„Šílené“ řidiče mají v Mikulově zpomalit dva nové kruhové objezdy

  13:27aktualizováno  13:27
Auta, která se Mikulovem na tahu z Brna do Vídně někdy ženou rychleji než po dálnici, budou muset zpomalit. Do cesty se jim postaví kruhové objezdy. Stavba křižovatek musí začít již do konce tohoto roku. Musí se totiž prostavět část státní dotace, kterou město na jejich stavbu získalo.

Na ulici 28. října v Mikulově přibudou kvůli bezpečnosti chodců dva nové kruhové objezdy. (Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Kruhové objezdy mají zvýšit plynulost, ale hlavně bezpečnost provozu. Přes přechody pro chodce se tam auta často ženou i rychlostí vyšší než na dálnici.

Dva kruhové objezdy na hlavním tahu z Brna do Vídně budou dohromady stát necelých šest milionů korun. Devadesát procent nákladů kryje dotace. Obě stavby začnou každým dnem. "První by měla být hotová v dubnu, druhá o měsíc později," říká mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý.

Pomoci mají hlavně chodcům, kteří téměř nemají šanci silnici přejít. "Je jen otázka času, kdy se na přechodu u hřiště zase přihodí neštěstí. Z jedné strany vás někdo pustí a z té druhé jede auto sedmdesát kilometrů za hodinu," stěžoval si na mikulovském webovém fóru jeden z místních.

Starosta Mikulova Rostislav Koštial vyvěsí moravskou vlajku k svátku sv. Cyrila

Starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Přestože ulice 28. října je hlavní spojnicí Brna a Vídně, v Mikulově na ní platí standardní padesátka. Dodržuje ji tady však málokdo. "Za měsíc tudy projede tři sta osobních aut rychlostí vyšší než sto dvacet kilometrů v hodině. A zhruba sedm set jich tam jede stovkou," řekl starosta Rostislav Koštial o statistikách, které městská policie získává z radarů.

Přechod přes silnici je přitom vedle lávky jedinou spojnicí mezi městem a vlakovým nádražím. "A šířka komunikace je taková, že i já považuji za adrenalin ji přejít. Natož když je někdo v chůzi pomalejší," poznamenal starosta.

Děti silnici také přebíhají

Jen o pár metrů dál na dalším přechodu denně přechází desítky dětí na fotbalové hřiště. "Musí se tady přebíhat, ne přecházet," popsal Rostislav Koštial.

Nové křižovatky

První křižovatka vznikne mezi benzinovými čerpacími stanicemi Shell. Bude stát přes dva miliony korun a hotová by měla být do konce dubna roku 2012.

Druhá křižovatka je naplánována mezi fotbalovým hřištěm a supermarketem Billa. Celkové náklady činí 4,2 milionu korun. Termín dokončení je konec května roku 2012.

"Několikrát se mi stalo, že jsem v jednom pruhu zastavil a pouštěl někoho na přechodu. A ve vedlejším pruhu se kolem mě provalil kamion šílenou rychlostí. Nechci si představovat, co by se mohlo stát," naznačil.

Kruhové objezdy jsou podle něho na této silnici nezbytné. Rychlost aut by měly výrazně zpomalit.

Navíc by měly ušetřit zbytečné nervy lidem, kteří dojíždějí za prací do průmyslové zóny pod Mikulovem. Ti téměř nemají při návratu z práce šanci najet do křižovatky z vedlejší silnice. Čekání za volantem se tam hravě protáhne na půlhodinu. Kruhové objezdy mají výjezd z vedlejších silnic usnadnit.

Ulice 28. října v Mikulově leží na hlavní tahu z Brna do Vídně. Přestože je tam nejvyšší rychlost 50 kilometrů, někteří řidiči se tam řítí rychlostí až 120 km/h.

Ulice 28. října v Mikulově leží na hlavní tahu z Brna do Vídně. Přestože je tam nejvyšší rychlost 50 kilometrů, někteří řidiči se tam řítí rychlostí až 120 km/h.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Místo grafitti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Po končící brněnské vládě zbyl nedodělaný územní plán, parkoviště i žaloby

Mimořádná schůze brněnského zastupitelstva, na níž se 27. února hlasovalo o...

Poslední šanci dohnat resty měla v úterý končící brněnská vláda. K pěti již vybraným lokalitám pro stavbu odstavných...

Najdete na iDNES.cz