Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Rybáři letos tahají velké kapry. Na Vánoce je však zájem o menší ryby

  • 12
Díky teplému a dlouhému létu, které se protáhlo až do konce září, tahá většina rybářů při výlovech jihomoravských rybníků ze sítí nečekaně velké ryby. Někteří tak velké, že radost z přírůstku kalí pochyby, zda o ně bude při prodeji na vánočních stáncích zájem.

„Ryby letos narostly opravdu hodně, hlavně kvůli teplému září. Například kapři v našem rybníku mají v průměru okolo 4,5 kilogramu. To už je opravdu dost. Pro zákazníky, kteří chtějí rybu na Vánoce, až příliš. Zájem je většinou o kapry kolem tří, maximálně tří a půl kilo,“ posteskl si při výlovu čtyřicetihektarového rybníka Olšovec v Jedovnicích na Blanensku porybný Josef Kocman.

Velikost šupináčů podobným způsobem komentovali i lidé, kteří si pro čerstvou rybu došli přímo na hráz. „Ti už jsou moc velcí, to nebude dobré maso. Dejte mi toho nejmenšího, co máte, maximálně tak tříkilového,“ dožadoval se asi šedesátiletý zákazník prodejců. I když bylo teprve kolem desáté dopoledne, měl smůlu – nejmenší kapr v nabídce vážil 4,4 kilogramu.

Plánované větší výlovy

  • 12. 11. Popůvský rybník na Brněnsku
  • od 14. 11. Novoveský rybník na Pohořelicku
  • 15. až 18. 11. Jarohněvický rybník v Dubňanech na Hodonínsku
  • 21. až 27. 11. rybník Nesyt v Lednicko-valtickém areálu

Olšovec je přitom určený především k rekreaci, ryby tam proto vůbec nekrmí. Kvůli tomu, že chtějí mít vodu hlavně pro plavce, jich navíc nenasazují tolik, kolik by mohli.

„Nemáme moc silnou obsádku, prioritou je pro nás rekreační účel rybníka. I když to vypadá, že se nakonec i pro velké kapry letos najde odbyt u zpracovatelů nebo jiných prodejců, pro příští rok zvažujeme, že nasadíme menší ryby,“ potvrdila ředitelka společnosti Olšovec a místostarostka Jedovnic Anna Bayerová (KDU-ČSL).

Nečekaně narostlé ryby hlásí i jinde v Jihomoravském kraji. Tam, kde však slovují vodní plochy přímo určené k chovu ryb, jsou klidnější. Velikost si totiž umí částečně ohlídat podle průběžných výlovů, na základě nichž pak rybám upraví množství dodávaného krmiva. Ani to ale neplatí všude.

„Někteří kolegové si stěžují, že ryby mají už moc velké a bude problém je prodat. Týká se to hlavně míst, kde klesla velikost původně plánované osádky. Zbylé kusy mají pak víc prostoru a snadněji narostou. Někde za to může větší úhyn z jara, jinde kormoráni, občas i velký nápor pytláků,“ podotkl Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín.

Odložený výlov i hasiči v pozoru

Kvůli teplému létu a září řešil i jiný problém. Podobně jako většina rybářů v kraji totiž také na Hodonínsku bojovali s horším okysličením vody a chodili k rybníkům hlídat, jestli nedochází k úhynu.

Přímo v Hodoníně kvůli tomu navíc museli odkládat výlov rybníka na Písečné. Málo okysličené ryby by totiž manipulaci na suchu nepřežily, muselo se proto čekat až na chladnější počasí.

Jinde rybáři dokonce povolávali hasiče a sčítali mrtvé kusy. „Dlouhotrvající sucho, vysoké teploty a hlavně vyschnutí přítoku způsobily úhyn třeba v nádrži pod Kuničkami. Museli jsme povolat hasiče s cisternami, kteří vodu okysličovali. I tak bohužel uhynuly desítky candátů a štik, dravé ryby jsou na kyslík choulostivější,“ popsal předseda blanenské pobočky Moravského rybářského svazu Martin Sklář.

Ceny podobné jako loni

Jinde naopak teplé léto a začátek podzimu uvítali. Zhruba desetiprocentní nárůst oproti loňsku hlásí díky počasí rybáři z Povodí Moravy. Nečekané přírůstky jsou ale i na dalších místech.

„Jsme příjemně překvapení. Měli jsme několik kategorií rybích násad a průměrný přírůstek je půl až jeden kilogram. Ryby tak mají 2,5 až 3,5 kilo, což je ideální váha,“ pochvaloval si po víkendovém výlovu letovického přehradního rybníka šéf tamních rybářů Radek Zemánek.

Zákazníci u kádí to ale před Vánocemi neocení, leda by vyrazili s pruty na přehradu Křetínka. Právě do ní a do Letovického rybníka u koupaliště totiž zdejší kousky putují jako násada pro sportovní rybolov.

Spokojení jsou po víkendovém výlovu Vrkoče také v Rybníkářství Pohořelice, které je největším producentem ryb v kraji.

„Ryba je pěkná, zmasilá, vysoké kvality, jakou náš zákazník očekává,“ uvedl ředitel rybníkářství Antonín Osička. Podle něj byl letošní rok o něco příznivější než loňský. I tentokrát si však tropické noci vyžádaly zvýšený dozor na rybnících. „Všechno jsme nakonec zvládli a ryby jsou v požadované hmotnosti,“ dodal Osička.

I přes některé problémy prodejci letos neplánují žádné dramatické změny v cenách ryb směřujících na vánoční stůl. Za jeden kilogram kapra by tak zákazníci měli zaplatit zhruba 80 korun, amur přijde průměrně na 85 korun, za štiku si milovníci čerstvého rybího masa připlatí – kilo vyjde na 220 až 230 korun.

Kdo chce ušetřit, měl by ještě zamířit přímo na výlov některého z rybníků, ceny na hrázích mohou být totiž až o dvacetikorunu za kilogram nižší.

,