Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šabatová kandiduje na Vyškovsku do Senátu. Za zelené

  17:48aktualizováno  17:48
Zelení pošlou do boje o senátorské křeslo na Vyškovsku Annu Šabatovou. Shodli se na tom na dnešní jihomoravské krajské konferenci v brněnském hotelu Slovan. Jihomoravští zelení si taky zvolili nové vedení.

Anna Šabatová | foto: Monika Tomášková

Šabatová chce kandidovat za Vyškovsko, i když žije v Praze a jak dnes potvrdila redaktorovi iDNES.cz, formálně se stěhovat do svého volebního obvodu nechystá.

"Budu dál žít v Praze, ale poslední měsíce se chystám pravidelně strávit několik dnů vyjížděním po regionu a chci se skutečně podrobně seznámit s problémy Vyškovska. Naopak to beru jako výzvu," vysvětlila Šabatová. Ke kandidatuře se podle vlastních slov rozhodla teprve před dvěma dny.

Šabatová se narodila v Brně, kde taky do svých třiadvaceti let žila. "Není to tedy tak, že by nikdy jižní Moravu a Vyškov neviděla. Až do loňska tu navíc působila jako zástupkyně veřejného ochránce práv," staví se za svou kandidátku náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).

Ander navíc zdůrazňuje, že ač je senátor v horní komoře parlamentu za obvod, podílí se hlavně na řešení celostátních záležitostí.

"Chceme nabídnout co nejkvalitnější kandidáty, kteří budou hájit zájmy občanů, a není pro nás podstatné, zda jsou či nejsou například z Rajhradu. Pokud si někdo myslí, že senátor jen porcuje medvěda a pomáhá přihrávat zakázky domů, tak to my nechceme," dušoval se Ander.

Anna Šabatová je dcerou disidenta Jaroslava Šabaty a ženou Petra Uhla, který byl za komunismu vězněn. Sama byla signatářkou a mluvčí Charty 77, je dlouholetou obhájkyní lidských práv. Za svou činnost obdržela řadu cen a vyznamenání. V současnosti působí jako předsedkyně Českého helsinského výboru a je členkou Evropského výboru pro zabránění mučení při Radě Evropy.

Loni ale na sebe upozornila i jinak: podobně jako novinář Jakub Patočka "naletěla" tyrance z Kuřimi Kláře Mauerové, která se pokoušela sehnat identitu třináctileté dívky Aničky pro Barboru Škrlovou. Mauerová tehdy šikovně využívala svého kontaktu na Patočku a jeho vazby k Šabatové. Novou identitu pro "malou Aničku" málem Mauerová dostala.

Jihomoravští zelení si zvolili i nové krajské vedení
Lídrem strany v Jihomoravském kraji se stala ostopovická starostka Zuzana Benešová. Ve funkci tak vystřídá Dušana Lužného. O tom se loni spekulovalo, že by mohl nahradit ministryni školství Danu Kuchtovou, která na funkci rezignovala. Lužný je teď na ministerstvu náměstkem pro sociální programy ve školství.

Za krajské místopředsedy si jihomoravští zelení vybrali ekologického manažera z Kuřimi Martina Nawratha a krajinného inženýra Tomáše Havlíčka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz