Vždy, když dítě v ranném věku nemá fixaci na maminku, je výrazně znevýhodněno, říká psycholožka Jitka Jeklová.

Vždy, když dítě v ranném věku nemá fixaci na maminku, je výrazně znevýhodněno, říká psycholožka Jitka Jeklová. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

S matkou za mřížemi? Jen pokud už byla odsouzena

  • 17
Pokud se žena dostane do křížku se zákonem a kvůli obvinění z nějakého trestného činu skončí ve vazbě, může tam jít i těhotná. Podle zákona totiž není povinností soudů ji propustit na svobodu, aby porodila a mohla se v prvních měsících života starat o své dítě.

Avšak u těch matek, o jejichž vině soudy nepochybují a už je také potrestaly, to je přitom pravidlem. Trest jim přeruší až do jednoho roku věku dítěte.

"Je to nespravedlivé, právní úprava to neřeší a nárok teprve obviněným ženám ze zákona nevzniká. Přitom se na ně musí nahlížet jako na nevinné, alespoň do doby, než budou odsouzené," kritizuje současný stav i jeden brněnský advokát, jehož klientka se do podobné situace dostala.

zákon a mateřství

Na problém upozorňují i nevládní organizace, změnou právní úpravy už se několikrát zabývali také zákonodárci. Zatím bez výsledku.
Těhotná žena má zatím právo na to, aby byla nejméně tři týdny před porodem umístěna do nemocnice vazební věznice na chirurgické oddělení. Do běžné nemocnice se pak převáží až když nastane porod.
O komfortu už odsouzených žen si mohou nechat zdát i obviněné maminky malých dětí, které jsou ve vazbě. Zatímco odsouzené ženy mohou své děti vychovávat ve věznici ve Světlé nad Sázavou v samostatných pokojích, matky ve vazbě smí své potomky vídat jednou za měsíc.
Odtržení od matky přitom může podle psychologů může pro dítě znamenat podobně závažné následky, jako když žena nemůže pečovat o dítě po porodu. (duch)

Soudy podle něho v takových případech posuzují jen vazební důvody a neřeší zdravotní stav obviněné, specifické akutní problémy nebo nemožnost věznice okamžitě zasáhnout, pokud by v těhotenství nečekaně nastaly nějaké zdravotní komplikace.

"Dochází zde podle mého názoru k nehumánnímu jednání, Ani po porodu totiž obviněná nemá možnost potomka vídat a poskytovat mu mateřskou péči, dítě jde do kojeneckého ústavu," naznačil právník, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Porodila na svobodě

Čtyřicátnice Jana, kterou kvůli podvodům odmítl brněnský městský soud po odhalení jejího těhotenství propustit z vazby, se však nakonec přece jen dočkala. Krajský soud v Brně totiž vyhověl její stížnosti proti zamítnutí žádosti na propuštění. Žena se tak nakonec dostala domů a jako jiné maminky porodila v nemocnici bez dohledu vězeňské eskorty.

Že něco podobného není pravidlem, kritizují vedle právníků i psychologové. Hlavně kvůli tomu, že obviněné ženy nemají nárok své dítě po porodu vychovávat.

"Po porodu se obviněná nebo odsouzená vrátí zpět do nemocnice Vězeňské služby a novorozené dítě se ponechá v péči mimovězeňského zdravotnického zařízení," popisuje běžnou praxi mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Doživotní důsledky to podle odborníků může mít jak na dítě, tak na jeho matku. "Vždy, když dítě v ranném věku nemá fixaci na maminku, je výrazně znevýhodněno. A to ve všem, nevytvoří si základní bazální jistotu, dobrý pocit z okolí, chybí mu matka i její obličej, na který by reagovalo, nevytvoří se vazba při kojení, odrazit se to může ale i v sebejistotě nebo problémech s navazováním kontaktů," vyjmenovává dětská psycholožky Jitka Jeklová.

Kontakt s matkou podle ní nenahradí ani dobrá péče sester a lékařů v ústavu. Ty se totiž střídají, blízký vztah s jedním člověkem tak dítě stejně navázat nemůže.

Bezproblémová nemusí být ani výchova některým z příbuzných. "Tam je to hodně závislé na tom, jak vychovatel reaguje na maminku, pokud ji kritizuje a odsuzuje za to, že skončila ve vězení, může to být ještě problematičtější - zasévá tak zlobu a zášť dítěte vůči matce, to ji pak odmítá," vysvětluje Jeklová s tím, že děti by za chyby rodičů neměly platit ani v případě stíhaný.

Stupňování problémů

Trauma může odtržení dítěte po porodu znamenat i pro matku. Žena se totiž během těhotenství vědomě či nevědomě psychicky nastavuje na to, že bude matkou.

"Když se to krátce po porodu přetrhne, bude to pro ni znamenat trauma. Může u ní dojít k psychotickým stavům, poruchám ale i depresivnímu chování, potížím ve vztahu k partnerovi a podobně," vysvětluje psycholog Jiří Brančík.