Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Světoví rybáři míří na Nové Mlýny lovit kapry, museli obejít zákazy

  12:51aktualizováno  12:51
Vodní nádrž Nové Mlýny na Břeclavsku hostí rybářskou událost roku - světový šampionát v lovu kaprů. Přijede i nejznámější český lovec ryb Jakub Vágner. Kvůli prestižnímu závodu museli pořadatelé obejít zákazy, s kterými se denně potýkají obyčejní rybáři.

Rybář Jakub Vágner. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Mlýny patří v Česku k nejlepším vodním plochám pro lov kaprů. Největší úlovky, které tady rybáři vytáhli, přesahovaly 25 kilogramů. Jenže právě v těchto vodách platí celá řada omezení, která rybáři musejí dodržovat.

Když pořadatelé v čele s Vágnerem na jaře ohlásili na Nových Mlýnech konání světového šampionátu v lovu kaprů, místní nevěřili, že síť zákazů obejdou. Po půlročním shánění razítek se to ale povedlo, a tak se sem teď sjely stovky nejlepších rybářů z celého světa. A ti obyčejní jsou naštvaní.

Moravský rybářský svaz dal totiž svůj revír zcela k dispozici závodníkům World Carp Classic a ostatním rybářům zakázal po celý příští týden lov v místě závodu - tedy na pobřeží u Strachotína až po konec katastru sousedních Šakvic a na protějším břehu okolo Pavlova.

Ministerstvo zemědělství dokonce umožnilo výjimku z denní doby lovu. Zatímco běžně jsou tady rybáři jen ve dne, závodníci to mají mimořádně povoleno 24 hodin.

Rybáři se děsí „zplundrování“ vod

Kvůli obří akci ustoupily i okolní obce a schválily to, proti čemu léta bojují.

„Během závodu jsme povolili vjezd, stanování i bivakování,“ uvedla starostka Šakvic Drahomíra Dirgasová (KDU-ČSL). Pro mnohé tuzemské rybáře je zákaz táboření na březích nepříjemným omezením. Závodníci tak proti nim budou mít další unikátní výhodu.

A podle rozsáhlých diskusí, které se kolem závodu vyrojily na rybářských serverech, z toho čeští rybáři rozhodně nadšení nejsou.

„Bylo by fajn, kdyby organizátoři světového závodu museli dodržovat místní zvyklosti a lovit ryby podle pravidel. Aspoň by se ukázalo, zdali je možné velkého kapra ulovit legálním způsobem v legální povolené době lovu, jako to dělají statisíce nás, obyčejných rybářů,“ míní jeden z diskutérů na webu InRybar.cz. „Místní rybáři z těch závodů nejen že nebudou mít radost, ale asi to jejich revíru ani nic nepřinese,“ domnívá se.

Obavy mezi rybáři skutečně jsou. Děsí se „zplundrování“ vod a štve je i to, že na podzim, kdy je revír pod intenzivním rybářským tlakem, je většina břehů pod rezervací.

Servis, o jakém se běžným rybářům nesní

Povodí Moravy pořadatelům šampionátu umožnilo vjíždět autem na koruny hráze či parkovat na pozemcích v mezihrází. Soutěžící tak budou mít servis, o jakém se běžným rybářům ani nesní. „Mít možnost hostit tak významnou událost, jakou mistrovství světa v lovu kaprů bezesporu představuje, je pro Povodí Moravy čest,“ uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Destinaci si pochvalují i pořadatelé. „Tohle je úplně jiný typ místa, než jsme kdy využili předtím,“ prohlásil zakladatel závodu Ross Honey o dolní novomlýnské nádrži. Loni se akce konala ve Francii u jezera Madine, předloni u jezera Bolsena ve střední Itálii.

Jako poctu ji prezentuje i další pořadatel, Jakub Vágner, jenž k Novým Mlýnům dorazí o víkendu z Mongolska.

„Je to jedna z vůbec největších sportovních událostí roku u nás,“ řekl už pro server Naše voda. To, že se šampionát koná právě v Česku, je podle něj symbolické.

„Česká republika v rybářském sportu vyniká. Máme mnoho mistrů Evropy i světa v juniorských kategoriích, mezi ženami i muži. Tento sport je obrovsky progresivní a stále roste. Naše společnost je hrozně uspěchaná a čím dál víc lidí hledá únik do přírody. Není moc lepších cest než jít na ryby,“ propaguje zálibu Vágner.

Přitom právě držitel několika světových rekordů v lovu ryb byl důvodem, proč část českých rybářů zvažovala odmítnutí účasti na šampionátu. Vágner totiž vlastní jezero Katlov, kde při červencovém juniorském mistrovství jeden z rybářů vytáhl z vody rybu úctyhodných rozměrů. Tentýž kus prý však vylovili rybáři už předtím a jinde - ve vodách rybářského svazu, do nichž ho pak zase ukázněně vrátili.

Část kaprařské komunity tak Vágnera podezírá, že kapra chytil a převezl do svého jezera. A to je v rozporu s rybářskou etikou. Vágner to zásadně popírá. Startovní listina se třemi desítkami českých týmů z celkových 120 však naznačuje, že časový odstup kauzu utlumil.

Týmy z Evropy, ale také z Ameriky či Oceánie

V pátek se rybáří zaregistrují. V neděli je čeká průvod s vlajkami a zahajovací ceremoniál, od pondělí do následující soboty pak samotný závod. Dvou až tříčlenné týmy, které budou lovit maximálně na čtyři pruty, přijedou z Evropy, ale také z Ameriky či Oceánie.

„Pro veřejnost je nejpodstatnější doprovodný program po skončení závodu v kempu v Pasohlávkách,“ řekla mluvčí mistrovství Tereza Vágnerová. Víkend rybářských slavností s Jakubem Vágnerem je naplánovaný od 16. do 18. září. Jeho součástí bude například rybářská školička, program pro děti, rybářský festival For Fishing i koncerty Xindla X a Michala Davida.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz