Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S prošlým řidičákem vyráží na jihomoravské silnice tisíce řidičů

  • 5
I když řidičské průkazy vydané v letech 1994 až 2000 od začátku roku neplatí, na jihu Moravy si je stále nevyměnilo přes deset tisíc lidí. Zhruba polovina z nich sice s prošlým průkazem neřídí, tisíce dalších si s tím hlavu nelámou a za volant se klidně posadí. Riskují přitom pokutu až pět tisíc korun.

"V Brně se výměna týkala asi čtyřiceti tisíc řidičů. A přes devět tisíc sedm set z nich si řidičák dodnes nevyměnilo," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. A ve zbytku kraje jsou na tom stejně, neplatný průkaz vydaná v letech 1994 až 2000 vlastní další tisíce řidičů.

Podle Žáry zhruba polovina z Brňanů s prošlými průkazy už neřídí. "Jsou to například senioři nebo lidé dlouhodobě žijící v zahraničí," upřesnil Žára. Zbylých pět tisíc Brňanů tedy podle něj s neplatným řidičským průkazem opravdu jezdí.

Velká část neplatných průkazů je mezi svátečními řidiči

"I v této skupině ale převažují sváteční řidiči," předpokládá na základě zkušeností s předchozími podobnými akcemi vedoucí dopravně-správního odboru brněnského magistrátu Ladislav Prudil.

Výměna řidičáků

Od začátku letošního roku přestaly platit řidičské průkazy vydané mezi lety 1994-2000. Další vlna vyměňování se chystá do konce roku 2013. Od 1. ledna 2014 by už všichni řidiči v Česku měli mít stejný typ průkazu. 

Za řízení s neplatným průkazem hrozí pokuta až pět tisíc korun. Její konkrétní výše se odvozuje od doby, po kterou je řidičák neplatný. 

I nyní si mohou řidiči staré průkazy vyměnit a vyhnout se tak pokutě. V Brně a většině jihomoravských měst to stojí pouze padesát korun a přibližně týden čekání.

"Typickým příkladem může být žena, která si udělala v osmnácti řidičák třeba v Bučovicích, přestěhovala a přehlásila se do Brna a na zdejší provoz si už netroufá," přiblížil Prudil. Podobně vidí situaci i v ostatních velkých jihomoravských městech, které ve svém obvodu řidičáky vydávají a vyměňují.

Například v Břeclavi zbývá vyměnit okolo patnácti set průkazů. "Předpokládáme, že šest set z nich si jejich majitelé vyměnit už nepřijdou, protože je nepotřebují," řekl vedoucí břeclavského dopravního odboru Roman Konečný.

Na stovky se nevyměněné řidičáky počítají i v dalších městech: ve Znojmě je to sedmnáct set, v Hodoníně devět set, v Blansku necelých šest stovek a ve Vyškově asi pět set.

Že jsou majiteli starých řidičáků zejména sváteční řidiči, potvrzují i policejní statistiky. "Za ty čtyři měsíce, co staré průkazy neplatí, jsme při kontrolách přistihli asi jen dvacet řidičů s takovými doklady," shrnul brněnský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Na jednotky počítají takové případy i na Břeclavsku. Tam se přitom, stejně jako v Brně, provádí stovky kontrol měsíčně. A platnost řidičáku se ověřuje při každé z nich.

Výměna za padesát korun, pokuta za pět tisíc

Pokud ale někoho se starým průkazem policisté načapají, čeká ho pokuta. "Pokuta u tohoto přestupku, tedy předložení neplatného dokladu, může být až pět tisíc korun," varuje Nečesánek.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Žáry má na výši pokuty vliv doba, za jakou je řidič chycen. "Jednoduše je to tak, že čím déle s neplatným řidičákem jezdí, tím více se pokuta ve správním řízení blíží pěti tisícům," vysvětlil systém sankcí mluvčí magistrátu.

Vyměnit si na příslušném úřadě starý řidičák přitom i nyní většinou stojí stokrát méně, než je horní hranice možné pokuty. "U nás se i teď platí pouze padesátikorunový správní poplatek a žádosti vyřizujeme do týdne," řekl například vedoucí brněnského dopravně-správního odboru Prudil.

Takto si mohou opozdilci pořídit nový řidičák na většině příslušných úřadů v kraji. Výjimkou je ale Blansko, kde si od dubna účtují sankci ve výši tří set korun. Do té doby chodilo pár desítek opozdilců měsíčně.

Jeden až dva opozdilci denně docházejí stále i na brněnský magistrát. "Celkem jich letos bylo už přes sedm set padesát, z toho víc než pět set v lednu," vypočítal mluvčí Žára. Největší nápor ale magistrát zažíval těsně předtím. "V posledních deseti dnech loňského roku si přišlo průkaz vyměnit přes tři tisíce řidičů," dodal.