S firmou, která měla stavět parkovací domy, Brno neprodlouží smlouvu

  18:02aktualizováno  18:02
Smlouva mezi vedením Brna a firmou Brno Parking, podle níž měla společnost v centru stavět parkovací domy, v pátek vyprší. Brněnští radní měli včera jednat o tom, co bude dál. Bod, který se garáží týkal, ale vyřadili z programu. Rozhodnutí se tak zatím odkládá.

Parkovací dům Rozmarýn na křižovatce ulice Kounicovy a Moravského náměstí v Brně. | foto: Imosdevelopment.cz

Město tak od soboty nebude mít k firmě závazky. To však neznamená, že se se společností Brno Parking definitivně rozešlo.

"Nechtěli jsme navazovat dodatky na starou smlouvu. Začneme řešit parkování v Brně na čistém stole. To ale neznamená konec spolupráce města a Brno Parkingu," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Společnost Brno Parking založilo vedení Brna spolu se soukromým investorem před šesti lety. Měla postavit parkovací domy a zlepšit otřesnou situaci v centru města. Dodnes se však nekoplo do země a firma nyní nemá ani jedno platné územní rozhodnutí, což je první krok k jakékoliv stavbě.

Parkování v brně

V průměru se denně v širším centru Brna vystřídá 4 500 aut. Kolik v současnosti existuje parkovacích míst, nikdo přesně neví, je však jasné, že jich je nedostatek. Situaci chce magistrát řešit výstavbou podzemních garáží u Janáčkova divadla a parkovacího domu na Panenské. V obou lokalitách má vzniknout dohromady zhruba 800 parkovacích míst. Brno-střed plánuje vystavět také parkovací dům o 75 místech na ulici Kopečná. Tento projekt je zatím nejdál, už má územní rozhodnutí.

Město má ve společnosti přibližně třetinový podíl, zbytek vlastní firma Morávka Centrum. Spolu se dohodli, že Brno dodá pozemky a soukromý investor zaplatí projekty. Město přišel základní kapitál na 1,7 milionu korun. Podle vedoucího dopravního odboru Vladimíra Bielka další peníze neinvestovalo.

Město může podíl prodat nebo koupit další akcie

Pro město by nemělo být příliš bolestné svůj podíl prodat a s firmou Brno Parking se definitivně rozloučit. Tuto cestu by uvítal třeba zastupitel za zelené Martin Ander.

"Město je menšinový partner, což neumožňuje výrazně ovlivnit chod společnosti. Za šest let se jednoznačně ukázalo, že firma Brno Parking není schopná parkovací domy postavit," myslí si Ander.

Druhou možností, kterou město má, je odkoupit od soukromého investora balík akcií a stát se většinovým vlastníkem. "Město před lety uzavřelo smluvní vztah, měl by být naplněn," soudí Josef Veselý (KDU-ČSL), který Brno v projektu léta zastupoval. Město může samozřejmě dál pokračovat s menšinovým podílem.

Náměstek primátora pro dopravu Robert Kotzian (ODS) už má dva týdny na stole analýzu vztahů s firmou Brno Parking. Jaké jsou její výsledky, však zatím tají.

"Nechci zkomplikovat pozici města. Analýza bude sloužit jako jeden z podkladů pro rozhodování rady," řekl Kotzian, který nechtěl prozradit ani svůj osobní názor na spolupráci města a Brno Parkingu.

Podobně tajemný je i současný předseda dopravní komise Vít Blaha (ODS). "My dopředu nepreferujeme ani jednu variantu," tvrdí. Podle něj je ale jasné, že je potřeba udělat změny. "Bohužel se několik let promarnilo," povzdechl si Blaha.

Firma domy k parkování stavět chce

Předseda představenstva Brno Parkingu Roman Minarovič, který firmě šéfuje od loňského léta, logicky o spolupráci s městem stojí. A říká, že má upřímný zájem parkovací domy postavit.

Proč firma za šest let nedokázala postavit jediné parkovací místo, se ale příliš bavit nechce. "Jsem ve společnosti půl roku, nezajímá mě, co bylo v minulosti. Nevím, proč se nic nepostavilo," odpověděl Minarovič na dotaz MF DNES.

Plánovaný parkovací dům v Panenské ulici v Brně.

Brno Parking má postavit třeba podzemní garáže pod Janáčkovým divadlem nebo parkovací dům na Panenské ulici. Od realizace jsou ale zatím velmi vzdálené. Dům na Panenské měl už platné územní rozhodnutí, před dvěma měsíci o něj ale přišel. Podle úřadu byl projekt nepřehledný a v podstatě nepřezkoumatelný. Brno Parking proto musí připravit dokumentaci znova.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Za vánoční vraždu milenky pohozené u D1 dostal muž šestnáct let

Bedřich Baláž je obžalovaný z vraždy ženy, jejíž mrtvolu našel na konci...

Krajský soud v Brně uložil Bedřichu Balážovi za loňskou vraždu jednapadesátileté ženy 16 let vězení se zvýšenou...

Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz