Vícegenerační hřiště, Starý lískovec

Vícegenerační hřiště, Starý lískovec | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

S dětmi na hřiště? To jsou na jižní Moravě kilometry chůze

  • 1
Dětská hřiště jsou u jihomoravských zastupitelů na okraji zájmu. Zatímco v Brně se do nich investují desítky milionů ročně, hřiště v ostatních městech jsou první na seznamu, když se má škrtat v přidělování peněz z rozpočtu města.

Když chce Alžběta Vrbíčková z Hodonína vyrazit se svou tříletou dcerou na dětské hřiště, musí si udělat pořádnou procházku.

"Chodíme asi kilometr pěšky až na Jižní město. Jinde totiž nic pořádného není. Anebo jezdíme do Dubňan. Tam donedávna taky vůbec nic nebylo a teď je tam tak plno, že se pomalu někdy ani nedá najít místo na lavičce," posteskla si třicetiletá Vrbíčková.

Chybí peníze, hřiště nebudou

Ačkoliv nejen ona si v Hodoníně na nedostatek hřišť stěžuje, žádné nové radnice stavět neplánuje. "Protože nám chybí peníze, letos jenom opravujeme to, co je na hřištích pokažené," řekl Jiří Štukavec, šéf odboru rozvoje Hodonína.

A radnice ve Strážnici nemá peníze ani na opravu svých dvanácti hřišť. "Ta jsou v zoufalém stavu, navíc mají zastaralý asfaltový povrch," komentoval situaci starosta Strážnice Risto Ljasovský.
Obdobně jsou na tom i v Kyjově. Tamější hřiště poničili vandalové a radní už do něj nemají chuť investovat.

"Loni jsme otevřeli moderní dětské hřiště s interaktivními prolézačkami v parku poblíž centra města a okamžitě jsme se potýkali s vandalismem, kdy někdo posprejoval všechny herní prvky," zlobil se tajemník Kyjova Milan Jagoš.

Naopak ve Znojmě o svá hřiště pečují. "Sázíme na malá a levnější dětská hřiště, která jsou cenově dostupná pro radnici. Umístěna jsou však na každém rohu a na každém sídlišťátku," sdělil Radoslav Haberle, ředitel příspěvkové organizace města Městská zeleň, která má dětská hřiště ve městě na starosti.

Na každém sídlišti chtějí aspoň dvě hřiště

Radnice chce, aby na každém sídlišti byla minimálně dvě dostupná hřiště. Proto každý rok pravidelně investuje do obnovy dětských hřišť už déle než osm let. Jedno z nich přitom vyjde na zhruba 150 tisíc korun.

"Do konce prázdnin chceme investovat asi půl milionu korun do herních prvků. Objednáváme spíš klasické herní prvky jako prolézačky, skluzavky a houpačky," doplnil Haberle.

I v Břeclavi chtějí, aby si děti mohly hrát na nových a bezpečných místech. "Letos jsme zrekonstruovali dětské hřiště v Charvátské Nové Vsi. Nakoupili jsme i nové herní prvky, jako například houpačky a skluzavky. Nová skluzavka nás stála asi půl milionu korun," řekl místostarosta Martin Radkovič.

Také v Brně se snaží, aby si děti nemusely hrát na starých a popraskaných betonových pláccích. "S klidem mohu říci, že stav hřišť v Brně je podstatně lepší než před deseti lety," komentoval Luděk Simonides, který provádí hlavní kontroly hřišť v deseti městských částech.

Podle něj již nebezpečná kovová hřiště téměř neexistují a devadesát procent hracích prvků je zcela nezávadných.