborných kruzích to není neznámé jméno. Ještě do konce září byl Hodovský jednatelem společnosti Well Consulting. Dnes ji vede jeho manželka.

Hodovského firma přitom dohlížela například na čištění brněnské přehrady a pracovala také pro Ředitelství vodních cest (ŘVC).

Sdružení Děti Země přitom nedávno zveřejnilo analýzu smluv ŘVC s Well Consulting. Rok se o přístup k dokumentům aktivisté s ŘVC soudili. Za pět let Hodovský od státní firmy získal celkem 42 zakázek za celkových 55 milionů korun. Žádná ale nebyla na více než dva miliony korun, a mohly tak podle zákona být zadány bez výběrového řízení.

"Do očí vám říkám, že jsem od nikoho nabídku, abych dělal generálního ředitele Povodí Moravy, nedostal. Podobné fámy mě odborně poškozují. Od doby, co jsem začal podnikat, se snažím dělat špičkovou práci. Nesnáším, když vidím zakázky, na kterých se krade. Kvalitu vždy umím doložit," reagoval ještě ve čtvrtek odpoledne na informace o svém budoucím působišti Hodovský.

Z Well Consulting prý odešel, aby mohl nerušeně pracovat jako odborník pro ministerstvo dopravy. Nové vedení ŘVC, které jmenoval ještě ministr dopravy Nečasovy vlády Radek Šmerda (ODS), přitom potvrdilo, že už s Well Consulting na nových projektech nespolupracuje.

Už v pátek bylo ovšem vše jinak. Vedením Povodí Moravy byl pověřen právě on. Státní podnik bude řídit do chvíle, než bude uzavřeno výběrové řízení na nového ředitele.

"Je dlouholetým odborníkem ve vodním hospodářství. Pracoval v řídících funkcích na Správě vodních toků, která spadala pod Zemědělskou vodohospodářskou správu. Byl také ředitelem odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí a tajemníkem Ústřední povodňové komise," vyjmenovala mluvčí.

Sám Hodovský se prý dozvěděl o nabídce ve čvrtek. "Byl jsem pozván na schůzku na ministerstvo. Nabídku jsem přijal. Je to pro mě velká profesní výzva. Zatím se s chodem Povodí Moravy seznamuji. Konkrétní kroky přijdou až později," řekl Hodovský.