Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Šílené“ řidiče mají v Mikulově zpomalit dva nové kruhové objezdy

  13:27aktualizováno  13:27
Auta, která se Mikulovem na tahu z Brna do Vídně někdy ženou rychleji než po dálnici, budou muset zpomalit. Do cesty se jim postaví kruhové objezdy. Stavba křižovatek musí začít již do konce tohoto roku. Musí se totiž prostavět část státní dotace, kterou město na jejich stavbu získalo.

Na ulici 28. října v Mikulově přibudou kvůli bezpečnosti chodců dva nové kruhové objezdy. (Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Kruhové objezdy mají zvýšit plynulost, ale hlavně bezpečnost provozu. Přes přechody pro chodce se tam auta často ženou i rychlostí vyšší než na dálnici.

Dva kruhové objezdy na hlavním tahu z Brna do Vídně budou dohromady stát necelých šest milionů korun. Devadesát procent nákladů kryje dotace. Obě stavby začnou každým dnem. "První by měla být hotová v dubnu, druhá o měsíc později," říká mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý.

Pomoci mají hlavně chodcům, kteří téměř nemají šanci silnici přejít. "Je jen otázka času, kdy se na přechodu u hřiště zase přihodí neštěstí. Z jedné strany vás někdo pustí a z té druhé jede auto sedmdesát kilometrů za hodinu," stěžoval si na mikulovském webovém fóru jeden z místních.

Starosta Mikulova Rostislav Koštial vyvěsí moravskou vlajku k svátku sv. Cyrila

Starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Přestože ulice 28. října je hlavní spojnicí Brna a Vídně, v Mikulově na ní platí standardní padesátka. Dodržuje ji tady však málokdo. "Za měsíc tudy projede tři sta osobních aut rychlostí vyšší než sto dvacet kilometrů v hodině. A zhruba sedm set jich tam jede stovkou," řekl starosta Rostislav Koštial o statistikách, které městská policie získává z radarů.

Přechod přes silnici je přitom vedle lávky jedinou spojnicí mezi městem a vlakovým nádražím. "A šířka komunikace je taková, že i já považuji za adrenalin ji přejít. Natož když je někdo v chůzi pomalejší," poznamenal starosta.

Děti silnici také přebíhají

Jen o pár metrů dál na dalším přechodu denně přechází desítky dětí na fotbalové hřiště. "Musí se tady přebíhat, ne přecházet," popsal Rostislav Koštial.

Nové křižovatky

První křižovatka vznikne mezi benzinovými čerpacími stanicemi Shell. Bude stát přes dva miliony korun a hotová by měla být do konce dubna roku 2012.

Druhá křižovatka je naplánována mezi fotbalovým hřištěm a supermarketem Billa. Celkové náklady činí 4,2 milionu korun. Termín dokončení je konec května roku 2012.

"Několikrát se mi stalo, že jsem v jednom pruhu zastavil a pouštěl někoho na přechodu. A ve vedlejším pruhu se kolem mě provalil kamion šílenou rychlostí. Nechci si představovat, co by se mohlo stát," naznačil.

Kruhové objezdy jsou podle něho na této silnici nezbytné. Rychlost aut by měly výrazně zpomalit.

Navíc by měly ušetřit zbytečné nervy lidem, kteří dojíždějí za prací do průmyslové zóny pod Mikulovem. Ti téměř nemají při návratu z práce šanci najet do křižovatky z vedlejší silnice. Čekání za volantem se tam hravě protáhne na půlhodinu. Kruhové objezdy mají výjezd z vedlejších silnic usnadnit.

Ulice 28. října v Mikulově leží na hlavní tahu z Brna do Vídně. Přestože je tam nejvyšší rychlost 50 kilometrů, někteří řidiči se tam řítí rychlostí až 120 km/h.

Ulice 28. října v Mikulově leží na hlavní tahu z Brna do Vídně. Přestože je tam nejvyšší rychlost 50 kilometrů, někteří řidiči se tam řítí rychlostí až 120 km/h.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Jobs Contact
Inženýr kvality (30.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz